Ваучери за компјутер

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
876
1,104
393
30
Струмица
Верувам дека сите сте запознаени со оваа работа, се работеше за редовни студенти на било кој факултет, имаше и за апсолвентите... јас поднесов но не ми го одобрија, а ги исполнував условите кои ги бараа... на нашиот факс им одобриле само на 20 студенти... е сега ме интересира дали некој од вас поднесе, дали му одобрија и дали некој знае каде има онлајн список кој има одобрено ваучер :) а тие што не се поднеле, што мислите за оваа постапка од страна на владата
 

Sebastian

Активен Член
17 февруари 2012
174
110
43
Мислам дека и неможе да не биде некој информиран за ова.Презборјните телевизиски спотови,весниците и другите медиуми а и самите факултети се погрижија студентите да знаа за што всушност се работи.Знам дека не зедоа сите што требаше да земат,најверојатно тоа е затоа што толкав е бројот...најверојатно имаа некое ограничување.Ама сепка најголемиот дел тие што требаше да земат зедоа...Една од добрите постпаки на министерството.Да се разбереме во 21 век сме.На факултетите се изработуваат разни презентации има многу електронски книги,најразлични документи,семинарски и многу друго што не е лесно(невозможно) да се постигне без компјутер.Е сега поради големата сиромашнија во државата што се чини никако да се намали се развила,за мене добра, стратегија како и тие што неможат, немаат доволно финансиски стертсва да добјат еден лаптоп кој сега како што кажав е неизвежна алатка на секој студент....
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Caci

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
876
1,104
393
30
Струмица
Caci кои се условите за еден апсолвент да има право на ваучер?

Помина рокот за аплицирање, другата година мислам дека ќе има пак... инаку условите беа платата во семејството да не биде поголема од 15.000, кај студентите со посебни потреби или пак семејствата кои добиваат социјална помош...
 

Mila Kunis

Истакнат Член
15 февруари 2012
2,290
3,528
443
Скопје
Помина рокот за аплицирање, другата година мислам дека ќе има пак... инаку условите беа платата во семејството да не биде поголема од 15.000, кај студентите со посебни потреби или пак семејствата кои добиваат социјална помош...
истите правила се и за апсолвенти?знам дека помина,во година јас сум апсолвент па да знам дали ќе се подновам:zelen
 

Natenceto

Староседелец
6 март 2012
1,031
1,193
1,123
Скопје
Јас поднесов иако не се надевав дека ќе добијам добив. Искрено кај нас повеќе од 20 студенти добиле. Тоа е квиз ако те извлечат ќе добиеш ако не не.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Caci