Вие и убиецот

Praetorian

Староседелец
24 февруари 2012
326
396
1,063
Темата е едноставна- како би се чувствувале, што би правеле, доколку лежејќи и забавувајќи се со некој ваш пријател, партнер и сл, во природа, или сами додека се релаксирате некаде на отворено, се појави човек со вперен пиштол во вас и има намера ладнокрвно да ве убие.
Без да се сили, без да ве уценува, едноставно, го вперува пиштолот во вас и вели дека има намера да се убие.
Што се случува во вас тогаш?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: kones and TIGERWOMAN31SK

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
ти што би направил ???
па за да ти одговориме ние
мислам се некои забегани теми се отвараат последно време
теми со немаат цел никаква
 

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
Ах бе пријателе, не можеш туку така да предвидиш како би постапил во такви ситуации ако никогаш предходно не си ги доживеал, барем приближно. Само знам дека во тие моменти ќе дојде многу брзо до големи физиолошки промени во телото; личноста може да се вкочани, може да се уклучи вродениот инстинкт за преживување, ќе се дејствува несвесно во афект само по било која цена да се спаси животот, може да се умре на лице место од преголем страв, некој може ќе остане присебен ... Не е, не е така лесно да се предвиди ... да не дојде до тоа само ...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: WomanInRed and 4FUN

Praetorian

Староседелец
24 февруари 2012
326
396
1,063
ти што би направил ???
па за да ти одговориме ние
мислам се некои забегани теми се отвараат последно време
теми со немаат цел никаква
Што пишуваш чим се забегани? Ова е реална ситуација, секому може да се случи. Затоа се пишани во Психологија не во кафе муабети.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: kones and TIGERWOMAN31SK

4FUN

Староседелец
3 март 2012
897
1,988
1,093
земи полн пиштол, репетиран да биде со куршум во цефката ... дај му го на некој твој пријател , нека ти ја залепи цефката во глава и за секунда ке имаш представа каков е филингот ! ( и ако знаеш дека пријателов нема да те убие - сепак гомното ке ти смрзне) :ladno
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TIGERWOMAN31SK

Aaliyah

Староседелец
13 февруари 2012
888
1,090
1,093
Скопје
Срце ќе ме стегне (worried) така да нема да има потреба да си ги троши куршумите на мене
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: WomanInRed

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
ти што би направил ???
па за да ти одговориме ние
мислам се некои забегани теми се отвараат последно време
теми со немаат цел никаква
А каква цел се очекува од друга некоја тема што оваа ја нема?:)
Аааа да,темите со што кажале наводно некои научници, имаат цел,поучни се :giggle
да,и географија биле поучни и во нив ке пишуваме,лелееее колку убав остроФ,уааааууу сакам еден ден да го посетам,чунки неможеме да прочитаме за тој остов ако го побараме низ гоогле.Да не должам многу.

Он топик.
Ситуации шта би било кад би било ич не сакам.
Ми се случило не во чело ама......давај парите,погледни ако не што те чека.
Јас затворена во кабина,десетина луге во просторијата кај што се наога тој,но тој го кажува сето тоа пополека да го слушнамн само јас.
Неможам да кажам дека ми беше сеедно,но сепак под дуксерот ми се чинеше дека не држи пиштол туку имаше направено само така да изгледа,не беше ниту маскиран,ниу ладнокрвен незнајник така да без некој посебен шок се разбравме и се заврши како што можеше најдобро да заврши.
А далеку од она дека ако му дадам пиштол на пријател колку за проба,дека би ме смрзнала таа ситуација.
Незнам,може глумам лудило на храброст ама искрено по би ме исплашило,да ме стават во мртва тишина од која не знаеш што можеш да очекуваш и самата помисла ке ме ужаснува отколку пријателот со пиштолот на моето чело.:)
 

Succubus

Истакнат Член
28 февруари 2012
562
835
393
under your skin.
Поентата е да размислиме, и боље ваква тема него што ќе облечеш вечер за излегување, дај молам ти се.. Тоа па има цел, нели?:^)
Ја би се препотила одма од страв, ама ќе останам здрвена, ако се случе одма да ме убие, нека е.. ама ако мисле да преговараме, тогаш ваљда ќе имам шанси да размислам шо како да направам за да побегнам или него да го убијам, нели у self-defense дозволено е тоа :p
У друг случај, можам и да почнам да се зафркавам, зашо ќе ми изгледа нереално, дека така од никаде излегол..
Внатре во глава триста илјади филмови како да избегам, што да направам, можда и panic attack ќе ме фати, кој знае :|
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,491
1,123
Скопје
Во основа сум храбра личност. Барем така сметам, а ситуацијава навистина е тешко да се замисли.
Еве се си мислам дека не би се здрвила, прво би била малку изненадена, и сигурно уплашена но брзо би се прилагодила на новата ситуација и би се обидела дотичниот убиец да го навлечам да се откаже од намерата, да го спушти оружјето и слично.
Зборовите се навистина силно оружје, и ако се употребат вистинските така што би делувале врз психата на оној во чии раце е пиштолот има веројатност разврската да е во моја полза.
Секако муабетов ми е нож со две острици, зошто од друга страна можам толку да го разбеснам убиецот што во афект би ме убил без да трепне.
It's complicated anyway.
 

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
Поентата е да размислиме, и боље ваква тема него што ќе облечеш вечер за излегување, дај молам ти се.. Тоа па има цел, нели?:^)
Ја би се препотила одма од страв, ама ќе останам здрвена, ако се случе одма да ме убие, нека е.. ама ако мисле да преговараме, тогаш ваљда ќе имам шанси да размислам шо како да направам за да побегнам или него да го убијам, нели у self-defense дозволено е тоа :p
У друг случај, можам и да почнам да се зафркавам, зашо ќе ми изгледа нереално, дека така од никаде излегол..
Внатре во глава триста илјади филмови како да избегам, што да направам, можда и panic attack ќе ме фати, кој знае :|

ако се работи за професионален крадец тие се најчесто оние кои ограбуваат со оружје пример банка или еве кладилница целта им е грабежот со што помалку нереди, али акое е во прашање наркоман ситен крадец тогаш варди се од него нема спас те пука во секундот.
а се позачестени се тие наркоманите