Верување во Бог

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
Откажувањето има малку поинаков контекст. За да се откажеш не е потребно ништо друго освен недостаток на волја, за да надминеш потребно е токму тоа - волја.

Според тебе детето да постигне и да го надмине пубертетот со што повеќе нема да биде дете е потребно воља?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

Harmonija

Истакнат Член
12 јули 2013
600
405
363
28
Според тебе детето да постигне и да го надмине пубертетот со што повеќе нема да биде дете е потребно воља?
За се е потребно волја! :)
Се извинувам бескрајно што ви се мешам во конверзацијата, ама... не мешајте пубертет и смрт, баби и жаби, освен ако тоа не е вашата волја :D
 

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,413
1,103
Родена сум во православно семејство кое верува во својата религија и во Господ. Одиме во црква за празници, некогаш по неделите и кога ќе почувствуваме внатрешен немир па одењето во црква магично ја смирува душата.
Јас сум таков тип на човек кој навистина верува во нешто натприродно , верувам иако никогаш не сум го видела, слушнала. Ризикувам и верувам во нешто што не е материјализирано. И чувствата за љубов, надеж, страв, копнеж, не ги гледаме но сепак постојат,ги чувствуваме, ги очекуваме, им веруваме.
Да се бев родила во будистичко семејство ќе бев будист, да живеев во католичко семејство ќе го славев велигденот на католичкиот датум и тн. Но тоа не значи дека мене некој од дома ме тера да верувам во тоа што веруваат и тие. Јас едноставно се согласувам со животот кој го води моето семејство, добри луѓе, помагаат, даваат душа за своите блиски, и многу многу позитивности кои ги гледам низ обичните секојдневија. Од нив научив дека да се верува во невидливо нешто е доблест која не секој може да ја поседува.
Искрено верувам дека другарка ми, дедо ми и сите мое предци се на некое подобро место, и верувањето во тоа никогаш не ми било под сомнеж.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хоуп*

Harmonija

Истакнат Член
12 јули 2013
600
405
363
28
Родена сум во православно семејство кое верува во својата религија и во Господ. Одиме во црква за празници, некогаш по неделите и кога ќе почувствуваме внатрешен немир па одењето во црква магично ја смирува душата.
Јас сум таков тип на човек кој навистина верува во нешто натприродно , верувам иако никогаш не сум го видела, слушнала. Ризикувам и верувам во нешто што не е материјализирано. И чувствата за љубов, надеж, страв, копнеж, не ги гледаме но сепак постојат,ги чувствуваме, ги очекуваме, им веруваме.
Да се бев родила во будистичко семејство ќе бев будист, да живеев во католичко семејство ќе го славев велигденот на католичкиот датум и тн. Но тоа не значи дека мене некој од дома ме тера да верувам во тоа што веруваат и тие. Јас едноставно се согласувам со животот кој го води моето семејство, добри луѓе, помагаат, даваат душа за своите блиски, и многу многу позитивности кои ги гледам низ обичните секојдневија. Од нив научив дека да се верува во невидливо нешто е доблест која не секој може да ја поседува.
Искрено верувам дека другарка ми, дедо ми и сите мое предци се на некое подобро место, и верувањето во тоа никогаш не ми било под сомнеж.
Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј ме мене грешниот.
Пресвета Богородите, Мајко Божја, помогли се на Господа за мене грешниот.

Две најубави молитви кој секогаш ме смируваат во секоја бура, не зависно од мојот сомнеж :sreken
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј ме мене грешниот.
Пресвета Богородите, Мајко Божја, помогли се на Господа за мене грешниот.

Две најубави молитви кој секогаш ме смируваат во секоја бура, не зависно од мојот сомнеж :sreken
Што има убаво во тоа да се сметаш за грешен?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хептаграм XI

Harmonija

Истакнат Член
12 јули 2013
600
405
363
28
Вчера размислував за тоа да ти кажам искрено. И сфатив дека сметајќи се за грешник прифаќам пораз. :D
Некогаш сум изморен од борба... навистина
 

balerina

Староседелец
1 април 2014
144
96
638
Да верувам во Бог, верата во Бог не е само слепо верување бидејќи има огромни докази дека постои Бог „Мислам дека е речиси невозможно еден таков ред [во универзумот] да настанал од хаос. Мора да постои некој принцип што е одговорен за таа организираност или за создавањето на интелигентните човечки суштества, кои можат да го сфатат постоењето на Бог — очигледно е дека постои Творец со неизмерна моќ, Бог што е достоен за обожавање.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Да верувам во Бог, верата во Бог не е само слепо верување бидејќи има огромни докази дека постои Бог „Мислам дека е речиси невозможно еден таков ред [во универзумот] да настанал од хаос. Мора да постои некој принцип што е одговорен за таа организираност или за создавањето на интелигентните човечки суштества, кои можат да го сфатат постоењето на Бог — очигледно е дека постои Творец со неизмерна моќ, Бог што е достоен за обожавање.
Дај просветли не нам обичните.
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Прости ми Боже но кога ми е се добро Ти верувам,но кога ке видам трагедии како оваа со бродот во Колумбија и колку дечиња се удавија во ладните води,тогаш Не верувам дека постои бог што би дозволил такво нешто.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хептаграм XI