Вино - Скоп 2012

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
И оваа есен повторно ќе биде одбележана со културно-забавната манифестација „Вино-Скоп“. Од Среда, 10-ти октомври до 14-ти октомври, 2012 интернационалниот вински фестивал „Вино-Скоп“ ќе се случи по шести пат во Скопје. Препознатливиот мирис на добри вина повторно ќе ве доведе до веќе познатата локација, „Плоштад Македонија“.
vino-skop-2012.jpg

Настанот „Вино-Скоп“ прерасна во голем регионален настан кои привлекува секоја година до 50 000 посетители од Македонија и од Балканот.
Конфорната атмосфера која ја нуди „Вино-Скоп“ е тешко надминлива, а комбиницаијата од фантастично вино, храна и одлична музичка програма неодолива. Во самиот центар на прекрасното Скопје ќе имате можност да изберете и пробате најразлични вкусни вина од спектарот на триесетина винарии кои ви ги нуди „Вино-Скоп“.

И секако „Вино-Скоп“ не би бил потполн без музичката програма која како и секоја година допринесува за доброто расположение на фестивалот. Можност за сите љубители на софистицираниот вкус на виното да го почувствуваат духот на градот во едно малку поразлично светло.

Тука имате линк за музиката http://www.vinoskop.com/programa.html
Денес е Игор Џамбазов а утре Нокаут а девојчево Лили е баш квалитетна и не знам зашто ја ставале од 12-15 ама нивна политика.

Јас лично сум бил повеќе пати и сум си проаѓал убаво иако знам дека секогаш сум бил циција за чашата па сум си ја носел од дома од претходната година за да не ми на наплатат.
Искуства,импресии?
Имате некое вино што претходната година ви оставило впечаток па оваа сакате да го пробате?
Ајде кој сака нека пише збор два да ја развиеме темава сепак и црно-бело стои како промотор на овој настан.
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Се пијаници ова македонциве....да беше некоја културна манифестација со уметници од целиот свет каде би уживале во класична музика...да беше промоција на книги од врвни писатели...да беше театарска претстава + опера...од цела Македонија ќе имаше максимум 500 посетители. А вака ако има за пиење- пиво фест/пиво ленд/вино скоп и слично, цела македонија на тој датум на закажано место. Фактички- пиењето е сила, пиењето е моќ.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Trajche, JaMi and parvati

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Леб и игри... Ама далеку подобар леб и игри од пиволендот.
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
мммммм винцеееееееееееееее (y)
...задњи две године се праву вечито дерби( читај Ѕвезда Партизан) на тој дешафче што се вика ВиноСкоп : )
салата, кшшшшш..., вино бе брат удара како Мајк Тајсон у финле : )
Јутре киу обавезно да дегустирам црвено пенливо сочно на есенска температура од сортните подрачја на Тикевшијата и околината хаха Ч )
Крф да ни се стори, Живели !!!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi

Ана-Каренина

Староседелец
25 февруари 2012
998
1,749
1,093
Не знам за вас ама јас едвај чекам да одам на Нокаут, не бе не ми е доста од нив и 1000 пати месецот нека пеат.:D
Годинава прв пат ќе одам на Вино-скоп.(wasntme)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ghtalpo and parvati

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
Бев минатата година со другарче пошо вујко му е незнамшо у Тиквеш,и пиевме винце гага и апевме мезе. Убаи времиња. Оваа година не ми се оди,уше па Нокаут пак да ги слушам...
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Вчера бев на Игор Џамбазов и топ си поминав.На крај имаше некој бенд од некој град од источна македонија, маваа со тапани као на играта џуманџи па отидовме до Б2 да довршиме со фаза пиење.Ама денес на нокаут ќе бидеме нокдаун.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati and Foxboro

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
ќе доам ваа година прв пат и Aristokrat ќе те опијам :D:D
Немој не ме радуј Nightmare_f,само побрзај има уште два дена да не излезе друга да ме опие:)
Вчера беше убаво,вината се свестиа да ги направат троа поефтини па за тие што ќе идете земете си од дома чаша да не плаќате 70 денара и шише едно ви е од 100 денара па нагоре.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Nightmare_f

Nightmare_f

Истакнат Член
19 февруари 2012
1,359
2,207
423
Дома пред Пц
Немој не ме радуј Nightmare_f,само побрзај има уште два дена да не излезе друга да ме опие:)
Вчера беше убаво,вината се свестиа да ги направат троа поефтини па за тие што ќе идете земете си од дома чаша да не плаќате 70 денара и шише едно ви е од 100 денара па нагоре.

нека те опие и друга бе, не сум ја љубоморна ;)