Благодатниот оган

pozdrav eden topol

Истакнат Член
10 ноември 2017
606
347
63
Но христијанската религија, целата хиерархија, учење, догма - основата е Библијата. Богот во кој што велиш дека веруваш е опишан во таа книга, Библијата.
Ако не веруваш во библијата, од каде учиш за христијанството, за богот? Сакаш да ми кажеш дека не веруваш во поповите, не одиш во црква и си надвор од православието? Тоа веќе има смисла...
Книгата во која што ти не веруваш, е основа на твојата религија која те прави христијанка... не бидува да си христијанка, а се што е запишано во Библијата да не го прифаќаш како апсолутна вистина!
Би дошол ли со мене ако те повикам зо во црква?
Што се однесува за прашањето, накратко, се спремам за убавиот настан...Дали на Исусовите апостоли им требаше библија?
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
На апостолите им требаше петокнижието, или стариот завет... потоа го имаа Исус ако веруваме на новиот завет.
А колку што знам Исус им дава заповед да одат и да објавуваат што чуле и виделе и тие тоа го правеле. Тие пак што слушале, запишале итн итн...
Црквата каде што ме покануваш да одам, вели дека без верување во Библија ти си неверник :)
Или омилениот им збор: секташ бидејќи сама си го толкуваш новозаветниот закон.

Но, штом велиш дека си христијанка, во ред. Немам ништо против иако ми се контрадикторни твоите изјави.

И не, не одам во црква за празници, премногу луѓе... не може да се разгледува архитектурата и внатрешниот фрескопис.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: pozdrav eden topol

incule

Староседелец
5 јануари 2015
740
128
1,053
30
На апостолите им требаше петокнижието, или стариот завет... потоа го имаа Исус ако веруваме на новиот завет.
А колку што знам Исус им дава заповед да одат и да објавуваат што чуле и виделе и тие тоа го правеле. Тие пак што слушале, запишале итн итн...
Црквата каде што ме викаш да одам, вели дека без верување во Библија ти си неверник :)

И не, не одам во црква за празници, премногу луѓе... не може да се разгледува архитектурата и внатрешниот фрескопис.
Има луѓе што убиваат и што прават војни после луѓето не биле лоши,не ме зезај,доста ги браниш
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Има луѓе што убиваат и што прават војни после луѓето не биле лоши,не ме зезај,доста ги браниш
Има и луѓе кои не убиваат и не прават војни. Не ме зезај, читај добро што ти зборувам. Ти се врзуваш со лошите и велиш „ние луѓето“. Ако ти си од луѓето кои прават лоши работи, ок - не ти се мешам. Но да ги ставиш сите во еден кош, не бидува таа работа.

П.С. Одиме оф-топик. За оган збориме тука, дали навистина боговите имаат нешто со ова или свештениците прават нешто за да го „запалат“ народот...
 

pozdrav eden topol

Истакнат Член
10 ноември 2017
606
347
63
На апостолите им требаше петокнижието, или стариот завет... потоа го имаа Исус ако веруваме на новиот завет.
А колку што знам Исус им дава заповед да одат и да објавуваат што чуле и виделе и тие тоа го правеле. Тие пак што слушале, запишале итн итн...
Црквата каде што ме покануваш да одам, вели дека без верување во Библија ти си неверник :)
Или омилениот им збор: секташ бидејќи сама си го толкуваш новозаветниот закон.

Но, штом велиш дека си христијанка, во ред. Немам ништо против иако ми се контрадикторни твоите изјави.

И не, не одам во црква за празници, премногу луѓе... не може да се разгледува архитектурата и внатрешниот фрескопис.
Затоа е поканата, нели сакаш да истражуваш, па ете прекрасна шанса да го видиш благодетниот оган, кој знае сега после колку години ќе имаме ваква чест.
 

incule

Староседелец
5 јануари 2015
740
128
1,053
30
Има и луѓе кои не убиваат и не прават војни. Не ме зезај, читај добро што ти зборувам. Ти се врзуваш со лошите и велиш „ние луѓето“. Ако ти си од луѓето кои прават лоши работи, ок - не ти се мешам. Но да ги ставиш сите во еден кош, не бидува таа работа.

П.С. Одиме оф-топик. За оган збориме тука, дали навистина боговите имаат нешто со ова или свештениците прават нешто за да го „запалат“ народот...
Ја кажав дека ние како народ,како луѓе сме лоши повеќето се а малку мина не сме а 90% се лоши,ја кажувам за народот,за општо луѓето а не за тебе и мене
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Затоа е поканата, нели сакаш да истражуваш, па ете прекрасна шанса да го видиш благодетниот оган, кој знае сега после колку години ќе имаме ваква чест.
Ова е некоја форма на христијанско истражување :)
Не се потпирам на такви истражувања... на еден друг форум имаше предлог да се плати пат до Ерусалим, да се провери храмот, да се снима како тоа оганот се пали и завршена работа. Да нема верување, ами знаење. Но нели, „блажен е оној што не видел но верува“ и сите за едно „блаженство“ ќе се испотепаат во верувањето кој подобро го прави тоа.

П.С. Немој утре да дотрчаш и да тврдиш дека „благо+датниот оган“ е божествена ствар бидејќи толку топлина, милост, радост итн итн не си почуствувала никогаш... Нели, бидејќи лично си била, си почуствувала... :)
Немој со тоа...
 

pozdrav eden topol

Истакнат Член
10 ноември 2017
606
347
63
Ова е некоја форма на христијанско истражување :)
Не се потпирам на такви истражувања... на еден друг форум имаше предлог да се плати пат до Ерусалим, да се провери храмот, да се снима како тоа оганот се пали и завршена работа. Да нема верување, ами знаење. Но нели, „блажен е оној што не видел но верува“ и сите за едно „блаженство“ ќе се испотепаат во верувањето кој подобро го прави тоа.

П.С. Немој утре да дотрчаш и да тврдиш дека „благо+датниот оган“ е божествена ствар бидејќи толку топлина, милост, радост итн итн не си почуствувала никогаш... Нели, бидејќи лично си била, си почуствувала... :)
Немој со тоа...
Имам слушнато дека благодетниот оган се палел сам од себе и во други денови, има случаи кога туристи дошле на гробот на Исус била запалена оддеднаш нивната гардероба, горел пламен ама не оштетил ништо..велат дека како молњи се провлекле низ народот и запалиле некого..(ми личи на бајка ова, но здравје, имам желба да отидам да го посетам тоа свето место)

Е сега, што сакам да те прашам,ако овој оган е само магионичарски трик, зошто тогаш се дозволува 1000 и кусур години да се одржува??
 

pozdrav eden topol

Истакнат Член
10 ноември 2017
606
347
63
Црквата каде што ме покануваш да одам, вели дека без верување во Библија ти си неверник :)

Кога го прашале Исус зошто се дружи со цариници, ку*ви и др.он им се обратил со зборовите- На здравите лекар не им треба!
Колку е денешната ситуација во светот здрава и критична?
Ако е многу нездрава и критична, ни треба ли лекар, учител?
Ако библијата низ векови била големиот учител, зошто тогаш ни е ваква состојбата во човештвото, па нели библијата е најчитаната книга на светот?
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Сказни еден тон.

Како прво, научи што е библијата и што содржи и од каде доаѓа сето тоа... потоа ќе ти биде полесно околу овие ствари... ;)
Навистина не знам што да ти вратам на вакви размисли... бесцелна дискусија која не води никаде.