Вашите нокти

street_chic

Староседелец
14 февруари 2012
1,433
3,678
723
Portofino, Italy
Постојано ми се кршат и лупат....:frown така да неможам да постигнам некоја одредена должина, а инаку секогаш ми се налакирани со бордо лак или некој месо боја.....
 

Angiie

Истакнат Член
16 февруари 2012
506
639
93
Постојано ми се кршат и лупат....:frown така да неможам да постигнам некоја одредена должина, а инаку секогаш ми се налакирани со бордо лак или некој месо боја.....
И моите нокти се такви.
За да се намали лупењето на ноктите, треба да внесуваш протеини во исхраната. Јади рибино месо и млеко, го намалуваат лупењето на ноктите. Мачкај ги ноктите со бадемово или сончоглеово масло и периодично триј ги со лимон.
Јас пробав и навистина помага :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: street_chic

Andrea Bloodbucket

Истакнат Член
18 февруари 2012
285
328
63
429122_392260134119826_100000075285253_1557996_1337226299_n.jpg
 

street_chic

Староседелец
14 февруари 2012
1,433
3,678
723
Portofino, Italy
И моите нокти се такви.
За да се намали лупењето на ноктите, треба да внесуваш протеини во исхраната. Јади рибино месо и млеко, го намалуваат лупењето на ноктите. Мачкај ги ноктите со бадемово или сончоглеово масло и периодично триј ги со лимон.
Јас пробав и навистина помага :)
Фала за советот :). Риба не јадам, а млечни производи премногу :), исто имам пробано со едно масло од орифлејм за зацврстување ама не ми помогна кузнајт колку. Во последно практикувам да ги лакирам секој втор до трет ден и тоа обавезно по 2 слоја лак, и пак и пак ми се лупат :stomp ама барем имам малку на должина :rolleyes. Деновиве ќе пробам со лимон то шо ми рече.... Фала ти уште еднаш :kafe
 

Angiie

Истакнат Член
16 февруари 2012
506
639
93
Фала за советот :). Риба не јадам, а млечни производи премногу :), исто имам пробано со едно масло од орифлејм за зацврстување ама не ми помогна кузнајт колку. Во последно практикувам да ги лакирам секој втор до трет ден и тоа обавезно по 2 слоја лак, и пак и пак ми се лупат :stomp ама барем имам малку на должина :rolleyes. Деновиве ќе пробам со лимон то шо ми рече.... Фала ти уште еднаш :kafe
Нема за што. Ајде па пофали се што ќе направиш :)
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
Постојано ми се кршат и лупат....:frown така да неможам да постигнам некоја одредена должина, а инаку секогаш ми се налакирани со бордо лак или некој месо боја.....
пробај со третманите (лакови)(белиот е најубав) на аура ,ги има во тинекс ,помагаат за зацврснување ,пред да го нанесеш лакот истурпијај ги ноктите со мека турпија за да ги измазниш деловите каде што ти се листаат ноктите :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: street_chic

street_chic

Староседелец
14 февруари 2012
1,433
3,678
723
Portofino, Italy
пробај со третманите (лакови)(белиот е најубав) на аура ,ги има во тинекс ,помагаат за зацврснување ,пред да го нанесеш лакот истурпијај ги ноктите со мека турпија за да ги измазниш деловите каде што ти се листаат ноктите :)
Aura дефинитивно е најдолготрајниот лак што воопшто го имам користено :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
Aura дефинитивно е најдолготрајниот лак што воопшто го имам користено :)
а тие третманите за нокти од Аура си ги користела ,има за јакнење ,за брз раст....?ако не пробај го белиот за зацврснување на нокти мн е добар и помага.:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: street_chic

street_chic

Староседелец
14 февруари 2012
1,433
3,678
723
Portofino, Italy
а тие третманите за нокти од Аура си ги користела ,има за јакнење ,за брз раст....?ако не пробај го белиот за зацврснување на нокти мн е добар и помага.:)
Користев само лак, ништо друго, ама ќе пробам и од третманите шо ми кажвиш :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
  • Ми се допаѓа
Реакции: street_chic