Бричење на нозете

Sofija...

Истакнат Член
23 ноември 2012
256
358
363
28
Увидов дека нема ваква тема па бидејќи денес незнам што ме натера да земам да ги бричам нозете, си направив длабока рана поточно се исеков, навистина се исплашив и навистина незнам што да превземам, премногу ме боли, сакам да прашам дали некој може да ми помогне што да превземам ?(:|
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Увидов дека нема ваква тема па бидејќи денес незнам што ме натера да земам да ги бричам нозете, си направив длабока рана поточно се исеков, навистина се исплашив и навистина незнам што да превземам, премногу ме боли, сакам да прашам дали некој може да ми помогне што да превземам ?(:|
Исчисти ја раната, ако имаш мед. алкохол тури малку и протриј нежно првин одоколу па после пазливо и врз раната. Ако е мала раничка премачкај ја после со крема и остај ја некое време. Ако е нешто голема исекотина преврзи и трк до најблиска амбуланта.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Sofija...

Sofija...

Истакнат Член
23 ноември 2012
256
358
363
28
Неможев цела вечер да спиам, сабајле ставив обложен памук и го заврзав со завој во случај да не се инфицира, крвта се засушила, помислив да ставам масло од кантарион но незнам колку е сигурно, благодарам многу за советот. @existence
 

ShakaZulu

Староседелец
19 февруари 2012
431
886
1,103
Жилетот како жилет е направен за влечење во вертикала на правец од рачката. Никакво влечење косо или најмалку хоризонтално. Додека видиш што си направила замина под кожа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Sofija...

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,473
1,200
1,133
Неможев цела вечер да спиам, сабајле ставив обложен памук и го заврзав со завој во случај да не се инфицира, крвта се засушила, помислив да ставам масло од кантарион но незнам колку е сигурно, благодарам многу за советот. @existence
Маслото од кантарион помага за побрзо заздравување на раните
на парче памук истури од маслото и замотај со завој
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi and Sofija...