1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Алергии

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од efederer, 28 февруари 2012.

 1. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,743
  Има луге кои добиле алергија на пеницлин и после земање на долги години пеницилин.препарати а и обратно,можно е да после некое време веке и да не си алергичен,сепак треба алерготест да се направи.Смешно е моево -алергична на алкохол.
   
 2. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,258
  Допаѓања:
  9,092
  Пол:
  Машки
  од мал знам дека сум. Секогаш сум кркал лекови без него :)
   
 3. incule

  incule Староседелец

  Зачленет на:
  5 јануари 2015
  Мислења:
  652
  Допаѓања:
  101
  Пол:
  Женски
  Имам алергии од мала,завршив во болница,ете така дознавме
   
 4. ВинаНевина

  ВинаНевина Полноправен Член

  Зачленет на:
  26 мај 2017
  Мислења:
  78
  Допаѓања:
  68
  Пол:
  Женски
  Ако имате сретнато човек со повеќе алергии од мене.. ама немате :D
  Значи јас не сум родена со алергииве, ми се појавија со текот на годините. Најпрво станав алергична на лекови, како што се Амоксиклав и Пеницилин. За ова знам, затоа што некоја докторка ми препишала апчиња што содржат Амоксиклав иако знаела дека сум алергична, па добив внатрешен осип, среќа моите навреме реагирале, па не се случило полошо.
  Потоа следи алергија на полен, со тоа попатно и алергија на липи, цветови нели, се што цвета, алергија на тутун, а со тоа и алергија на цигари. Не можам да опстанам во просторија каде што се пуши. У-МИ-РАМ!!
  Исто така, не знам дали е тревата, или нешто што таа испушта додека се коси, но истите симптоми за полен ги имам доколку ја косиме тревата во дворот, или ако поминам негде каде што мириса на косена трева.
  Исто така сум алергична на влакната од животните, ама тука не можам да си помогнам себе си, зашто животните ги сакам повеќе од луѓето.
  Среќа уште не сум станала алергична на некоја храна, е тогаш не знам како ќе преживеам :giggle
   
 5. bliznaci

  bliznaci Староседелец

  Зачленет на:
  29 јануари 2015
  Мислења:
  242
  Допаѓања:
  63
  Пол:
  Женски
  Ти на скоро све си алергична.Ја само на полен сум алергична и на амброзија-касен полен.
  Спреј користам и Алерикс.Порано повеќе лекарства користев.
  Не се изложувај на сонце.
  А некој праша и за флеки на лицето.Тоа би можело да е од храна некоја,испитај и тоа.Дали ти излегува и црвенило на гуша?
   

Сподели: