Битола

Кој дел од Битола е најдобар


  • Вкупно гласале
    21

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Откако ја затворија/пренаменија `Јагода` животот изгуби смисол. Место кое пленеше со духот на соцреалистичкиот алкохолизам, дупките од цигари на мушамата, флеките од масло и коцкастиот дезен, социјално-битовиот елемент кој верувам ненамерно бил конзервиран како во неко друго време. Сликите од Тито, инвентарот со маскоти од Сарајево 1984 и калибрирани чаши од 250 мл.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Kisserboy

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Ви имате Брусничку населбу, ваљда расне тамо брусница.Ми иамо Диво насеље, ваљда дива брусница
Ви имате Боримечка ми иамо Боро Прцан : )
Ви имате Буковски ливади, ми иамо Бејтове њиве hahaha
Слични смо
А што е тој Довлеџик? : )
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Kisserboy and Photographer

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Ви имате Брусничку населбу, ваљда расне тамо брусница.Ми иамо Диво насеље, ваљда дива брусница
Ви имате Боримечка ми иамо Боро Прцан : )
Ви имате Буковски ливади, ми иамо Бејтове њиве hahaha
Слични смо
А што е тој Довлеџик? : )

Slum :zelen
Екс-ливади, ниви и мочвари, сега перспективна населба каде никнуваат кнауф објекти со дебелина на плоча од 6 цм...
Сепак може да се сретне рандом ѕвер (офца, крава,свиња,кокошки) чисто за да не се загуби рустикалниот момент.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Photographer

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Slum :zelen
Екс-ливади, ниви и мочвари, сега перспективна населба каде никнуваат кнауф објекти со дебелина на плоча од 6 цм...
Сепак може да се сретне рандом ѕвер (офца, крава,свиња,кокошки) чисто за да не се загуби рустикалниот момент.
Сви служиле војску у Сараево само ти си завршија геодетску у Битола : )))
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Photographer

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Сви служиле војску у Сараево само ти си завршија геодетску у Битола : )))

Не е дека служеле војска во Сараево, клиентелата таму обично беше 60+ а инвентарот последен пат бил обновен за време на олимпијадата. Ама не таа во Ванкувер него во Сараево :zelen
Новите инвестиции во градби сигурно се резултат на долго очекуваниот бран на повратници од дијаспората, мотивиран од спектакуларните резултати на пwеwодбата, Џими Кленкоски ќе фаќа говеда со ласо на ранчот во Довлеџик, Сара-Џејн Митрева ќе отвори моделинг агенција а Хозе Марија Хаџи Станков ќе пие текила на хациендата и ќе ги гледа афтобусите од Транскоп како полека јаваат према зајдисонцето и отпадот на патот за Охрид...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Photographer

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Посебно ми е интересна населбата Јени маало или Ѓенимале или како и да ја викаат.
Носи некој шмек од минатото, не стигнала модернизацијата да и го уништи духот. Посебни се оние седенки на камења пред врата и комшиски брбљања и оговарања. Кул : D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Посебно ми е интересна населбата Јени маало или Ѓенимале или како и да ја викаат.
Носи некој шмек од минатото, не стигнала модернизацијата да и го уништи духот. Посебни се оние седенки на камења пред врата и комшиски брбљања и оговарања. Кул : D

Јас имам слушано дека многу арна раја живеела во тоа маало :cool:
Сепак пред да се влезе во Довлеџик може да се запримети некоја абоминација на раскрсница која наликува на џиновски финџал за кафе. Not sure what it is and how it materialized there...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хоуп*

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Јас имам слушано дека многу арна раја живеела во тоа маало :cool:
Значи имало и малце среќа во мојава несреќа :zelen

Добар е градов, ми се свиѓа и ноќниот живот, има убави местенца за сечиј вкус.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Photographer