Абортус: за или против?

Astrostoper

Активен Член
5 март 2012
224
249
43
Не зборуваме за дете, туку за потенцијално дете.
Ембрионот не чувствува нит болка, нит било каква друга дразба.

Едно е да видиш бебе и да ти е жал, сосема друго да жалиш грст клетки.

Јас сум про-чоизер, и сеуште не налетав на аргумент кој може да ме предомисли.
е тука си у право не постои аргумент
оти ги има милион
ама и толку ги има против
така да нема аргумент ниту за против да убеди спротивномисленик
 

Astrostoper

Активен Член
5 март 2012
224
249
43
Се сложувам со тоа дека е да за абортустот доколку е докажано дека детето ке се роди со мана и нема да се развива како треба односно да се роди и да се чека и да се живее со страв дека ке умре...а доколку нема услови може да го даде на некои луге кои сакаат а неможат да имаат деца
види
МААНА Е ДА СЕ РОДИ ВО ФАМИЛИЈА КОЈА НЕ ГО САКА АМА И НЕСКААТ ДА ГО ДАДАТ ОТИ ИМААТ СВОИ ИНТЕРЕСИ.... РАБОТА НА РАСКРСНИЦИ
 

Sugar

Истакнат Член
19 февруари 2012
502
1,110
393
Се сложувам со тоа дека е да за абортустот доколку е докажано дека детето ке се роди со мана и нема да се развива како треба односно да се роди и да се чека и да се живее со страв дека ке умре...а доколку нема услови може да го даде на некои луге кои сакаат а неможат да имаат деца
може не сака да го даде други да и го одгледуваат, па се одлучува на таков чекор.. А оние кои што неможат да имаат а сакаат , има многу деца што чекаат да бидат посвоени т.е. вишак, така да , пак ќе речам и тука сум За абортус.
 

Astrostoper

Активен Член
5 март 2012
224
249
43
може не сака да го даде други да и го одгледуваат, па се одлучува на таков чекор.. А оние кои што неможат да имаат а сакаат , има многу деца што чекаат да бидат посвоени т.е. вишак, така да , пак ќе речам и тука сум За абортус.
ШО МАРКА Е МАСТИКАТА???
 

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,126
1,845
423
Еден досаден град
Не може. Мора да го даде на социјалните служби, и тоа дете веројатно ќе порасне додека го посвојат.
И втора варијанта, ќе го шитнат за дебели пари.
Значи пред се сите родители кои сакаат да посвојат дете сакаат бебе и да биде здраво....Така што ке има многу голем интерес ке се вртат големи пари но детето ке има дом и ке биде среќно...зашто да не му се даде шанса да живее...Можеби баш тој грст клетки е оној кој за 30 год ке ја води државата и ке не извади од оваа криза ..А и да остане во дом мислам дека не е толку страшно...Мојата најдобра другарка живее во СОС Детското Село и јас мислам дека 50 % од децата во Македонија кои имаат родители ги немаат тие услови и таа љубов како они ....
 

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,126
1,845
423
Еден досаден град
може не сака да го даде други да и го одгледуваат, па се одлучува на таков чекор.. А оние кои што неможат да имаат а сакаат , има многу деца што чекаат да бидат посвоени т.е. вишак, така да , пак ќе речам и тука сум За абортус.
Доколку она се решила на таков чекор (абортус) не е за неа толку важно тоа дете... оа да несака други да го одгледуваат...Прашањето е зошто да го нема правото на живот...За што е оно криво ?
 

Astrostoper

Активен Член
5 март 2012
224
249
43
Доколку она се решила на таков чекор (абортус) не е за неа толку важно тоа дете... оа да несака други да го одгледуваат...Прашањето е зошто да го нема правото на живот...За што е оно криво ?
ДЕТЕТО НЕ Е КРИВО
ама детето не е створено од бога, како милуваат да кажат веронаутичарите
него се прозивод на двајца возрасни маз и жена
тие треба да одлучат дали ќе постои нешто што кје го створат
но
не е само да го направиш
се прави за 3 минути
но треба да го направиш човек, а тоа трае 18 години
па тие се сега на почетокот и одлучуваат дали ќе го прават 18 години или не
не е тоа толку тешко за сфаќање
плс
 

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,126
1,845
423
Еден досаден град
ДЕТЕТО НЕ Е КРИВО
ама детето не е створено од бога, како милуваат да кажат веронаутичарите
него се прозивод на двајца возрасни маз и жена
тие треба да одлучат дали ќе постои нешто што кје го створат
но
не е само да го направиш
се прави за 3 минути
но треба да го направиш човек, а тоа трае 18 години
па тие се сега на почетокот и одлучуваат дали ќе го прават 18 години или не
не е тоа толку тешко за сфаќање
плс
Да во право си за сетоа ова што ке го кажеш но секој треба да биде свесен за своите постапки и својата ситуација во животот и за тој ембрион или понатаму дете треба да се бори со сите сили затоа што тоа е ден дел од него ....
 

TheKitten

Истакнат Член
3 март 2012
528
614
93
Значи пред се сите родители кои сакаат да посвојат дете сакаат бебе и да биде здраво....Така што ке има многу голем интерес ке се вртат големи пари но детето ке има дом и ке биде среќно...зашто да не му се даде шанса да живее...Можеби баш тој грст клетки е оној кој за 30 год ке ја води државата и ке не извади од оваа криза ..А и да остане во дом мислам дека не е толку страшно...Мојата најдобра другарка живее во СОС Детското Село и јас мислам дека 50 % од децата во Македонија кои имаат родители ги немаат тие услови и таа љубов како они ....

Малку се децата кои ја имаат среќата да бидат во СОС детското село. Повеќето се во домовите, во кои се далеку од пристоен, а не пак добар живот.
Второ, има заинтересираност за посвојување, но процедурата трае и по 10 и повеќе години. Последен случај, моја познаничка се обидува веќе 12 години да посвои две близначиња, кои моментално имаат 13 години.
Детето треба да е премногу среќно за да биде посвоено - а и да биде посвоено рано, пред се, до 1 година законски не смее да биде дадено во ниту едно семејство.

Јас лично, ако веќе не сакам дете, а сум бремена, ќе абортирам, ни под разно нема да го оставам во дом.
 

TheKitten

Истакнат Член
3 март 2012
528
614
93
Да во право си за сетоа ова што ке го кажеш но секој треба да биде свесен за своите постапки и својата ситуација во животот и за тој ембрион или понатаму дете треба да се бори со сите сили затоа што тоа е ден дел од него ....

Но ти не си.
Не може плод на силување да биде ,,божјо чедо,,, ниту пак смее да се бара од таа жена да роди.
Има повеќе судски спорови кои Црквата ги изгубила зошто после силување не дала превентивно day after пилула, зборувам за болниците кои се ,,под капа,, на Црквата (такви нема кај нас, но има доста низ светов).