1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Верување во Бог

Дискусија во форумот 'Религија' започната од The Tramp, 13 септември 2012.

 1. Pica pica

  Pica pica Староседелец

  Зачленет на:
  2 јуни 2013
  Мислења:
  1,559
  Допаѓања:
  2,089
   
 2. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,743
  Кај мртвите само душата е во заблуда..мислеле дека ќе одат во рајот а отишле во пеколот..(се шалам)
   
 3. Armagoddamn

  Armagoddamn Истакнат Член

  Зачленет на:
  28 октомври 2015
  Мислења:
  162
  Допаѓања:
  33
 4. incule

  incule Староседелец

  Зачленет на:
  5 јануари 2015
  Мислења:
  716
  Допаѓања:
  112
  Верувам,он не создал,он ми помага,он е главниот,он ми дава енергија,он ми дава волја да живеам,се молев оздравев,бев болна кога бев мала ама кажував молитви исто и мајка ми,он ми дава сила
   
 5. pozdrav eden topol

  pozdrav eden topol Активен Член

  Најактивен член

  Зачленет на:
  10 ноември 2017
  Мислења:
  355
  Допаѓања:
  204
  Мислам дека луѓето повеќе се плашат од божјата казна кога ќе сторат некој грев отколку што веруваат во бога со искрена љубов кон него....(лажна вера од страв):^)
   
 6. -alf-

  -alf- Истакнат Член

  Зачленет на:
  28 август 2015
  Мислења:
  41
  Допаѓања:
  20
  Според твоето размислување , а во контекс на божјите заповеди како репер за тоа што е грев , сите тие луѓе со страв би го живееле животот , што во реалноста воопшто не е така.
  Постепено, од генеараци во генерација "гревот" го губи своето значење како лоша постапка од која се добива осуда од семејството и општеството.

  Па и тој страв повеќе нема да постои, а гревот и праведноста се помешаа, па што е грев ,а што не , останува во избор на поединец.

  Бог , таков -каков што е опишан во книгите ја губи силата.
   

Сподели: