Агресивност кај кучињата

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Не за борби не го носам никако нема шанси, само сакам како што кажа и ти сакам само да се плашат да ми влезат во двор луѓе.А за борби нема шанси да го користам.
Ти сакаш да се плашат луѓе од него и мислиш дека со тоа ќе си јака фаца,јасни се тие пубертетлиски размислувања,ама размисли дека утре ако нападне нечие дете или човек,ќе се бавтате по судови или недај боже некој ќе настрада од твоите дома,а и некој недолжен.
Размислувај што правиш.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Jackal and 4FUN

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,875
1,123
Ќе лае по тие што не ги знае, тоа обавезно е.
 

nikola369

Нов член
9 мај 2012
15
9
3
27
значи треба голем дел од времето да посветиш на него ... (не знам колку слободно време имаш) и не знам колку е старо ...
со добро шетање и трчање ке почнеш после првата година ... на почеток ке го храниш и до 4 пати (3 пати е преопрачливо) после првата година два пати на ден ке го храниш ... после втората година ке го храниш еднаш до два пати максимум ... значи не му дозволувај да се здебели или да биде преслабо ... обично знам треба одкога ке го нахраниш, после 30 мин да го прошеташ ... значи трчањето е голем фактор за неговата форма (ке си купиш шипка која се поврзува на велосипедот - со која ке ти биде заврзано кучето) и ти со велосипед вози си , он ке си трча ... и на две години веке ке има добро оцртани мускули и ке биде во одлична форма... абе лепотан ке биде (nod)
А ако сакаш ти мене да ми кажиш колкав дел или колку часови дневно треба да го посветам на кучето за да биде такво ко тоа на сликата.И во што точно треба да му го посветам времето?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The_Mayor

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
Ја отворив оваа тема бидејќи јас барав и ништо не најдов во врска со ова и нема ваква на форумов.Многу сакам да знам како кучето да го направиш агресивно и да напаѓа на други кучиња.Прашањето ми беше како,што да му правам, како да се однесувам со него, како да го воспитувам, како да го вежбам и тренирам, дали има некакви и кои се тие вежби што го прават кучето да биде агресивно.Ве молам пишете ми се што знаете за тоа?

епа земи прочитај на интернет ,ти пуштив и линк да видиш има еден куп статии за воспитување на кучиња и милион други работи ама џабе :D ...Ко прво јас кога би чувала куче прво убаво би прочитала карактеристики и начин на чување и воспитување на кучето....
да се воспитува кучето треба постојана дресура, да му се покаже авторитет и секој дневна работа со него..
друго 15 години имаш така да за воспитувањето на кучето треба некој возрасен да ти помогне :) !
 

Јована

Истакнат Член
20 април 2012
144
311
63
ако сакаш да биде силен треба да го шеташ да го тренираш да трча што повеќе :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 4FUN

Natenceto

Староседелец
6 март 2012
1,031
1,193
1,123
Скопје
Ти бришеш он пак... Јас знаеш колку сум против дресирањето на кучињата да бидат по агресивни. Доволно да сум модератор би те блокирала.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ghtalpo

Aaliyah

Староседелец
13 февруари 2012
888
1,090
1,093
Скопје
Секое куче си брани територија и без дресура!
А тебе уште тоа ти фали да го дресираш за да биде агресивно,па еден ден ќе се мислиш дали да го погалиш
Така да не се глупирај!!!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Јована