Абортус: за или против?

Sesil

Староседелец
20 февруари 2012
300
230
1,043
ЗА!!! подобро да се уништи една клетка, едно ткиво него ли подоцна секојдневно да се згорчува нечиј живот
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Aaliyah

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,875
1,123
Ако е силувана тогаш нека го роди бебето, ама ако не е..
Па луѓе зарем некоја на 15-16 години ќе има секс со некој без заштита? Сега се повеќе и повеќе ги има таквите случаеви ама од страв ќе користи заштита. Се случува да пукне кондомот ама затоа постои Норлево апче и поголемиот дел од девојките кои мислат дека пукнал кондомот или свршил во неа го земаат. Друга работа, ако ти си нормален нема на некој „нормален“ дечко да му дадеш на 16 години сигурно. На 17 веќе се позрели и знаат што прават ама се случува и тогаш некоја „грешка“ и може да остане бремена. Епа кога не си мислела порано да користи контрацепција, што не значи дека тука спаѓа само конодмот, за посигурно можела и таа да превземе нешто, тогаш ќе си ги трпат последиците.
Плус тоа нема да му дадеш на некој несериозен, па да испаднеш само за 1 вечер во кревет. Ќе си имаш секс со дечко со подолга врска и крај.
Па сега ако оста трудна зошто е криво детенцето ради нејзините грешки?!?!?!?!
Знам вакви случаеви, на 16 години останати трудни сега матурантки со 3годишни деца.. Значи не се мерило само парите, ако сакаш-можеш.
Сега има некои луѓе немаат пари за леб, па што треба децата да ги фрлат? Не, се снаоѓаат.. ;)
 

Mila Kunis

Истакнат Член
15 февруари 2012
2,290
3,528
443
Скопје
Јас сум за....подобро да се спречи отколку да се лечи, народски кажано.... пример, зашто тоа дете што ќе се роди да расне без татко,или па не дај Боже без двајца родители! Е тоа не можам да го сфатам,и многу ми е жал за сите дечиња кои живеат во Домовите за сираци....стварно нерзбирливо ми е , како можела да го носи во себе 9 месеци, да го роди и да го шутне како да е туѓо?? :banghead друг пример, доколку партнерите си имале зацртани некои цели,или па едноставно сметаат дека им е рано за брачен живот а не намерно направиле таква „грешка“ ..
 

TheKitten

Истакнат Член
3 март 2012
528
614
93
Има исклучоци, јас наведов за несакана бременост каде девојчињата се најчесто сами криви.
Иначе ако е силувана да се остава да избере или ако плодот е болен тогаш да одлучан стручни медицински лица како ќе биде подобро за родилката.

Двајцата се еднакво криви.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hip.Hop_MKD and Mila Kunis

TheKitten

Истакнат Член
3 март 2012
528
614
93
Јас не ни навлагам во размислување зошто и како некоја би абортирала.
Право на избор е, немам ништо против, нивен живот - нивен проблем.

Законската рамка е добра - дозволен е абортусот до 12 недела, кога се случува премиот од ембрион во фетус (започнува функционирањето на нервниот систем, со тоа и плодот почнува да ги развива сетилата и да чувствува болка), а потоа за да се изврши абортус, потребен е консензус на 3 доктори (ако фетусот има аномалии, ако е опасен по животот на мајката итн.).
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Неутрален сум кон ова прашање од причина што секогаш бар за мене ќе постои идиот кој ќе затрудни девојка несакајки.Е какво е тоа несакајки бе.Како мене не ми се случило несакајки?
Слушнале ли за кондом? За плоден и неплоден период?Осет кога да се тргнеш или не?

Штета што заради таквите се уништува нечиј живот додека пак некои со години се трудат да имаат дете а некој ради кејф прават абортус.Тоа е малку иронично.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Scars31, Bum-Bum and Bibi@

jovanKH2O

Староседелец
1 март 2012
54
82
1,018
Се согласувам доколку се воспостави од медицинска страна некое пореметување, кое би било критично за самата мајка, или пак доколку е установено дека детето би имало некакви маани. Иначе во други случаеви не, бидејќи требало порано да се мисли и пази за тоа, а не откако ќе бидне... ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum

TheKitten

Истакнат Член
3 март 2012
528
614
93
Се согласувам доколку се воспостави од медицинска страна некое пореметување, кое би било критично за самата мајка, или пак доколку е установено дека детето би имало некакви маани. Иначе во други случаеви не, бидејќи требало порано да се мисли и пази за тоа, а не откако ќе бидне... ;)

A во случај на силување?