1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Булеварите не се велосипедски ниту пешачки патеки !

Дискусија во форумот 'Општи муабети' започната од Mnogo Bitno, 5 септември 2017.

 1. Mnogo Bitno

  Mnogo Bitno Староседелец

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,686
  Допаѓања:
  728
  Пол:
  Машки
  Со последниве случувања едната во Кисела Вода кај општината,а другата на чаталот помеѓу Драчево и Батинци сведоци сме на страшни глетки,а тоа е производ на некој што мисли дека може да сече две полни линии со 2.2 алкохол во крвта и велосипедис кој може мислел дека за момент вози автомобил.
  Мојот став е дека 80% од велосипедистите си се виновни за многуте несакани ситуации некој полесни некој потешки,како што кажав улиците не се пешачки или велосипедски патеки,а тие со точоците да не се опуштаат дека се возила и дека некој ќејфови ќе им прави.
  Многумина ќе кажат па нема патека,ок нема да али за тоа ќе си одите во град Скопје каде што си седи во фотења градоначалник и тој ќе ви изготви план и ќе направи патека за да и вие функционирате по лесно како секаде во светот,автомобилите си се едно и нема што да се окривуваат или споредуваат со велосипедите,тоа да им биде јасно ...
  Што се однесува до пешаците или манекените или манекенките кој поминуваат кај ќе им текне,тие самите си го загрозуваат животот,а и животот на некој што е ни на крај памет крив (со исклучоци) не може да поминува на сред булевар рипајќи од жардињера или трчајќи на сред улица каде што нема пешачки премин,тие овчари такви си го ризикуваат животот на некој начин и истовремено не ги почитуваат сообраќајните правила..
  Кажете го вие вашето мислење без разлика дали сте или не само велосипедисти,а пешаци сме нормално сите..
   
 2. Ѕвездичка

  Ѕвездичка Истакнат Член

  Зачленет на:
  21 март 2016
  Мислења:
  1,105
  Допаѓања:
  967
  Пол:
  Женски
  Треба да има место за сите учесници во сообраќајот.
  Највеќе треба да се свестат возачите кои се тркаат од еден до друг семафор на Партизанска со 100 км./час. Жал ми е за девојката лани што ја изгази моронот па и избега. Животно !
  За тие што сакаат да е тркаат низ град и што возат со недозволена брзина нормално дека ќе им сметаат велосипедистите.
  Криви се секогаш возачите, не може велосипедист со 100 да вози.
  Во СК не познавам некој каде што сака да си поминува баш заради лудото возење.
  Тој што сака да глуми лудило нормално се ќе му смета ;).
   
 3. Kisserboy

  Kisserboy Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  2,432
  Допаѓања:
  3,791
  Пол:
  Машки
  Највеќе треба да се свестат на бул. М.Т. Гологанов кај Капиштец до Цветниот Пазар! не 100, 200 возат..
   
 4. Makedonec

  Makedonec Модератор Член на администрација

  Зачленет на:
  15 јуни 2014
  Мислења:
  1,384
  Допаѓања:
  1,148
  Пол:
  Машки
  Се согласувам за тоа што си го пишал @Mnogo Bitno, но и велосипедските и пешачките патеки не се булевари.
   
  На existence и КоњчетоЅвончо им се допаѓа ова.
 5. Outrider

  Outrider A Witty Cat Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,630
  Допаѓања:
  5,165
  Автомобил и Хунза или Качак често знаат да бидат кобна комбинација.
  Во колективната свест на рајата сеуште не е влезена опасноста од возење дрво пијан или со огромна брзина за курчење.
  Сеуште во умот на рајата доминира магарето и коњот, не се навикнати на големи брзини.
   
  На Ѕвездичка му/ѝ се допаѓа ова.
 6. КоњчетоЅвончо

  КоњчетоЅвончо Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,082
  Допаѓања:
  2,133
  Пол:
  Женски
  Jас па што сакам да си возам по булевари (во спротивна насока) со точак :)
  Така да ако ме прочитате некогаш во некој весник да знаете од што било :)
   
  На Makedonec му/ѝ се допаѓа ова.
 7. existence

  existence Boolean Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,346
  Допаѓања:
  9,050
  Мене особено ме нервира кога на пешачка патека ми возат точаци, мотори, автомобили.
  Точно е дека булеварите не се велосипедски патеки, ама реално и во голем дел од градот фалат велосипедски патеки, па кога ги нема подобро да возат по коловозна лента отколку по тротоари се` додека си се придржуваат до правилата и во тој случај се однесуваат како возило. Патем доколку нема пешачки во радиус од 100 метри слободно може да си премине и пешак, а возач треба да подзастане и да почека.
  Сообраќајна култура фали кај сите и кај возачите и кај велосипедистите и кај пешаците, со таа разлика што можноста да загрозиш туѓ живот е по редослед возач>велосипедист>пешак.
   
  На КоњчетоЅвончо и Saladin им се допаѓа ова.
 8. Mnogo Bitno

  Mnogo Bitno Староседелец

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,686
  Допаѓања:
  728
  Пол:
  Машки
  Само едно не ми е јасно,како во случај на сообраќајка од ваков тип кога од секој аспект е крив да речеме велосипедистот возачот на автомобил одговара,тоа е не реално и многу глупаво.
  Фактички ако некој велосипедист вози покрај патот на велосипедска патека и одеднаш НАМЕРНО ти врти во тебе,автоматски возачот е обвинет и плус кај возачот алкохол 0.0 и без траги на кочење и пак е крив ПО КОЈ ОСНООВ
   
 9. existence

  existence Boolean Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,346
  Допаѓања:
  9,050
  Фактички не. Ако ти си возиш по коловозна лента, а велосипедист наеднаш сврти од велосипедска и те удри секако дека е тој обвинет освен ако не му бил и него попречен патот и морал да изреагира така. Ако велосипедист вози по коловозна лента се смета исто како возило и мора да ги почитува правилата кои важат таму, пример навремено да соопшти со рака дека планира да врти, да менува лента, да застанува на пешачки, семафори и сл.

  Мене не ми е јасно дали некако постои начин да се регулираат и да се казнуваат кога возат по пешачка зона, а велосипедската патека за која толку креваа џева и протестираа им е направена нова и плус заштитена со бетонски столбчиња за да не се приклучуваат автомобили.
   
  На Mnogo Bitno му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Mnogo Bitno

  Mnogo Bitno Староседелец

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,686
  Допаѓања:
  728
  Пол:
  Машки
  Дива лига е се,има такви кој почитуваат,а има и дегени кој мислат дека возат коли со точацине па после Маре од Ново Село им е крива,се додека ние сами не се оправиме во сообракајот законите нема да не средат
   

Сподели: