Абортус: за или против?

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,126
1,845
423
Еден досаден град
И за тебе истото прашање.
Дали плодот настанат како резултат на силување е ,,дар од ,,Бога,, ,, ?
Секое дете е дар од бога ....И ниедна нормална мајка без разлика дали е тоа како резултат на силување, или случајно направено не би го убила своето дете ....Тоа е нешто што се случило и треба да се помири со тоа...Дали тоа дете е виновно што она е силувана да не го добие правото на живот...Тоа е буквално убиство....Тоа дете е дел од нејзе
 

Astrostoper

Активен Член
5 март 2012
224
249
43
давате мислења за да или не на прашање за кое навистина не постои исправен одговор
освен дека ... не може да се одговори
има милион за ама и милион против
тогаш какво е тоа прашање????
едно од најтешките во животот, затоа не се оптеретувајте
оставите нека цивилизцијата, која напредува бара одговор
 

TheKitten

Истакнат Член
3 март 2012
528
614
93
Секое дете е дар од бога ....И ниедна нормална мајка без разлика дали е тоа како резултат на силување, или случајно направено не би го убила своето дете ....Тоа е нешто што се случило и треба да се помири со тоа...Дали тоа дете е виновно што она е силувана да не го добие правото на живот...Тоа е буквално убиство....Тоа дете е дел од нејзе

А таа виновна е што е силувана, па уште згора на се, дете да има со силувачот?!

П.С. Зборот ,,нормална,, го употребуваш на погрешно место.
 

Sugar

Истакнат Член
19 февруари 2012
502
1,110
393
1.ЗА - во случај на силување; постоње доволно докази дека детето нема да се развива како што треба; немање на добри услови за одгледување на детето

2.ПРОТИВ - станува збор за живот за кој никој нема право да одлучува дали ќе живее или не

Затоа и ќе останам воздржана.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Astrostoper

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,126
1,845
423
Еден досаден град
Тоа дете е пред се нејзино дете...
Кажи ми ако некои луге се во брак имаат деца и по некое време или одма после бракот он ја тепа ја силува ја омаловажува она треба да ги убие сопствените деца затоа што се деца со човек што ја тепа....
Абортусот е класично убиство
 

Astrostoper

Активен Член
5 март 2012
224
249
43
А таа виновна е што е силувана, па уште згора на се, дете да има со силувачот?!

П.С. Зборот ,,нормална,, го употребуваш на погрешно место.
за зборот нормална не си во право

нормално значи СТАТИСТИЧКИ НАЈРАСПРОСТРАНЕТО.. нормално и ненормално нема позитивна или негативна конотација
него само бројчана распространетост
види ГАУСС нормална распределба
.
инаку го претера со силување и силување...
ина и други милион прицини зошто треба абортус
нохардфилиг
 

Astrostoper

Активен Член
5 март 2012
224
249
43
1.ЗА - во случај на силување; постоње доволно докази дека детето нема да се развива како што треба; немање на добри услови за одгледување на детето

2.ПРОТИВ - станува збор за живот за кој никој нема право да одлучува дали ќе живее или не

Затоа и ќе останам воздржана.
најправилно
плјус од мене
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Sugar

TheKitten

Истакнат Член
3 март 2012
528
614
93
Тоа дете е пред се нејзино дете...
Кажи ми ако некои луге се во брак имаат деца и по некое време или одма после бракот он ја тепа ја силува ја омаловажува она треба да ги убие сопствените деца затоа што се деца со човек што ја тепа....
Абортусот е класично убиство

Не зборуваме за дете, туку за потенцијално дете.
Ембрионот не чувствува нит болка, нит било каква друга дразба.

Едно е да видиш бебе и да ти е жал, сосема друго да жалиш грст клетки.

Јас сум про-чоизер, и сеуште не налетав на аргумент кој може да ме предомисли.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Astrostoper

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,126
1,845
423
Еден досаден град
1.ЗА - во случај на силување; постоње доволно докази дека детето нема да се развива како што треба; немање на добри услови за одгледување на детето

2.ПРОТИВ - станува збор за живот за кој никој нема право да одлучува дали ќе живее или не

Затоа и ќе останам воздржана.
Се сложувам со тоа дека е да за абортустот доколку е докажано дека детето ке се роди со мана и нема да се развива како треба односно да се роди и да се чека и да се живее со страв дека ке умре...а доколку нема услови може да го даде на некои луге кои сакаат а неможат да имаат деца
 

TheKitten

Истакнат Член
3 март 2012
528
614
93
Се сложувам со тоа дека е да за абортустот доколку е докажано дека детето ке се роди со мана и нема да се развива како треба односно да се роди и да се чека и да се живее со страв дека ке умре...а доколку нема услови може да го даде на некои луге кои сакаат а неможат да имаат деца

Не може. Мора да го даде на социјалните служби, и тоа дете веројатно ќе порасне додека го посвојат.
И втора варијанта, ќе го шитнат за дебели пари.