Брзи и лесни рецепти

The_melnicanecot

Истакнат Член
16 февруари 2012
237
392
363
37
Скопје
Во оваа тема поставувајте брзи и лесни рецепти кои секој може да ги направи.

http://sitnoseckano.blogspot.com/2010/06/homemade-nutella.html ова е лесно, а и вкусно е.
А за оние кој повеќе ја сакаат белата страна на кремот, има рецепт ?!

еве предлог од мене
1/2 леб,
мала тегла ајвар,
100 гр сирење по можност овчо,
маргарин,

го сечете лебот на кришки, мачкате маргарин во тенок слој, после нанесувате една супена лажица ајвар и сирењето го конзумирате по желба.
(happy)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Alley3112 and Selma

Мила

Активен Член
1 март 2012
121
99
28
На плажа!!!
Ова го правам за појадок и сите ми велат, пак од појадокот за мрзливи а?!?

Сечете леб ( од вчера ) на кришки, го ставате во тава, ги мачкате кришките со маргарин, па рендате кашкавал врз лепчињата. Печете додека не се стопи кашкавалот.

Инаку можете и со салама и кашкавал, салама и сирење и уште многу други "луди" комбинации.
 

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
Рецепт на татко ми
Ви треба месо, пиво и зејтин малку мислам дека требаше.

Во подлабока тава ставете се од горе наведеното и пржете додека не е готово. Прееевкусно е ова и многу лесно. :gladen
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Макарони и сирење

Мек-ен-чиз е класично американско јадење од тестенини – сите го сакаат. Некогаш го прават толку лошо што го бие глас дека е ужасно, но кога ќе го направите како што треба, страшно е добро.

Приготвување:
Во едно големо тенџере ставете солена вода да зоврие. Стопете го путерот во голема огноотпорна тава на ниска температура, а потоа додадете го брашното и малку зголемете ја температурата, цело време мешајќи, додека не добиете смеса густа како тесто – ова ви е запршката. Додајте го исечканиот лук – не се грижете и ако претерате со лук зашто секое парченце ќе се карамелизира во запршката. Продолжете да го динстате и да мешате додека смесата да добие златна боја. Додадете го лавровиот лист и бавно дотурајте по малку млеко мешајќи, за да добиете фина компактна маса. Зовријте ја смесата, а потоа оставете ја на ниска температура да крчка, повремено мешајќи. Загрејте ја рерната на 220ºЦ.
Додајте ја тестенината во тенџерето со зовриена солена вода и згответе ја според инструкциите на пакувањето. Во меѓувреме грубо исечкајте ги доматите и убаво зачинете ги со сол и црн пипер. Исцедете ги тестенините и веднаш додајте ги во сосот. Убаво измешајте ги и тргнете го тенџерето од огнот. Во него додајте дробено сирење, исечканите домати и мајчина душица. Убаво би било да се додаде и малку сос „ворчестер“, а и едно-две морски оревчиња. Сега поработете на вкусот – пробувајте го и зачинувајте го додека не ја постигнете вистинската рамнотежа. Ако е потребно, додајте и малку вода, затоа што во рерната повторно ќе се згусне.
Префрлете ја смесата во длабок земјен сад. Печете ја 30 минути во рерна, сѐ додека не добие златна боја, не почне да пушта меурчиња и не стане крцкаво и вкусно.
Додека таа се пече, ставете ги лебните трошки и мајчината душица во тавче со неколку капки маслиново масло, на средна температура. Мешајте ги и протресувајте ги лебните трошки сѐ додека не станат златни и крцкави. Отстранете ги од оган и истурете ги во сад. Сервирајте ги своите макарони со сирење во центарот на масата, попрскани со крцкавите лебни трошки и дополнети со некоја фина зелена салата.

Состојки:
• морска сол и свежо мелен црн пипер
• 45 г путер
• 3 полни супени лажици обично брашно
• 10 чешниња лук, излупени и тенко исечени
• 6 лаврови листа
• 1 л средно масно млеко
• 600 г макарони
• 8 домати
• 150 г издробено тврдо кравјо сирење
• 100 г издробен пармезан
• одбрани листови од неколку гранки свежа мајчина душица
по избор: неколку капки сос „ворчестер“
• по избор: рендано морско оревче
• 3 полни дланки свежи лебни трошки
• маслиново масло
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Loner

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
Рецептот не знам како се вика :D, бомбици се и се премноооогу вкусни, се топат во уста.
Потребно:
  • 500мл хопла
  • 500гр ресани
  • кокос
Ги сецкате ресаните на мали парчиња, ја матите хоплата и ги соединувате. Ја оставате смесата да отстои половина час, отккао ќе отстои правете бомбици и ги тркалате во кокос.
 

Angiie

Истакнат Член
16 февруари 2012
506
639
93
Готвачи и готвачки, дајте некој рецепт за некоја брза торта. :D
 

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
Готвачи и готвачки, дајте некој рецепт за некоја брза торта. :D
Се вика Мрзлива жена, рецептот е од друг форум и мајак ми ја правше мината година, вкусна е ама не баш.

Потребно е: 400грама бискоти, 6 шлаг крема ,200грама чоколадо за готвење и 800мл кисела вода. Бискотите се кршат и во нив се става 3 шлага изматени со 400мл кисела вода ,од нив се формира коцка или каква сакате форма ,се матат 3 шлага со 400мл кисела вода и внатре се ренда 100гр чоколадо,и сето се става врз бискотите ,исто така одозгора се ренда чоколадо и се остава малку во фрижидер. Пробајте лесно и многу вкусно
Поарно еден ред бисквити, пудинг и повторно бисквити. Полесно здравје. Или лења пита си направи.
 

Angiie

Истакнат Член
16 февруари 2012
506
639
93
Фала Сара. Ај баш ќе ја пробам, па ќе видиме што ќе излезе. Можда ќе променам нешто :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Selma

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183

Вери изи, овоа за сё го бива и верувам дома секогаш ги имате производите. :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: True_Blood