Вегани

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Секој си има право на избор. Доколку веганството/вегетаријанството му прија на човека, нека си го тера и нека си свирка.
Ама јас никогаш не би се откажал од месо - бидејќи го обожавам. :)
Поради здравствени причини периодов морав да го намалам... мислам ко без секс да ме остаиле на пуст остров се чувствував искрено (nod)
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Јас лично немам многу против вегани, но имам многу многу против нивните проповедања. Мене ич не ми чуе кој што јадел и како јадел сѐ додека не почне да ми кажува што треба да јадам. Друго нешто е што со веган не се излегува на крај, секогаш се они у право и твоите аргументи се невалидни затоа што они прочитале дека некој си Др. Ојле Дојлевски од Северна Каролина направил истражување за кое нема ни податоци дека се случило и докажал дека они се во право. Веганството е патот кон бесмртноста.
Секоја чест на исклучоци.
 

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
Tell me about it. Само за фалење по фејсбук се веганиве, а и вегетаријанциве ништо поарни.
Неам ништо против некој да не јаде месо, млеко и слично, ама ко веќе се фали дека паси трева и тревести растенија, имам.
Не е фалење, оди во болниците (во Скопје моментално) и провери колку има болни. Од што се болни?
Ке кажеш дека не е ради исхраната. Но јадењето нездраво ти го намалува имунитетот, а само имунитетот е тој што може да се бори дури со најсилните заболуввања како Мултипле Склероза, Рак, Тумор .....
Јадењето здрава храна ти го засилува имуниот систем, провери во сликите кои го постираше @malo таму пишува колку растителната храна содржи витамини, протеини, железо, кациум итн повеќе од животинската храна.
Мислам дека девојчето ја отворило темата за да дознае повеке за ваквиот вид исхрана а не да се препуцавате како и на секоја ваква тема.

Имам пρедмет на фаκс за исхρана, логично. Дефиниција за вегетаρијанец наκρатκо: човеκ κој κоρисти намиρници само од ρастително потеκло. Постојат 2 вида на вегеρаρијанци. Вегетаρијанец κој κоρисти и неκој намоρници од живитинсκо потеκло пρ млеκо, јајца, мед, сиρење и стρог вегетаρијанец-веган κој не κоρисти апсолутно ниκаκви намиρници од животинсκо потеκло. Јес да е поздρаво али во хρаната од животинсκо потеκло има доста матеρии κои му се потρебни на оρганизмот а κои ги нема во ρастенијата.
^Јас до сега во ρеалниот свет не сум се сρетнала со веган а би саκала. Не знам зошто. :D Немам неκое посебно мислење за нив освен совет да почнат да си јадат мевце за да вκусат κолκу е убаво пилешκото полнето со зденκа, џигеρче со луκ... :giggle :gjavol
Се шалам . Сеκој си има пρаво да се хρани κаκо што му годи, ноρмално. : )
Не има доста, побарај не и ке не добиеш.

Јас лично немам многу против вегани, но имам многу многу против нивните проповедања. Мене ич не ми чуе кој што јадел и како јадел сѐ додека не почне да ми кажува што треба да јадам. Друго нешто е што со веган не се излегува на крај, секогаш се они у право и твоите аргументи се невалидни затоа што они прочитале дека некој си Др. Ојле Дојлевски од Северна Каролина направил истражување за кое нема ни податоци дека се случило и докажал дека они се во право. Веганството е патот кон бесмртноста.
Секоја чест на исклучоци.
Проповедањата се за оние кои сакаат да почнат здрав живот. Ако не сакаш да се мешаш со веганството едноставно ке се потргнеш на страна и нема да ги слушаш проведањата. А што правиме со религијата, тие не проповедаат? Што правиме со образованието од кое не можеш да се одтргнеш дури и да сакаш бидејки е задолжително. Образованието и религијата се тие кои не лажат дури и за исхраната, но тоа е друга тема.
 
Последна промена од модератор:
  • Ми се допаѓа
Реакции: ●Untouchable°

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
^ Така не прават веганите кои јас ги познавам туку офанзивно настапуваат и колку и да сакаш да се тргнеш они секогаш ќе ти зборат над глава.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Svetiot Duh and The Tramp

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
Не е фалење, оди во болниците (во Скопје моментално) и провери колку има болни. Од што се болни?
Ке кажеш дека не е ради исхраната. Но јадењето нездраво ти го намалува имунитетот, а само имунитетот е тој што може да се бори дури со најсилните заболуввања како Мултипле Склероза, Рак, Тумор .....
Јадењето здрава храна ти го засилува имуниот систем, провери во сликите кои го постираше @malo таму пишува колку растителната храна содржи витамини, протеини, железо, кациум итн повеќе од животинската храна.
Мислам дека девојчето ја отворило темата за да дознае повеке за ваквиот вид исхрана а не да се препуцавате како и на секоја ваква тема.
Еве ти и други болести, сигурно ке си препознаеш и сам некои, или некои комшии или роднини кои ги имаат. Или појди во болница и запишувај кој од што е болен.
Акни, Алергија, Анемија, Ангина, Воспаление на слепо црево, Артритис, Астма, Автоимуни болести, Артериосклероза, Броблеми со грбот, Мокрење во кревет, Пореметување во работата на цревата, Воспаление на зглобовите, Катаракта, Проблеми со холестерол, Синдром на хроничен замор, Заболување на периферните крвни садови, Пореметување на мислењето, Запаление на дебелото црево, Кронова болест, Срчана слабост, Констипација, Тромбоза, Дијабетес, Дијареа, Воспаление на уво, Дивертикулоза, Прерана сексуална зрелост, Заболување на жучната кеса, Камен во жучната кеса, Гастритис, Главоболка, Гувбење слух, Инфаркт, Хемороиди, Кила, Висок крвен притисок, Хормонски дисбаланс, Хипертензија, Хипогликемија, Напад на топлина, Пад на иминитет, Импотенција, Лошо варење на храната, Болки во цревата, Слабост на бурезите, Доцна менопауза, Лупус, Мигрена, Проблеми со менопаузата, Пореметување на расположението, Мултипле Склероза, Микседем, Гојазност, Остеоартритис, Остеопороза, Полипи, ПМС, Зголемување на простата, Реуматоидни артритис, Сенилна деменција, Сексуална дисфункција, Проблем со синусите, Заболување на кожата, Шлог, Инфекција на крајници, Чиреви, Заболување на крвните садови, Проширени вени.
Ракови: на бешика, на мозок, на гради, на дебело црево, на жучна кеса, тенко црево, бубрег, јетра, леукемија, плуќа, лимфома, уста, јајници, панкреас, простата, ректум, кожа, стомак, тестиси, тироиди, матка,

^ Така не прават веганите кои јас ги познавам туку офанзивно настапуваат и колку и да сакаш да се тргнеш они секогаш ќе ти зборат над глава.
Тоа не е до веганството, туку до психата
 

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
Да де, веганска психа е тоа. Желба да се покаже дека си ти уникатно природно створење, другите се затруени од пропагандата на месната индустрија.
Не туку тоа е психата на секој умоболен, моето над другото
 

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
Не има доста, побарај не и ке не добиеш.
E κај да ве најдам κога сите сκопјани на једно место сте се збρали :D ја ваκа од подалечκу.. : (
А баш саκам да ρазговаρам со неκој веган за ова а сеа ме мρзи да пишам детали и да се пρаам неκој κомандиρ па да ρаспρашувам..
@existence зошто толκу осудуваш? Не велам не фалбаџии се ама не е па тоа и нешто од што би тρебало да се сρамат. . Сеκаде κажуваат тоа е нивно пρаво не моρаш да плуκаш по нив и аκо ти смета не ги слушај..
Виκаш немам ништо пρотив нив а се сκапа ρугање...
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: BioTrpe

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
E κај да ве најдам κога сите Сκопјани на једно место сте се збρали :D ја ваκа од подалечκу.. : (
А баш саκам да ρазговаρам со неκој веган за ова а сеа ме мρзи да пишам детали и да се пρаам неκој κомандиρ па да ρаспρашувам..
@existence зошто толκу осудуваш? Не велам не фалбаџии се ама не е па тоа и нешто од што би тρебало да се сρамат. . Сеκаде κажуваат тоа е нивно пρаво не моρаш да плуκаш по нив и аκо ти смета не ги слушај..
Виκаш немам ништо пρотив нив а се сκапа ρугање...
Уште немаш сретнато веган, стрпи се.
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
E κај да ве најдам κога сите Сκопјани на једно место сте се збρали :D ја ваκа од подалечκу.. : (
А баш саκам да ρазговаρам со неκој веган за ова а сеа ме мρзи да пишам детали и да се пρаам неκој κонандиρ па да ρаспρашувам..
@exi
Јас сретнав пред 2 години, веган. Девојка на тогаш, некои 20 години, која после првото испиено кафе ми кажа дека е веган, ми објасни кој идиот сум што јадам месо. Ми ги кажуваше предностите, од кои болести ќе се заштитам, бла, бла, бла.
Од ко ми ја поду главата со глупости кои не сакам да ги знам(ако сакам да ги знам ќе прочитам литература) често ја гледам во сендвичарата што ми е преку улица. Јаде хамбургер најчесто. Хмммм :)
Е затоа ги мразам муабетиве за вегани.... пола од тие што се декларираат само сонуваат да бидат - као демек, ако сум веган, Господ за муда го фатив.