Будизам (Буда и неговото учење)

Harmonija

Истакнат Член
12 јули 2013
600
405
363
28
images
buddha-spiritual-quote-meditation-wisdom-Favim.com-541376.jpg
Buddha-quotes-about-life-and-meditation.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Кога сме веќе кај Буда рекол:

"Монасите и учениците не треба слепо и од почит да ги прифатат моите зборови,туку да ги проценат како што златарот го проценува златото-го мери,бруси,сече,топи".
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Abraxas and Umpuranche

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Кога сме веќе кај Буда рекол:

"Монасите и учениците не треба слепо и од почит да ги прифатат моите зборови,туку да ги проценат како што златарот го проценува златото-го мери,бруси,сече,топи".

Рекол некој за кого велите дека нема его. Ај кратка анализа оти ме мрзи да пишувам долг пост околу оваа хипокризија.

Ако буда го кажал ова тогаш тој суптилно се ставил самиот себе на врв и сите останати се под него. Демек он е најјачи шизик и сеа другиве пошто се слепи он им објаснува дека не треба да ги прифатат неговите зборови само од почит туку пошто он кажал големи мудрости, кои онака суптилно и он ги сметал за големи мудрости, да размислат и убаво да ги разберат неговите зборови оти они се на пониско ниво од него и им треба малку време дур да протумачат што кажал големиот ушко.

Шта да ти причам приказнава.
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Рекол некој за кого велите дека нема его. Ај кратка анализа оти ме мрзи да пишувам долг пост околу оваа хипокризија.

Ако буда го кажал ова тогаш тој суптилно се ставил самиот себе на врв и сите останати се под него. Демек он е најјачи шизик и сеа другиве пошто се слепи он им објаснува дека не треба да ги прифатат неговите зборови само од почит туку пошто он кажал големи мудрости, кои онака суптилно и он ги сметал за големи мудрости, да размислат и убаво да ги разберат неговите зборови оти они се на пониско ниво од него и им треба малку време дур да протумачат што кажал големиот ушко.

Шта да ти причам приказнава.
А зарем не се/биле слепи?
Го сметам за голем спиритуален учител исто како и Исус.
И каде е разликата дали ќе го цитирам Буда,Исус или Dr.House и Ајнштајн?
Секој си има свој пат и своја вистина.
И да,бил на многу повисоко ниво него многу други,тогаш и сега.
Не гледам идол во него ниту пак во некој друг,
но ја имам таа слобода да коментирам колку и што сакам па и да ја постирам целата книга(или сите книги)што ги имам за Буда на форумов.
Не заборавај дека ти си ти,јас сум јас.
Јас никогаш нема да бидам ти,ниту пак ти ќе бидеш јас.
И акцептирај дека други размислуваат поинаку од тебе.
Поздрав.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Umpuranche

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
А зарем не се/биле слепи?
Го сметам за голем спиритуален учител исто како и Исус.
И каде е разликата дали ќе го цитирам Буда,Исус или Dr.House и Ајнштајн?
Секој си има свој пат и своја вистина.
И да,бил на многу повисоко ниво него многу други,тогаш и сега.
Не гледам идол во него ниту пак во некој друг,
но ја имам таа слобода да коментирам колку и и што сакам па и да ја постирам целата книга(или сите книги)што ги имам за Буда на форумов.
Не заборавај дека ти си ти,јас сум јас.
Јас никогаш нема да бидам ти,ниту пак ти ќе бидеш јас.
И акцептирај дека други размислуваат поинаку од тебе.
Поздрав.

И сеа јас сум тапа фаца оти наоѓам (за мене) нелогичности во речениците на Буда? Јас не реков дека треба да размислуваш како мене туку само дадов анализа за хипокритските моменти на Буда.
И јас имам слобода да цитирам и да поставувам мои мислења околу „мудростите“ на Буда или било кој затоа што јас не се потпирам на нивните спознавања и никогаш нема да прифатам туѓо спознавање за мене да биде порелевантно од моето. Мене па чудни ми се твоите негирања за тоа дека не ти е идол, а постојано се потпираш на она што тој го зборел, напишал, доживеал и искусил.
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
И сеа јас сум тапа фаца оти наоѓам (за мене) нелогичности во речениците на Буда? Јас не реков дека треба да размислуваш како мене туку само дадов анализа за хипокритските моменти на Буда.
И јас имам слобода да цитирам и да поставувам мои мислења околу „мудростите“ на Буда или било кој затоа што јас не се потпирам на нивните спознавања и никогаш нема да прифатам туѓо спознавање за мене да биде порелевантно од моето. Мене па чудни ми се твоите негирања за тоа дека не ти е идол, а постојано се потпираш на она што тој го зборел, напишал, доживеал и искусил.
Па зарем не е ова тема за будизам?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Umpuranche

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Па зарем не е ова тема за будизам?

Оооо извинете тогаш. Напишете дека не примате никакви други мислења освен величење на Буда и неговата „мудрост“.

Поздрав.
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Оооо извинете тогаш. Напишете дека не примате никакви други мислења освен величење на Буда и неговата „мудрост“.

Поздрав.
Не примаме повеќе никакви мислења и коментари освен позитивни за Буда и неговата мудрост.
А Бобо ти имаш забрана на темава.
Поздрав.