А вие што очекувавте...?

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,275
1,911
1,123
Kumanovo
Малце ме изреволтира овај... колумна или што и да е. Ако имам олд скул укус за музику значи глуп сам или заостанат?!

Ако на некога радо би отишја на концерт, и би ми се направило ќеф до максимум, тој су Џони Штулич (Азра) , Балашевич, AC/DC, Deep Purple, Red Hot Chili Peppers, Alice in Chains, Tool... Све новокомпоновано ми е крем музика, комерцијала 200 на саат.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Revolution is my name !

Revolution is my name !

Нов член
14 февруари 2012
22
16
3
27
Сир
Малце ме изреволтира овај... колумна или што и да е. Ако имам олд скул укус за музику значи глуп сам или заостанат?!

Ако на некога радо би отишја на концерт, и би ми се направило ќеф до максимум, тој су Џони Штулич (Азра) , Балашевич, AC/DC, Deep Purple, Red Hot Chili Peppers, Alice in Chains, Tool... Све новокомпоновано ми е крем музика, комерцијала 200 на саат.
Го делам истото мислење...Пред некој ден ги читам коментарите по ФБ и си поставувам прашање:Со мене нешто није у реду или со генерацијата моја?
Sir you just made my day! :wavespin
 

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,275
1,911
1,123
Kumanovo
Сир
Го делам истото мислење...Пред некој ден ги читам коментарите по ФБ и си поставувам прашање:Со мене нешто није у реду или со генерацијата моја?
Sir you just made my day! :wavespin
Генерација?! Молим те... тој е дегенерација :D
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Кога во ист кош ги ставаш Цеца,Харис,Џеј со Рибља Чорба нешто не е во ред со тебе (без навреда)...Се сложувам дека малце досадуваат со исти артисти(првенствено мислам на Чорба,Бајага и таквите како САРС што преку ноќ станаа звезди),ама ниеден новосоздаден бенд,што постои од 2010,неможе да се спореди со ,,олд скул“ бендовите како Рибља Чорба или Бајага и Инструктори...Треба свежа крв,но не издрогирани младичи што фалшираат или ги погодуваат тоновите од трета...ПОздрав ;)
Мали, да расчистиме 3-4 работи.
1. Не примам музички лекции од 15 годишни.
2. Не мора да свират ист жанр за да бидат ставени во кошот на исклиширано срање.
3. Никој не ги спореди олд скул бендовите со новиве. Збориме за тетка Цеца и компанија што се подеднакво временски активни ко и Чорба, па некои дури и подолго се од нив на сцена.
4. Во никој случај, не значи дека ако некој е млад, автоматски е надрогиран копиљак што нема талент.

А, кај ви беше бе Чорба во екот на кариерата? Сега стари, излапени кога никој друг не ги вика, си најдоа златен рудник кај нас, па на секое тенџерче, тие се капаче. А пред само некое време ценет мистер Бора плукаше како Македонија не постоела и Македонците биле јужни Срби со тешката говорната маната. Е, па сега тие непостоечки Македонци му го полнат џебот со непостоечки пари. За такво створење јас да ги фрлам моите? Ни луда.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dare and slb_bobo

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
бреј ја беше у суботу и као кроз с'н слушна од главан стејџ нешто као кикирики бубамаро
лееееј молим ти се лепо, толко млади соберени на куп, толко пиво, а толко гнасна музика, булшит НА голем беше музика
треаше на сфи шалваре да ни сатаиф и касандра огрлице за да се уклопесмо сс музику, идемо назад тој е тој
и ја викам дека олдскул е појак у сфак аспект од нову музику, али до кд ке ни переф мозак сс народњачку музику што потекнуе од север, мали јебе кеву ситуација, сфе е исто само њега нема, ах касандро ти си крива за сфе, сфе почна од тебе !
 

Revolution is my name !

Нов член
14 февруари 2012
22
16
3
27
Мали, да расчистиме 3-4 работи.
1. Не примам музички лекции од 15 годишни.
2. Не мора да свират ист жанр за да бидат ставени во кошот на исклиширано срање.
3. Никој не ги спореди олд скул бендовите со новиве. Збориме за тетка Цеца и компанија што се подеднакво временски активни ко и Чорба, па некои дури и подолго се од нив на сцена.
4. Во никој случај, не значи дека ако некој е млад, автоматски е надрогиран копиљак што нема талент.

А, кај ви беше бе Чорба во екот на кариерата? Сега стари, излапени кога никој друг не ги вика, си најдоа златен рудник кај нас, па на секое тенџерче, тие се капаче. А пред само некое време ценет мистер Бора плукаше како Македонија не постоела и Македонците биле јужни Срби со тешката говорната маната. Е, па сега тие непостоечки Македонци му го полнат џебот со непостоечки пари. За такво створење јас да ги фрлам моите? Ни луда.
Крај краева никој не те натера да одиш...Симболиката која ја има во текстовите на Бора очигледно неможеш да ја разбереш,па макар се родила уште еднаш...Ама nevermind мора и такви да има.
-Лекции не планирав да делам,туку го искажав своето скромно мислење.Најверојатно ти си една „горда“ македонка која едвај чека да дојде лето, па да „тркне“ до Грчка малце да види море и да исонча газето,а во слободно време да хејта се наоколу што не е по нејзин вкус...Пун ми је кофер од такви ко вас...Секоја индивидуа во оваа демо(но)кратија си има право на сопствено мислење и сопствен избор...Позз :)
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Крај краева никој не те натера да одиш...Симболиката која ја има во текстовите на Бора очигледно неможеш да ја разбереш,па макар се родила уште еднаш...Ама nevermind мора и такви да има.
-Лекции не планирав да делам,туку го искажав своето скромно мислење.Најверојатно ти си една „горда“ македонка која едвај чека да дојде лето, па да „тркне“ до Грчка малце да види море и да исонча газето,а во слободно време да хејта се наоколу што не е по нејзин вкус...Пун ми је кофер од такви ко вас...Секоја индивидуа во оваа демо(но)кратија си има право на сопствено мислење и сопствен избор...Позз :)

Колку ли само грешен опис даде. Ама ако ;)

Е ај еве јас ти ја барам симболиката на Бора, еве објасни ми ја симболиката. Симболиката на песни од времето на Тито? Завршило тоа време, кењал шо кењал и арно. Не мора да го викаат секој втор викенд и на секој фестивал у државава и него и оние Педофилски оргазам и незнам ти уште кои не слични на нив излапени старци со една нога в гроб влезени. Им поминало времето за докажување, нека остават малку младиве да пркнат. Зошто еве да не викнеа некој од нашите помалку познати бендови? Малку да не ги има што гнијат по гаражи и прават музика, ама од тоа што немаат доволно пари да излезат у јавност никој не ги знае? Неее бе, Бора ис д бест шо има да викаме млади надрогирани без никаков талент.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Revolution is my name !
У право си друже, мора да постои и некој ко мене што не сфаќа колку треба да си труп, за ова да ти има некаква симболика и да не ти скурчи да го слушаш секој викенд:
„Bivao sam sa jednom i drugom
Muvao se sa onom i ovom
Druzio se sa srecom i tugom
A ti ode s prvim avionom.“
Да беше испеано во турбо-фолк стил, досега ќе беше 100 пати ставено во „Смешни турбо-фолк стихови“ и ќе беше идиотско.
Ама, тоа е вукојебина од песна, оти нели, тоа е мадафакин Рибља Чорба, бичез.

Пофалби и за врвната психо-анализа базирана на 2 мислења. Да ни беше сета омладина стручна ко тебе, Фројд ќе воскреснеше само за пак да умре од мака што не бил толку advanced аналитичар од 2 кажани реченици.
Заборави да константираш и дека им давам на грците таму да ме плескаат по потемнетото газе за 2 евра т.е. нели, оти се во криза, јас ним им давам пари за да ме плеснат.
Рандом совет: Не си давај за право да се вадиш со “секој си има право на сопствено мислење и избор“ кога ти си тој што прв нападна туѓо мислење. Контрадикторно much? Небитно. Реторско прашање.
Сега ќе ме извиниш, ме чека комбето за Грчка.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: slb_bobo