Бришење на Фејсбук пријатели

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Всушност неговата првична намена никогаш и не беше за дружење туку за мерење на егото. Некои тоа го правеа/прават директно, другите индиректно. МСН-от имаше похумана цел и поголема сличност со дружбата. Оние кои идеа по директна постапка на полнење на егото, најчесто го деактивираа профилот. Оние кои знаат да се контролираат и не постираат све и свашта колку да бидат завележани, знаат да направат дистинкција помеѓу виртуелниот и реалниот живот.

melpomena точно, тоа е еден начин на затскривање на оноа што не сакаме да го видиме. Но што ќе речеме ако некој константно спамира со ѓубре? Мора да се почне од корен. Ако ми е близок и го знам лично и имаме некаков контакт друг besides FB, се прашува поштено и се праи муабет. Ако не, здравје нек го прља туѓиот преглед на нови статуси. Мојот и не мора.
Фала богу моите пријатели не се такви...барем засега :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ZmajChe

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Фала богу моите пријатели не се такви...барем засега :)
И јас така мислев се до оној момент коа на неколку им беше хакнат профилот. But then again... они одамна се немале логирано на фб после тоа.
 

vitocorleone

Староседелец
27 јуни 2012
75
39
1,018
34
Ма бришам се што не ми се допаѓа, за секој глупав статус давам анфренд, и онака имам 1100 пријатели, еве интересен податок е тоа дека во Америка, просек по глава секој американец има по 45 пријатели на фејс, а кај нас се запознаваме на веб, бришете слободно јас веќе почнав да блокирам :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ZmajChe

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Треба да направам чистка во најскоро време. Многу се 400 пријатели, многу се. (nod)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ZmajChe

ZmajChe

Истакнат Член
21 март 2012
937
2,068
93
Бришам пријатели кои не ги познавам и со кои сум пробала да разговарам а се толку диви да им е тешко да кажат здраво.. и бришам некои што сметам дека ме замараат многуууу! И третиот случај на бришење е со некој што сум се замерила или на ФБ праам 4958459834583459043 муабети, а во живо не се познаваме, НЕ ФАЛА не ми требаат такви ;)
 

i_wanna_fly

Староседелец
25 јули 2012
649
848
1,093
Јас бришев, бришев, бришев бришев, бришев, бришев, бришев, бришев,бришев, бришев, бришев бришев, бришев, бришев, бришев, бришев, бришев и бришев... и уште бришев..................... и се изморив и профилот си го избришав :zelen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp and ZmajChe

ZmajChe

Истакнат Член
21 март 2012
937
2,068
93
Јас бришев, бришев, бришев бришев, бришев, бришев, бришев, бришев,бришев, бришев, бришев бришев, бришев, бришев, бришев, бришев, бришев и бришев... и уште бришев..................... и се изморив и профилот си го избришав :zelen
јас така направив. и друг си оворив па сега отприлика сите си ги знам :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: i_wanna_fly

foREVer

Староседелец
20 март 2012
2,227
3,505
743
Ух, епа не прифаќам многу за да имам за бришење... Кај мене се стандард измеѓу 300 и 350 секогаш, пред неколку месеци кога видов се имаше накачено бројот на 400+ па зедов да бришам... Моментално точно 340. Најчесто се луѓе што ги знам, да бидам попрецизна: луѓе со кои што контактирам. Имав некои со кои се гледам еднаш годишно, и тоа случајно по улица/низ кафичи, па и нив ги избришав. Што помалку пријатели, тоа помалку драма. :D
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Нешто фејсбукот поулави па почна да ми дава пријатели чии профили се избришани, блокирани....пробав да ги избришам ама ништо.па некако дојдов до бројка од 1400 пријатели. Пошто знам дека имам 936 :)