Ангорки

Malinna

Староседелец
20 јануари 2014
48
41
1,018
27
Ова за Љубиелите на Мачки!

Знам претерав со темиве но неможам да издржам,а и доста е за денес!

Да видам колку ги сакаме ангориките.

Една мачка ја чував 15 и пол години,Ја сакав повеќе од самате себе,се викаше меги,беше бела како снег, но 24 ноември ми ја одзеде,од тогаш тој е најкобниот ден во годината.Во моментов плачам,камо да може да се врати,неможам да живеам без неа,толку беше милааа:place малечка,сега од нејзе ми остана еден спомен,нејзиниот син(мачор),Се надевам ќе ме разберете!:place
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Ја делиме сличната судбина. Чував една ангорка но оваа беше црна и беше исклучиво интелигентно милениче. Имаше засилено 6то сетило (за разлика од сите други мачки досега што сум ги чувал), знаеше да процени карактер на човек, не се мазеше со секој, ги осеќаше оние кои беа злобни во душа, бегаше од насилниците. А и лоповче беше, си знаеше да поткрадне од тавче ако седи на маса, одличен ловец - си фаќаше врапчиња и ситно и го носеше исклучиво кај баба ми (пошто ја сметаше за газда). Доживеа длабока старост, изгледаше и живееше доста здрав и малку аристократски живот. Имаше убави потомци до одреден момент кога последниот окот со мачење го исфрли и моравме да ја кастрираме. Карактер од животно. И знам на сите ни падна многу тешко и цела година и кусур не земавме друга мачка, по тажење на оваа.
Инаку интересен факт е дека ангорките се премногу пребирливи во изборот за партнер/исхрана.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Аркантос

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Мојата ангорка ко мала......

603640_4955402122554_293806246_n.jpg
 

Malinna

Староседелец
20 јануари 2014
48
41
1,018
27
Ја делиме сличната судбина. Чував една ангорка но оваа беше црна и беше исклучиво интелигентно милениче. Имаше засилено 6то сетило (за разлика од сите други мачки досега што сум ги чувал), знаеше да процени карактер на човек, не се мазеше со секој, ги осеќаше оние кои беа злобни во душа, бегаше од насилниците. А и лоповче беше, си знаеше да поткрадне од тавче ако седи на маса, одличен ловец - си фаќаше врапчиња и ситно и го носеше исклучиво кај баба ми (пошто ја сметаше за газда). Доживеа длабока старост, изгледаше и живееше доста здрав и малку аристократски живот. Имаше убави потомци до одреден момент кога последниот окот со мачење го исфрли и моравме да ја кастрираме. Карактер од животно. И знам на сите ни падна многу тешко и цела година и кусур не земавме друга мачка, по тажење на оваа.
Инаку интересен факт е дека ангорките се премногу пребирливи во изборот за партнер/исхрана.
во карактер иста како мојата!Колку се слатки тие малечки души!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MimeQueen

dreamydreamer

Староседелец
11 октомври 2012
38
47
1,018
Jас си чувам ангорка, омилен вид на мачки ми се.Обожавам што се толку рунтави, а посебно што мојата е дебела и ко бушаво топче е.Ја имам веќе 6-7 години, секоја година по еднаш ми останува трудна, зошто поприлично жал ми е да ја оперирам, а и не ми смета да си чувам мачиња.Во карактер е многу голема мрза, нејќе да си игра, ретки се моментите кога е расположена за тоа, ама затоа обожава да лежи и некој да ја чеша:D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Y1K991

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Jас си чувам ангорка, омилен вид на мачки ми се.Обожавам што се толку рунтави, а посебно што мојата е дебела и ко бушаво топче е.Ја имам веќе 6-7 години, секоја година по еднаш ми останува трудна, зошто поприлично жал ми е да ја оперирам, а и не ми смета да си чувам мачиња.Во карактер е многу голема мрза, нејќе да си игра, ретки се моментите кога е расположена за тоа, ама затоа обожава да лежи и некој да ја чеша:D
Јас па се чудам зашто мојана не сака да игра. Тоа да ти било нивна карактеристика.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: dreamydreamer

WolfGirl

Староседелец
21 јуни 2016
214
136
1,053
I jas si cuvav edno vreme angorki . Prvoto bese macor belo-siv so ime Џоџо . Interesno macence . Go zedovme koga se odbi od majkata t.e koga se ucese samo da se hrani I cisti . Po procedura si go vakciniravme I go hranevme spored vozrasta . Interesna slucka so nego mi bese koga na 4 mesecna vozrast se pikna vo kutijata so hrana , a nadvor mu se gledaa samo dvete zadni noze I opaskata . Realno otvorot na kutijata bese premalecok za da go sobere , no nasiot gospodin go sobra :giggle potoa macka mesanec angorka I persiski macor . Mace zivo odneseno . Koga vrsese nuzda sekogas se smeev do solzi . Namesto kakata vo iskopanoto nozete na pesokot , ova mace nozete vo iskopanoto , kakata na pesokot koj treba da go vrati nad kakata . Imeto I bese Миа . I poslesniot , se pogodi mrza . Макс . Odlicen lovec ama ne sakase da igra . Po cel den spiese I jadese . Duri edno vreme nakaci kilaza . Mi go izgazija :place a tolku go zasakav . Prvite dve mi bea kratko macorot mi go ukradoa a mackata ja dadovme na prijateli na vujko mi od selo pa koga odam tamu ja posetuvam koga imam vreme . Premnogu gi sakam mackite I pokraj site bezvezni raboti koi mi se slucile I traumi so zagubi na mackite , bi cuvala pak , samo sto nemam uslovi :(