Танц

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Системот на убавите уметности за првпат го оформува францускиот мислител-опатот Шарл Бате, во средината на XVIII век во неговата расправа "Убавите уметности сведени врз еден принцип". Во ова дело танцот, односно "уметноста на гестот" го завзема своето место заедно со другите уметности: сликарството, скулптурата, музиката, поезијата и танцот, кон кои се придодаваат архитектурата и говорништвото, за да се постигне бројот 7, зошто во рамките на традиционалната поделна се до периодот на ренесансата, а и подоцна, постојат 7 "слободни" и 7 "прости" уметности. Ова претставува замена за стариот принцип, и клучен принцип на обединувањето на "убавите уметности" е подражавањето.
Значи танцот заедно со другите уметности се сведува на подра`авање на природата (стварноста) и на тој начин се гради првата општа теорија на уметноста заснована врз новото разбирање и толкување на уметностите.
Подоцна квалификациски е поставен меѓу изведбените уметности како една "просторно-временска уметност" со јасни белези на мимична и на миметичка изразна силина, а при обидот да се дефинира се определува како "ритмичко телесно движење, често пати во заедништво со музиката". Па поради тоа "е универзален или речиси универзален феномен во човечките култури" (Ноел Керол). А малку поопфатно го дефинира танцовата критичарка Џудит Меркел: "Танцот е движење на телото на ритмички начин, вообичаено вез музика и во определен простор, со цел да се изрази една идеја или емоција, да се ослободи енергија, или едноставно да се најде задоволство во движењето само по себе".

Имате ли омилен тип на танц? Омилен танчер или танчерска група?
За мене тоа се Jabbawockeez.
 

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
КАко мала одев на балет :giggle, потоа одевме друштвото на хип хоп балет :D неколку месеца и се откажавме.
Желба ми е да научам танго со сите оние потези, салса.... ма сё што Антони Бандерас ги учи деските во филмот Take the lead.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: DarkPassenger

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Дали понекогаш сте посакале да играте/или играте брејкденс? Дали ве интересира брејкденсот....

Во странство има многу вакви натпревари по брејкденс, но кај нас штета, некои не ни знаат што е тоа брејкденс.

Видеово е од филм.....


Најдобриот момент почнува од 2:15.

Еве како игра 10 годишно дете:


Цела Македонија може да ја учи. :rofl

Постирајте видеа од интересни брејкденсови...

brejkdens.jpg
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Еве го и светското:


Владеат Американциве... :D

Првите две ги тепаа...
 

foREVer

Староседелец
20 март 2012
2,227
3,505
743
Не пратам многу вакви шоуа или натпревари, малово само го знам и симпатија ми е. (inlove):sram


 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati

Wild.One

Истакнат Член
17 јуни 2012
197
147
343
Wonderland

Нај, нај, најдобар филм. Кога нема што да правам го гледам и никако да ми здосади..
Обожавам брејкденс, едно време машките од моето маало беа пренесени нонстоп играа и јас покрај нив научив нешто ама со судни маки. :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati and Marick14

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија

Нај, нај, најдобар филм. Кога нема што да правам го гледам и никако да ми здосади..
Обожавам брејкденс, едно време машките од моето маало беа пренесени нонстоп играа и јас покрај нив научив нешто ама со судни маки. :D

Има и 2 дел. Али пак првиот е боље. :D
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Кај нас вакви турнири тешко. А и тешко да знае некој во државава да игра професионално брејкденс. :(