1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Асемблер

Дискусија во форумот 'Наука и техника' започната од The_Mayor, 14 ноември 2016.

 1. The_Mayor

  The_Mayor Фраер од пелени

  Зачленет на:
  18 март 2012
  Мислења:
  2,836
  Допаѓања:
  6,518
  Знае ли некој да ги реши задачиве, или барем да објасни како да се решат?
  Ве бакнувам во чело од срце


  Задача 1: Даден е збор A. Тој е иницијализиран при неговото дефинирање. Напишете програма со која ќе генерирате збор B кој се добива така што секпја цифра 0 од А е заменета со буквата О.
  Пример: A: PR0CES0R B: PROCESOR

  Задача 2: Напишете процедура со која ќе проверите дали еден стринг А е подстринг на друг стринг B (Се подразбира дека крајот на стрингпвите е означен со знакпт $). Процедурата има два влезни податоци кои ги претставуваат ефективните адреси на стрингпвите А и B. Tие податпци треба да се предадат преку регистрите SI (A почнува на адреса DS:SI) и DI (B почнува на адреса ES:DI). Резултатот од процедурата треба да е 1 ако А е подстринг на B или 0 ако A не е подстринг на B. Резултатпт може да се предаде преку стек.
  Во главнипт дел од програмата реченицата се внесуваат двата стригнови и се запишуваат во меморија (стринговите имаат најмнпгу 50 знаци). За крај на стринговите се внесува знакот $. По читањето на стринговите треба да се повика процедурата и зависно од резултатот отпечатете порака дали А е подстринг на B.
  Пример 1:
  Vnesi go A: ana$ Vnesi go B: tetratka$ Излез: ana ne e podstring na tetratka

  Пример 2:
  Vnesi go A: ana$ Vnesi go B: ivana$ Излез: ana e podstring na ivana

  Задача 3: Да се напише рекурзивна процедура за собирање на последпвателни броеви од 1 до n. Бројот n се внесува пд тастатура. Влезните и излезните податпци од процедурата треба да се предаваат преку стек.
  Пример: За внесено n = 5: 1 + 2 + 3 + 4 + 5 = 15 За внесено n = 10: 1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6 + 7 + 8 + 9 + 10 = 55
   
 2. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,098
  Асемблер за кој процесор?
   
  На The_Mayor му/ѝ се допаѓа ова.
 3. The_Mayor

  The_Mayor Фраер од пелени

  Зачленет на:
  18 март 2012
  Мислења:
  2,836
  Допаѓања:
  6,518
 4. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,098
  Немам лаптоп моментално, псевдокод да ти пишам деновиве? Или ептен на брзање е?
   
 5. The_Mayor

  The_Mayor Фраер од пелени

  Зачленет на:
  18 март 2012
  Мислења:
  2,836
  Допаѓања:
  6,518
  До среда ако можиш би ти бил многу благодарен, до тогаш е рокот.
   

Сподели: