1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Алергија на липа

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Ѕвездичка, 6 јуни 2017.

 1. Ѕвездичка

  Ѕвездичка Истакнат Член

  Зачленет на:
  21 март 2016
  Мислења:
  1,105
  Допаѓања:
  967
  Дали некој на форумот е алергичен на липи ? Ако е какви симптоми има ?
  Мене носот постојано ми е затнат, кога ќе излезам надвор и кога го осеќам мирисот ми е преубаво, преубаво мириса и носот ми се одзатнува.
  Очите ме печат, но тоа ми е од друго. Не ме гребе грлото или слично. Овој период и во текот на летото имам потешкотии со дишењето преку нос, па без капки едвај функционирам.
  Не сакам да си правам алерго-тест зошто мирисот на липа ми е најомилен на цел свет, па ако испадне дека сум алергирчна ептен ќе се разочарам :zelen(star).
   
 2. ВинаНевина

  ВинаНевина Полноправен Член

  Зачленет на:
  26 мај 2017
  Мислења:
  78
  Допаѓања:
  68
  Hi.
  Тука сум. Алергична на липа и уште мал милион други растенија. Но сепак тоа не ме спречува да бидам заљубена во мирисот, тоа што си имам мака е одделна работа.
  Всушност, ако си алергична на полен тогаш големи се шансите да си алергична на липа. Најтешко ми е во периодот на цветање и некое време после тоа, некаде од почеток на мај па се до крајот на јуни јас едноставно мразам да се шетам по булеварите. Кивам по 4-5 пати во минута, носот ми се полни со секрет, па се затнува, некогаш се случува да се гушам од тоа што не можам нормално да дишам. Последниве 2 години не се исипувам, порано ми се јавуваше и осип по кожата на рацете и вратот.
  Ама се навикнав веќе да живеам со тоа.
  Моја препорака ти е да направиш алерго-тест, сепак можеби си алергична на нешто друго а не си ни свесна за тоа. :)
   
  На Ѕвездичка му/ѝ се допаѓа ова.
 3. incule

  incule Староседелец

  Зачленет на:
  5 јануари 2015
  Мислења:
  716
  Допаѓања:
  112
  Да,ја сум алергична на липа симптомите се чешање нос,кашлање,кивање,затнат нос,чешање на очи
   
  На Ѕвездичка му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: