Барам книга

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Ако ја има некој да ми ја позајми 19Q4 од Харуки Мураками би ја прочитал и би му ја вратил|-(
 

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Знае некој дали ја има во Браќа Миладиновци (англиско катче), A walk to remember (ориџинале на англиски)?
@Saladin , @Redhead help?
Или кај може да се најде оригиналот и која е цената?
PS: Е-книгa не!
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Знае некој дали ја има во Браќа Миладиновци (англиско катче), A walk to remember (ориџинале на англиски)?
@Saladin , @Redhead help?
Или кај може да се најде оригиналот и која е цената?
PS: Е-книгa не!
Во икона сигурно ја наоѓаш. Ironically пошо се работи за Спаркс - еден од најискомерцијализираните писатели, секако и книгата има цена над 400 денари - очекувај до 600.
За англискиот центар - во Браќа миладионвци возможно е да ја има, иако се работи за американец. Попрво провери тука, па истрчај до Икона. Ако по некоја можност ја нема во овие две места, пробај во Академска Книга или Британскиот центар. И двата се блиску до икона, за патот накај собрание од Палома Бјанка. Едниот е веднаш во пролазот, кај Ескимо, другиот е понатака (по Даме Груев улицата) ќе најдеш огромна книжара е.
 

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Во икона сигурно ја наоѓаш. Ironically пошо се работи за Спаркс - еден од најискомерцијализираните писатели, секако и книгата има цена над 400 денари - очекувај до 600.
За англискиот центар - во Браќа миладионвци возможно е да ја има, иако се работи за американец. Попрво провери тука, па истрчај до Икона. Ако по некоја можност ја нема во овие две места, пробај во Академска Книга или Британскиот центар. И двата се блиску до икона, за патот накај собрание од Палома Бјанка. Едниот е веднаш во пролазот, кај Ескимо, другиот е понатака (по Даме Груев улицата) ќе најдеш огромна книжара е.
Како и да е, фала. Ја најдов у Икона, ама цената е уби боже - 699 денари. :D поарно ќе ја најдам у пдф, па ќе ја испринтам за 100че. Што е многу - многу е. 700 ден. за Спаркс не се даваат.
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Јас сакам да ја најдам Грофот од Монте Кристо. Ќе може некој поупатен да ми каже каде можам да ја најдам и отприлика колку пари е?
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Јас сакам да ја најдам Грофот од Монте Кристо. Ќе може некој поупатен да ми каже каде можам да ја најдам и отприлика колку пари е?

Кај улични продавачи би било најдобро, јас ја имам купено неколку пати :franticеднаш пред ГТЦ во Скопје за 200-250 денари сите три тома на српски/хрватски, изданието беше од времето на Тито ама добро зачувано. Има разлика од издание до издание, во ова што го купив последно од уличен продавач беше скратена барем петина од делото што е прав криминал. Не знам дали е преведувана на македонски и дали ја има во ново издание по книжари...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хоуп*

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Кај улични продавачи би било најдобро, јас ја имам купено неколку пати :franticеднаш пред ГТЦ во Скопје за 200-250 денари сите три тома на српски/хрватски, изданието беше од времето на Тито ама добро зачувано. Има разлика од издание до издание, во ова што го купив последно од уличен продавач беше скратена барем петина од делото што е прав криминал. Не знам дали е преведувана на македонски и дали ја има во ново издание по книжари...
За жал тука никогаш немам видено улични продавачи, еднаш или два пати има нешто ко саем на книгата, па има тезги на улица се со нови книги и се во стил "како да си ја зачувате самодовербата/вербата/парите/љубовта ова она... Така да може ќе ми се посреќи некогаш и некаде да начекам некој уличен продавач.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
За жал тука никогаш немам видено улични продавачи, еднаш или два пати има нешто ко саем на книгата, па има тезги на улица се со нови книги и се во стил "како да си ја зачувате самодовербата/вербата/парите/љубовта ова она... Така да може ќе ми се посреќи некогаш и некаде да начекам некој уличен продавач.

Не знам сега со Ск-2014 и остали глупости каде се дислоцирани инаку ги имаше околу плоштад, камен мост, гтц, истите продаваат во охрид летно време па се враќаат во скопје, мора некаде да ги има освен ако не им имаат удрено казни.
Друга опција е на англиски во пдф иако не е тоа тоа, сепак се 1500 страници во прашање, не знам каков став имаш по прашање на читање на книги на монитор, зависи...
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Како и да е, фала. Ја најдов у Икона, ама цената е уби боже - 699 денари. :D поарно ќе ја најдам у пдф, па ќе ја испринтам за 100че. Што е многу - многу е. 700 ден. за Спаркс не се даваат.
Нормални ли се тие? Пред 4-5 години коа го читав човеков, книгите им беа по 400ки, сеа поскапеа за 50%. Провери во библиотеката? Го имаат Коељо, не знам зошто не би го имале и Спаркс.
За крај Академска книга се поевтини каде каде. Некни го зедов Шерлок холмс сите негови делови во еден том за 800ки во цврст повез и платно. Овие од Икона треба малце да си подразмислат на која политика сакаат да тераат, пошо вака веќе губат муштерии.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp