Астрална проекција (Искуство надвор од телото)

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
мене само еднаш ама после медитација,спонтано не ми се случило,ама имам доста читано на тема клиничка смрт,и доживувањата на лугето кои биле во таа состојба...свесни се за се што се случувало во тие моменти,иако мозокот не бил активен...
многумина од нив раскажуваат за светлото кое го гледале после тунелот...вракање во телото и слично...
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Луциден сон е нешто сосема поинакво. За време на свесноста што ја доживуваш во сонот не си свесен за реалните околности, за разлика од ОВЕ

Во луциден сон свесен си дека сонуваш и сам ги создаваш околностите. Технички, можеш да создадеш сценарио дека искачаш од тело.

Како и да е, кој е поентата да се излезе надвор од телото? И со што искачаш?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hkakashi

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
26
Куманово
А нели треба дугачко време, не ми га треба, неам ја толко време. Доста ми е и што некопут такој снују некои бабароге и караконџуле и то.
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Абе људи ке ме навлечете на овија работе, ке мндркну од овој. malo дај објасни тој како сама ги провоцираш како се опушташ и сл.
медитацијата е ептеееееееен добра работа,само што долго трае као што рече мало....и најдобро со инструкции,не сам..треба да имаш трпение(јас го добив преку медитација) и се подобрува конценрацијата...
лудо чувство е да бидеш во телото или изнад телото,ама ја имам чувство дека лутам внатре во телото...лудост,мислам дека треба уште да научам да излегувам од телото..тек една година се бавтам со тие ствари...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: kralj and malo

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
се сеќавам на мотика страната имав читано многу случувања за оваа тема,многу итрересна ..барем мене ,сакам да дознавам како другите го доживеале ова,но мене никогаш не ми се случило нити астрална проекција ниту сум имала луцидни соништа ... ниту па сакам да ми се случат...:)
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Во луциден сон свесен си дека сонуваш и сам ги создаваш околностите. Технички, можеш да создадеш сценарио дека искачаш од тело.

Како и да е, кој е поентата да се излезе надвор од телото? И со што искачаш?
со душата..
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com

А како изгледа душата? Сигурно си погледнала надолу барем, дали имаш нозе. Или се две летечки очи? И мозок, зошто тој пренесува што очите перцепираат.
Можеби звучам како да хејтам, но само се трудам да сфатам за што станува збор. Зошто ми делува фејк и неверувам во постоење на душа.
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Или со душата или со некој дел од свеста... излегуваш, го пушташ тој дел надвор од телото, немаш граници, слободен си, поврзан си со енергијата околу тебе, гледаш нешта кои со очите не можеш да ги видиш...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati and Lena

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
А како изгледа душата? Сигурно си погледнала надолу барем, дали имаш нозе. Или се две летечки очи? И мозок, зошто тој пренесува што очите перцепираат.
Можеби звучам како да хејтам, но само се трудам да сфатам за што станува збор. Зошто ми делува фејк и неверувам во постоење на душа.
не не е фејк,веке напишав дека научниците докажале дека постои душата..
незнам како изгледа не изгледа никако,мислам дека е тоа она нешто кој секој го има во себе,свест???
незнам,знам дека преводот на зборот кој овде се користи за тоа нешто е душа...
и научниците доказале дека душата се наога позади мозокот...баш денес читав на нет за тоа,после смрта си оди во универѕумот и се поврзува со унивезалната душа или енергија...
така од прилика...некоја универзална енергија,која ја носиме во себе...немам дефиниција за душа ама можно е да е свеста...
 

kralj

Нов член
12 октомври 2012
6
1
3
35
Јас ипак велам видеото објаснува повеќе од милион зборови, еве ви го на јутуб, едвај го најдов: