1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Верување во Бог

Дискусија во форумот 'Религија' започната од The Tramp, 13 септември 2012.

 1. Pica pica

  Pica pica Староседелец

  Зачленет на:
  2 јуни 2013
  Мислења:
  1,559
  Допаѓања:
  2,090
   
 2. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,746
  Кај мртвите само душата е во заблуда..мислеле дека ќе одат во рајот а отишле во пеколот..(се шалам)
   
 3. Armagoddamn

  Armagoddamn Истакнат Член

  Зачленет на:
  28 октомври 2015
  Мислења:
  162
  Допаѓања:
  33
 4. incule

  incule Староседелец

  Зачленет на:
  5 јануари 2015
  Мислења:
  731
  Допаѓања:
  122
  Верувам,он не создал,он ми помага,он е главниот,он ми дава енергија,он ми дава волја да живеам,се молев оздравев,бев болна кога бев мала ама кажував молитви исто и мајка ми,он ми дава сила
   
 5. pozdrav eden topol

  pozdrav eden topol Истакнат Член

  Зачленет на:
  10 ноември 2017
  Мислења:
  606
  Допаѓања:
  343
  Мислам дека луѓето повеќе се плашат од божјата казна кога ќе сторат некој грев отколку што веруваат во бога со искрена љубов кон него....(лажна вера од страв):^)
   
 6. -alf-

  -alf- Староседелец

  Зачленет на:
  28 август 2015
  Мислења:
  174
  Допаѓања:
  67
  Според твоето размислување , а во контекс на божјите заповеди како репер за тоа што е грев , сите тие луѓе со страв би го живееле животот , што во реалноста воопшто не е така.
  Постепено, од генеараци во генерација "гревот" го губи своето значење како лоша постапка од која се добива осуда од семејството и општеството.

  Па и тој страв повеќе нема да постои, а гревот и праведноста се помешаа, па што е грев ,а што не , останува во избор на поединец.

  Бог , таков -каков што е опишан во книгите ја губи силата.
   
 7. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,570
  Допаѓања:
  817
  Гледаш како знаеш :)
  „Не вирее доблест во срцето на кукавицата. Биди без страв. Помини!“ - велеа оние од Златна Зора во нивниот ритуал за Неофит.

  Верувањето во стариот еон е замена за надежта (надеж која ќе ти даде поттик да бидеш повеќе) со создавање на килава надеж измешана со догма, каде што работата врз себе си се смета за зло, бидејќи работата врз себе си значи спознавање, а спознавањето значи многу!

  Затоа постојано „големите мудреци“ на стариот еон оправдување бараа(т) во она „блажен е оној кој што верува но не видел“ - големата стапица и големото оправдување на стариот еон да си мрзлив или погрешно убеден дека си неспособен за божествени ствари!
   
 8. -alf-

  -alf- Староседелец

  Зачленет на:
  28 август 2015
  Мислења:
  174
  Допаѓања:
  67
  Кај да запишам...ејјјјј alf пофален од Хептаграм дека нешто знае....

  Разликите се големи помеѓу оние кој со помош на книга очајно пробуваат да се просветлуват и оние кои доживеале просветлување!
  Вие викате , земете да прочитате и истражувајте за да се доближите до својот никулец, а јас велам бегајте од "мене" зошто сум најголемото зло кое постои.....
  Вие зборувате за стар еон и нов еон...а за мене времето не постои.
  (се искажувам симболично)

  Дадов спротивности во нашите филозофии за да можеш да го разбереш
  моето чудење дека во еден момент сме согласни за нешто!:gus
   
 9. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,570
  Допаѓања:
  817
  Книгите не се за просветлување. Туку за учење на... многу битни ствари.
  Не знаеш што значи стар еон и нов еон нели? :)
  Од форуми што си читаш во муабети со нас, кој знае што си смислил во умот... но тоа е, без книги секако се разбира.

  Добро е што барем ти си просветлен и безвременски. На Кајгана имаше друг таков просветлен што не разбира ниту едно учење и за да не се заморува си измислил свое, каша попара од секакви секташки учења низ времињата па до сега, што му било лесно да запамети за да може полесно да зборува нејаснотии :)
  Но животот изгледа почна да му создава проблеми. Само тогаш човек сфаќа дека не е толку просветлен како што мисли додека се оди во нагоран линија. Но за тоа, на друго место ќе расправаме...

  И се согласив со тебе за тоа дека гревот е големото ограничување. Да те убеди некој дека си грешен ... не знам што треба да ти фали. ИЛи пак бог да те убеди дека само бедните по дух... пази, бедни по дух, ќе добијат било што.
  Нема да добијат. Не добивале, не добиваат и нема да добиваат! Бидејќи тоа не е праведно во однос на оние кои животите ги даваат за да духот им пројде од едниот до другиот крај на бесконечната вселена, Нуит :)
   
 10. -alf-

  -alf- Староседелец

  Зачленет на:
  28 август 2015
  Мислења:
  174
  Допаѓања:
  67
  Исто што и дете и старец, само што старците не ги тепаат децата ниту ги исмејуваат поради потребата да имаат родители.
  Дали ти воопшто знаеш дека стариот еон е подножје на новиот, затоа внимавај кога плукаш кон оние кој сеуште се во стариот еон, може подножјетео да ти стане труло!
   

Сподели: