Андреас Брејвик - новиот Хитлер

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Не ја исчитав баш колумната од причина што не гледам ништо битна информација која ке ми затреба или притреба во животот.
Гледам ве има неколку информирани за овој некојси таму.
Без навреда,чисто ме интересира,што кога ке ги знаеме деталите за човеков?
Ке имаме некоја корист,полза,уживање....во животот од тоа?
И да го пуштат на слобода,и тоа во нашава држава,пак нема да знаеме за кого се работи,ниту пак нешто да смениме.
Само информација непотребна во главата која може да ја земениме со некоја ете на пример која ке ни помогне како да си го извадиме лебот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: slb_bobo

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Не ја исчитав баш колумната од причина што не гледам ништо битна информација која ке ми затреба или притреба во животот.
Гледам ве има неколку информирани за овој некојси таму.
Без навреда,чисто ме интересира,што кога ке ги знаеме деталите за човеков?
Ке имаме некоја корист,полза,уживање....во животот од тоа?
И да го пуштат на слобода,и тоа во нашава држава,пак нема да знаеме за кого се работи,ниту пак нешто да смениме.
Само информација непотребна во главата која може да ја земениме со некоја ете на пример која ке ни помогне како да си го извадиме лебот.
Мислам дека подобро е ова да го знаеме отколку некаква си информација за рандом кардашијан, србин што гнете ќебапи, премиер што слави роденден. А не па и оние ептен зашеќерени сликичиња со мисла на Паоло Коељо - демек он ја открил филозофијата на животот. А ова што се случи може утре да се случи и во нашата земја. Достапноста на оружје е ненормална работа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Сето ова е чиста политика.
А политика мразам.
Единствена болна работа е тоа што никој не е должен да ми скрати живот.Не дека е грев или слично ама тоа е себичност.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Мислам дека подобро е ова да го знаеме отколку некаква си информација за рандом кардашијан, србин што гнете ќебапи, премиер што слави роденден. А не па и оние ептен зашеќерени сликичиња со мисла на Паоло Коељо - демек он ја открил филозофијата на животот. А ова што се случи може утре да се случи и во нашата земја. Достапноста на оружје е ненормална работа.
Немам против за оние што им е подобро да го знаат ова,јас не би.
Ниту пак некаде ги спомнав Коељо ни кебапите.:)
Ако дознаам за оваа информација во детали,тоа не значи дека ке направам утре да не се деси кај нас.
Од тоа како се прават кебапи,ке имам некоја полза во животот.
Но ете,сите сме различни.
Јас не би ги проучувала сериските убијци.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Немам против за оние што им е подобро да го знаат ова,јас не би.
Ниту пак некаде ги спомнав Коељо ни кебапите.:)
Ако дознаам за оваа информација во детали,тоа не значи дека ке направам утре да не се деси кај нас.
Од тоа како се прават кебапи,ке имам некоја полза во животот.
Но ете,сите сме различни.
Јас не би ги проучувала сериските убијци.
Богами од некој напален србин што му се слошило од кебапи нема да го дознам нивниот состав туку од некојси народен кувар.
А за случаевите слични на бреквик можам да дознам, не конкретно од колумнава, туку како да се заштитам при таков масакр. Да, можеби е судбина тоа, но во САД е честа појава - баш поради фактот дека утре јас, ти или некој трет може да отиде во Тинекс/Веро/Џамбо и да купи една сачмарка за мизерна цена од 100 долари. Знаеш ли колку е тоа малце? А за ваквите масакри доволно е само да се повлече орозот - кој дури и човек со здрав разум може да го стори тоа.
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Богами од некој напален србин што му се слошило од кебапи нема да го дознам нивниот состав туку од некојси народен кувар.
А за случаевите слични на бреквик можам да дознам, не конкретно од колумнава, туку како да се заштитам при таков масакр. Да, можеби е судбина тоа, но во САД е честа појава - баш поради фактот дека утре јас, ти или некој трет може да отиде во Тинекс/Веро/Џамбо и да купи една сачмарка за мизерна цена од 100 долари. Знаеш ли колку е тоа малце? А за ваквите масакри доволно е само да се повлече орозот - кој дури и човек со здрав разум може да го стори тоа.
Знам.
Никаде не реков од кој ке побарам рецепт за кебапи.
Овде ми изгледа дека јас едно пишувам а со сосема други зборови некој ме цитира.
Тоа му доага ко со сила некој да ми става зборови во уста.
Но ако,јас не замерувам,затоа сум овде за да си образложам дека ништо такво ни сум мислела,ни сум напишала.
Мислам дека доволно објаснив она што сакав околу колумната. (wasntme)
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
колко душе убија не е битно битно он е убица !
што му било филм којзнае, нацист, расист што и да е болан е, и нас не нервираф гости што ни жииф у државу и си праиф што си сакаф, али никој не се нафати да напраи нешто овакфо како што напраи тј Брајевик (колко српски му звучи презиме) hh
значи ми смо си супер бре македончиња, мирни бајчиња, што и да ни праиф ќутимо си
али убистфо не е решење, споразум мода да има за сфе
али ееееј мноо му е мала казна еееееј, а и башка затфорска келија му е сс пет ѕвездичке, па туј куде нас за неплатени сметке некој лега у бедно и гадно и љупи компири сс нокти, просто невероватно еееј...
 

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Не е фер, онолку колку што е фер сликата која денес ја начекав на фб.
Сте се запрашале дневно колку луѓез агинуваат во "сообраќајни несреќи" благодарение на пијан човек? Трагично заминуваат во неповрат цели семејства, ради будала кога не води сметка колку жти, односно коњаци ќе испие.

Калимеро одамна го нема, не чекајте го. Ниту кармата, ниту божја казна. Ако чекате на друг да ви суди или оправдува Ваши дела, тогаш тешко Вам.
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Не е фер, онолку колку што е фер сликата која денес ја начекав на фб.
Сте се запрашале дневно колку луѓез агинуваат во "сообраќајни несреќи" благодарение на пијан човек? Трагично заминуваат во неповрат цели семејства, ради будала кога не води сметка колку жти, односно коњаци ќе испие.
Има огромна разлика во ненамерна собраќајка и убиство од прв степен со умисла. Крајниот резултат е ист, но сепак има огромна разлика.
 

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Има огромна разлика во ненамерна собраќајка и убиство од прв степен со умисла. Крајниот резултат е ист, но сепак има огромна разлика.

За мене нема. Крајниот резултат е ист - мртви луѓе. Во првиот случај е будала, во вториот пијаница. Кој од кого требаше да бега?