Ајде да си играме!

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Превише нападно и субјективно настапувате. ОСврнете се малку на страна и видите дека сепак тоа не сте вие туку сосема друга личност. Не бидете толку тесногледи, малку проширете го видикот. Јес да проблемов е целосно субјективен но има различен агол на перцепција. Покажете го а не да го критикувате субјектот затоа што се удрил од ѕидот.
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Пробувам да препрочитам. Искрено е хаотична. Не е ни добро средена, не се знае што е лево а што десно. Знам. Но сепак тие што требаше да ја разберат ја разбраа. Благодарам. Мило ми е што имаш прераснато во добар критичар со мото...да не згрешам можеби - its a free world и не коментираш за мене туку за текстот.
сакаш да кажеш дека беше некуму од форумов наменета? (wasntme)
Како тоа иначе тие што требаше да ја разберат ја разбраа?
Штом е поставена на форумот тогаш секој член ке се потруди да ја прочита.
Негативна критика на некоја колумна е во ред ама ако е веќе кажано од еден член мое мислење е дека не би требало да се вклучуваат и други а причината е обесхрабрување на тој што пишува да објави друга колумна.
Сепак не е форумот само во подфорум општи муабети и треба да се охрабруваат посебно тие што пишуваат колумни да творат и понатака.Фала.:)
Значи ли тоа дека треба само позитивитет и со сила да се шири?
Критика е критика.Без разлика дали е негативна или позитивна.
Како што има повеке мисленици со позитивни критики околу едно нешто,многу нормално е да има и повеке мисленици и со негативна критика.
Ако човек е нон стоп со позитивна критика за се и сешто дали тоа значи дека е правилен мотиватор?Дали тоа значи дека е објективен?
Јес да негативните критики може да обесхрабруваат но може и многу да го научат човека,само зависи кој како гледа на работите.
Од тапшање по рамо нема многу фајде.
Исто така тој што на се дава само позитивна критика,ем не е објективен,ем можеби не ни чита што е напишано,ем е лицемерен.
Тоа е барем само мое мислење.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
сакаш да кажеш дека беше некуму од форумов наменета? (wasntme)
Како тоа иначе тие што требаше да ја разберат ја разбраа?
Штом е поставена на форумот тогаш секој член ке се потруди да ја прочита.

Значи ли тоа дека треба само позитивитет и со сила да се шири?
Критика е критика.Без разлика дали е негативна или позитивна.
Како што има повеке мисленици со позитивни критики околу едно нешто,многу нормално е да има и повеке мисленици и со негативна критика.
Ако човек е нон стоп со позитивна критика за се и сешто дали тоа значи дека е правилен мотиватор?Дали тоа значи дека е објективен?
Јес да негативните критики може да обесхрабруваат но може и многу да го научат човека,само зависи кој како гледа на работите.
Од тапшање по рамо нема многу фајде.
Исто така тој што на се дава само позитивна критика,ем не е објективен,ем можеби не ни чита што е напишано,ем е лицемерен.
Тоа е барем само мое мислење.
Едно е да се даде негативна констуктивна критика а сосема другоу е онака, колку да се даде. Еве има тука и други кои не се сложуваат со она што го пишала таа, па не пробуваат да ја свртат целава работа на субјективно ниво. И тебе исто би ти препорачал дека не е се` црно-бело (освен форумов:giggle) . Има повеќе нијанси па дури и бои.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Deviously Devilish

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Едно е да се даде негативна констуктивна критика а сосема другоу е онака, колку да се даде. Еве има тука и други кои не се сложуваат со она што го пишала таа, па не пробуваат да ја свртат целава работа на субјективно ниво. И тебе исто би ти препорачал дека не е се` црно-бело (освен форумов:giggle) . Има повеќе нијанси па дури и бои.
Ако ми го препрочиташе првиот коментар на темава,може пак и ке увидеше дали сметам дека се е црно и бело а исто така и што мислам за оние што даваат,што би рекол ти на субјективна критика.
Но се навикнав јас на твоите необјективности на моите постови :)
Поздравче.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Ако ми го препрочиташе првиот коментар на темава,може пак и ке увидеше дали сметам дека се е црно и бело а исто така и што мислам за оние што даваат,што би рекол ти на субјективна критика.
Но се навикнав јас на твоите необјективности на моите постови :)
Поздравче.
Мислам... да не се цитираме веќе ама, она за кое алудирав беше цитираниот пост. Поготово болдираното. Немаше никаква врска со погорниот пост. Ама кој како сфати.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Deviously Devilish

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Мислам... да не се цитираме веќе ама, она за кое алудирав беше цитираниот пост. Поготово болдираното. Немаше никаква врска со погорниот пост. Ама кој како сфати.
Во твојот пост ми укажуваш работи сакајки да ме убедиш дека за мене работите се црно бели,па извини но неможев поинаку да сватам,останува на тебе да си ги свакаш работите ти како што сакаш а не како што се напишани.
Немам против за понатамашно не цитирање на темава,доколку пак не бидат извртени зборовите или не сватени онака како што се напишани. :)
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Во твојот пост ми укажуваш работи сакајки да ме убедиш дека за мене работите се црно бели,па извини но неможев поинаку да сватам,останува на тебе да си ги свакаш работите ти како што сакаш а не како што се напишани.
Немам против за понатамашно не цитирање на темава,доколку пак не бидат извртени зборовите или не сватени онака како што се напишани. :)
ај да се подобјаснам во твојот дел од цитат....

Значи ли тоа дека треба само позитивитет и со сила да се шири?
Критика е критика.Без разлика дали е негативна или позитивна.
Како што има повеке мисленици со позитивни критики околу едно нешто,многу нормално е да има и повеке мисленици и со негативна критика.
Ако човек е нон стоп со позитивна критика за се и сешто дали тоа значи дека е правилен мотиватор?Дали тоа значи дека е објективен?
Јес да негативните критики може да обесхрабруваат но може и многу да го научат човека,само зависи кој како гледа на работите.
Од тапшање по рамо нема многу фајде.
Исто така тој што на се дава само позитивна критика,ем не е објективен,ем можеби не ни чита што е напишано,ем е лицемерен.
Тоа е барем само мое мислење.
Во овој цитат дел од цитат алудираш баш на оноа црно-бело. Позитивна наспроти негативна критика.
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
ај да се подобјаснам во твојот дел од цитат....


Во овој цитат дел од цитат алудираш баш на оноа црно-бело. Позитивна наспроти негативна критика.
Благодарам на повторниот цитат,за кој сам алудираше,односно мислеше да не се оди повеке со цитирање ама... :)
Јас те разбрав Саладине,но она што го цитираш,нема врска едното со другото.
Плус ми укажуваш на темава дека има не конструктивни постови односно критики,а не гледам зошто мене ми укажуваш,пак ке ти повторам колку да образожам зошто го спомнав мојот прв пост на темава.Во него убаво си пишуваза моето мислење околу дотогашните неконструктивни постови,кои сега станаа уште толку повеке и плус низ темава,а не се потребни.
Но ја разбирам твојата потреба за необјективност врз моите постови,веке го реков тоа,и баш заради она што ја разбирам,не ти замерувам.
Ниту пак ми смета што си необјективен,но тоа не значи дека ке оставам наводно некој да ми укажува нешто што и јас веке исто сум го кажала но тој не приметил.
Јас тука би се поздравила овој пат навистина,без оглед на дали ке бидам цитирана или не :D
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Не е комплицирано, едноставно е. Има донекаде поента но едното ме сече. Ти работите ги делиш на црно и бело, на добро и зло.. ОСвен ако се стави таквата слика на светот исклучиво субјективно, друкчие не би се толкувала. Откај знаеш дали доброто твое е добро и за него? Или пак волкот оди секогаш со волк? Можеби кај него е обратно? Тој е волк преку ден, а принцот преку ноќ? Или пак на секои 6 часа? И второ, како знаеш дека волкот кај тебе ќе биде волк и во неговиот свет? Ништо во светот не е црно бело ако (сакаш да) го делиш со некој. И самата викаш дека си повредувала. Во моментот можеби си се одеќала добро, кога си го повредувала него. Ете ти го твоето, кое што ти подоцна си го утврфила како црно, но во дадениот момент си се осеќала добро/не си го воочила.
Поентата ми е, почни малку егзистенционалистички да ги сфаќаш работите, прошарај го дното, ќе се судриш со субјективноста и ќе ја откриеш нејзината вистинска боја. И ќе почнеш повеќе објективно да гледаш.
Форумов е ЦРНО БЕЛ:)
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Форумов е ЦРНО БЕЛ:)
Би бил премногу ограничен да би бил само црно бел. Јас мислам дека има разновиден колорит од членови. Само што ние самите ги исцртуваме шемите и така личи на форум со две екстреми.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena and $3Я3|\||)&p&†Y