Верување во Бог

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
На пазарот на божанства никогаш немало толку разновидна понуда, постои избор помеѓу десетици илјади активни и неактивни, некои слабо употребувани уште од времето на Феникија или Толтечкото кралство, некои џигит нови како оние на Раелијанците, човек и кога би бил религиозен не би знаел што да избере, а да се ограничи на оние во кои верувале неговите родители не е добро, не носи тоа напредок, најпаметни излегоа Јахве и Алах засега, имале очигледно најјак сенс за маркетинг, имаат најголем дел од пазарот али и Хинду пантеонот се држи одлично. Амон, Зеус и Баал се нешто како Енрон или Охис, пропали ентитети.
 
Последна промена:

Armagoddamn

Староседелец
28 октомври 2015
162
33
1,028
Очигледно е секој се согласува со сопственото мислење, а не мора да значи дека е во право
ВЕРНИК значи да верувач длабоко во себе во господ, да му се молиш кога ти е најтешко, да ги почитуваш божјите заповеди
Значи јас за себе велам сум верник, а не ги почитувам сите заповеди, не одам во црква секогаш, многу ретко, Бидејќи се што е во суфицит станува НЕзадоволство, се што е во дефицит, душата го бара повеќе, Значи јас Лажам, не познавам човек што не лаже, сите лажат

Верувам во Господ,верувам и се плашам од него дека кога ќе умрам ќе застане пред мене и ќе ми суди за сите погрешенија.Постојат луѓе атеисти или безбожници кој се исмејуваат кога ќе слушнат господ а се подобри личности од било кој христијанин не ми е јасно што се случува со нив.
и мене ме интересира што се случува со нив
Но сум слушнала дека оној што страда овде, живее среќно следниот живот
а животот по воскресение е поважен од овој
Овој живот е гола вода - ограничен си со се
Познавам и такви луѓе што велат господ ми ја даде болеста, ее абе овде е белиот свет, напиј се најади се тоа останува
ама не им објаснувам, нека живеат во заблуда
 
Последна промена од модератор:
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
и мене ме интересира што се случува со нив
Но сум слушнала дека оној што страда овде, живее среќно следниот живот
а животот по воскресение е поважен од овој
Овој живот е гола вода - ограничен си со се
Познавам и такви луѓе што велат господ ми ја даде болеста, ее абе овде е белиот свет, напиј се најади се тоа останува
ама не им објаснувам, нека живеат во заблуда
А ти кога беше да го видиш задгробниот живот?
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Пеколот - Данте Алигиери
Не те прашав која книга си ја читала, те прашав кога си била во задгробниот живот, па сега знаеш дека оние што не веруваат во него се во заблуда.
 

Armagoddamn

Староседелец
28 октомври 2015
162
33
1,028
Не те прашав која книга си ја читала, те прашав кога си била во задгробниот живот, па сега знаеш дека оние што не веруваат во него се во заблуда.
Тоа е вашиот проблем, веднаш си барате закачка, не сум била и не знам, кој не верува нека не верува немам ништо против, ја си гледам само за себе
и "I don't give a damn about my bad reputation" тука на форумот
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Тоа е вашиот проблем, веднаш си барате закачка, не сум била и не знам, кој не верува нека не верува немам ништо против, ја си гледам само за себе
и "I don't give a damn about my bad reputation" тука на форумот
Форумот служи за дискусија, ако ти влегуваш во дискисија без аргументи, тогаш не е мој проблем што тоа го доживуваш како "закачка".
Од една страна изнесуваш тврдење дека оние што не веруваат во задгробен живот биле бо заблуда (и тоа според тебе не е "закачка"), од друга страна на прашањето кога си била во задгробниот живот за да го знаеш тоа што го тврдиш(кое го сметаш за "закачка"), велиш дека не си била.... Тогаш врз основа на што тврдиш дека оној што не верува во задгробен живот бил во заблуда? Како знаеш дека ти не си?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: existence

Armagoddamn

Староседелец
28 октомври 2015
162
33
1,028
Тврдење без аргументи е како обвинување без доказ, и јас сум во заблуда, ментално
секој жив човек е во заблуда во нешто
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja