Венчавање во црква/крштевање - избор или наметнување?

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
Незнам за останатите .. јас не. Не сум ѕирнал некаде шо и како прават.
Јас лошо го поставив прашањето ти како атеист се водиш ли по 10 заповеди, односно дали крадеш,лажеш , вршиш прељуба итн итн
 

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,690
3,871
1,183
Јас лошо го поставив прашањето ти како атеист се водиш ли по 10 заповеди, односно дали крадеш,лажеш , вршиш прељуба итн итн
За лажење да, крадење .. не сум таков тип и остали работи. Не дека ми е до заповедите дојдено, туку едноставно не сум таков тип.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Ама те прави христијанин по определба.
Пример прост.
Ако си Христијанин, и ако сакаш да земеш муслиманска вера, мора да се одречеш од црквата.
И јасно е оддамна што сакам да кажам, се вртиме во круг стварно досадно е :)
Кога доаѓаат да прават попис не ми бараат крштеница, па сега ти види колку е легитимно тоа ливче:)
 

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
Кога доаѓаат да прават попис не ми бараат крштеница, па сега ти види колку е легитимно тоа ливче:)
Тоа ливче е за привилегии во црквените закони и за збогатување на поповите иначе за др не е потребно :zelen
Него атеисту кажи ми колку си морален доволно толку за да не ги почитуваш заповедите ?
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Тоа ливче е за привилегии во црквените закони и за збогатување на поповите иначе за др не е потребно :zelen
Него атеисту кажи ми колку си морален доволно толку за да не ги почитуваш заповедите ?
(Не)почитувањето на тие заповеди те прави (не)верник исто колку што пиењето вода те прави пливач. Ако јас не убивам луѓе тоа ме прави ли верник само затоа што во некоја си света книга пишува дека тоа е еден од заповедите?
 

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
(Не)почитувањето на тие заповеди те прави (не)верник исто колку што пиењето вода те прави пливач. Ако јас не убивам луѓе тоа ме прави ли верник само затоа што во некоја си света книга пишува дека тоа е еден од заповедите?
Не те прави целосен верник ама ги почитуваш или сега да свртиме на тоа дека општествените морални вредности се за атеистите а овие заповедите за верниците...
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Не те прави целосен верник ама ги почитуваш или сега да свртиме на тоа дека општествените морални вредности се за атеистите а овие заповедите за верниците...
Toa што јас не убивам, не крадам, не ги сакам многу луѓето, лажам и сл. нема воопшто врска со мојата религиска определба, а не би требало да има кај никого зашто инаку разумот би бил бесмислица. Тоа што го наведов горе јас го правам од моја лична потреба, а не затоа што така пишувало во некое книгиче.
 

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
Toa што јас не убивам, не крадам, не ги сакам многу луѓето, лажам и сл. нема воопшто врска со мојата религиска определба, а не би требало да има кај никого зашто инаку разумот би бил бесмислица. Тоа што го наведов горе јас го правам од моја лична потреба, а не затоа што така пишувало во некое книгиче.
Да разумот, ама се согласуваш ли со тоа дека од тие заповеди се произлезени тие општествени морални вредности ?