1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Верување во Бог

Дискусија во форумот 'Религија' започната од The Tramp, 13 септември 2012.

1. Pica pica

Pica pica Староседелец

Зачленет на:
    2 јуни 2013
    Мислења:
    1,559
    Допаѓања:
    2,089

2. diva orhideja

diva orhideja Член со 30 казнени поени

Зачленет на:
    26 февруари 2014
    Мислења:
    2,220
    Допаѓања:
    1,743
    Кај мртвите само душата е во заблуда..мислеле дека ќе одат во рајот а отишле во пеколот..(се шалам)

3. Armagoddamn

Armagoddamn Истакнат Член

Зачленет на:
    28 октомври 2015
    Мислења:
    162
    Допаѓања:
    33
  4. incule

incule Староседелец

Зачленет на:
    5 јануари 2015
    Мислења:
    716
    Допаѓања:
    112
    Верувам,он не создал,он ми помага,он е главниот,он ми дава енергија,он ми дава волја да живеам,се молев оздравев,бев болна кога бев мала ама кажував молитви исто и мајка ми,он ми дава сила

5. pozdrav eden topol

pozdrav eden topol Активен Член

Најактивен член

Зачленет на:
    10 ноември 2017
    Мислења:
    355
    Допаѓања:
    204
    Мислам дека луѓето повеќе се плашат од божјата казна кога ќе сторат некој грев отколку што веруваат во бога со искрена љубов кон него....(лажна вера од страв):^)

6. -alf-

-alf- Истакнат Член

Зачленет на:
    28 август 2015
    Мислења:
    41
    Допаѓања:
    20
    Според твоето размислување , а во контекс на божјите заповеди како репер за тоа што е грев , сите тие луѓе со страв би го живееле животот , што во реалноста воопшто не е така.
    Постепено, од генеараци во генерација "гревот" го губи своето значење како лоша постапка од која се добива осуда од семејството и општеството.

Па и тој страв повеќе нема да постои, а гревот и праведноста се помешаа, па што е грев ,а што не , останува во избор на поединец.

Бог , таков -каков што е опишан во книгите ја губи силата.

Сподели: