Булеварите не се велосипедски ниту пешачки патеки!

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Со последниве случувања едната во Кисела Вода кај општината,а другата на чаталот помеѓу Драчево и Батинци сведоци сме на страшни глетки,а тоа е производ на некој што мисли дека може да сече две полни линии со 2.2 алкохол во крвта и велосипедис кој може мислел дека за момент вози автомобил.
Мојот став е дека 80% од велосипедистите си се виновни за многуте несакани ситуации некој полесни некој потешки,како што кажав улиците не се пешачки или велосипедски патеки,а тие со точоците да не се опуштаат дека се возила и дека некој ќејфови ќе им прави.
Многумина ќе кажат па нема патека,ок нема да али за тоа ќе си одите во град Скопје каде што си седи во фотења градоначалник и тој ќе ви изготви план и ќе направи патека за да и вие функционирате по лесно како секаде во светот,автомобилите си се едно и нема што да се окривуваат или споредуваат со велосипедите,тоа да им биде јасно ...
Што се однесува до пешаците или манекените или манекенките кој поминуваат кај ќе им текне,тие самите си го загрозуваат животот,а и животот на некој што е ни на крај памет крив (со исклучоци) не може да поминува на сред булевар рипајќи од жардињера или трчајќи на сред улица каде што нема пешачки премин,тие овчари такви си го ризикуваат животот на некој начин и истовремено не ги почитуваат сообраќајните правила..
Кажете го вие вашето мислење без разлика дали сте или не само велосипедисти,а пешаци сме нормално сите..
 

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
Треба да има место за сите учесници во сообраќајот.
Највеќе треба да се свестат возачите кои се тркаат од еден до друг семафор на Партизанска со 100 км./час. Жал ми е за девојката лани што ја изгази моронот па и избега. Животно !
За тие што сакаат да е тркаат низ град и што возат со недозволена брзина нормално дека ќе им сметаат велосипедистите.
Криви се секогаш возачите, не може велосипедист со 100 да вози.
Во СК не познавам некој каде што сака да си поминува баш заради лудото возење.
Тој што сака да глуми лудило нормално се ќе му смета ;).
 

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
29
Битола
Треба да има место за сите учесници во сообраќајот.
Највеќе треба да се свестат возачите кои се тркаат од еден до друг семафор на Партизанска со 100 км./час. Жал ми е за девојката лани што ја изгази моронот па и избега. Животно !
За тие што сакаат да е тркаат низ град и што возат со недозволена брзина нормално дека ќе им сметаат велосипедистите.
Криви се секогаш возачите, не може велосипедист со 100 да вози.
Во СК не познавам некој каде што сака да си поминува баш заради лудото возење.
Тој што сака да глуми лудило нормално се ќе му смета ;).
Највеќе треба да се свестат на бул. М.Т. Гологанов кај Капиштец до Цветниот Пазар! не 100, 200 возат..
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Автомобил и Хунза или Качак често знаат да бидат кобна комбинација.
Во колективната свест на рајата сеуште не е влезена опасноста од возење дрво пијан или со огромна брзина за курчење.
Сеуште во умот на рајата доминира магарето и коњот, не се навикнати на големи брзини.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ѕвездичка

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Jас па што сакам да си возам по булевари (во спротивна насока) со точак :)
Така да ако ме прочитате некогаш во некој весник да знаете од што било :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Makedonec

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Мене особено ме нервира кога на пешачка патека ми возат точаци, мотори, автомобили.
Точно е дека булеварите не се велосипедски патеки, ама реално и во голем дел од градот фалат велосипедски патеки, па кога ги нема подобро да возат по коловозна лента отколку по тротоари се` додека си се придржуваат до правилата и во тој случај се однесуваат како возило. Патем доколку нема пешачки во радиус од 100 метри слободно може да си премине и пешак, а возач треба да подзастане и да почека.
Сообраќајна култура фали кај сите и кај возачите и кај велосипедистите и кај пешаците, со таа разлика што можноста да загрозиш туѓ живот е по редослед возач>велосипедист>пешак.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: escape and Saladin

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Само едно не ми е јасно,како во случај на сообраќајка од ваков тип кога од секој аспект е крив да речеме велосипедистот возачот на автомобил одговара,тоа е не реално и многу глупаво.
Фактички ако некој велосипедист вози покрај патот на велосипедска патека и одеднаш НАМЕРНО ти врти во тебе,автоматски возачот е обвинет и плус кај возачот алкохол 0.0 и без траги на кочење и пак е крив ПО КОЈ ОСНООВ
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Фактички не. Ако ти си возиш по коловозна лента, а велосипедист наеднаш сврти од велосипедска и те удри секако дека е тој обвинет освен ако не му бил и него попречен патот и морал да изреагира така. Ако велосипедист вози по коловозна лента се смета исто како возило и мора да ги почитува правилата кои важат таму, пример навремено да соопшти со рака дека планира да врти, да менува лента, да застанува на пешачки, семафори и сл.

Мене не ми е јасно дали некако постои начин да се регулираат и да се казнуваат кога возат по пешачка зона, а велосипедската патека за која толку креваа џева и протестираа им е направена нова и плус заштитена со бетонски столбчиња за да не се приклучуваат автомобили.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mnogo Bitno

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Дива лига е се,има такви кој почитуваат,а има и дегени кој мислат дека возат коли со точацине па после Маре од Ново Село им е крива,се додека ние сами не се оправиме во сообракајот законите нема да не средат