1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Абортус: за или против?

Дискусија во форумот 'Деца' започната од Hip.Hop_MKD, 16 февруари 2012.

 1. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,188
  Допаѓања:
  3,928
  Јас сум против и дека треба да се забрани абортусот. Секој има право да одлучува за себе, но сепак требаше да мислите пред да го зачнете..:nah
   
  На Swatkata, gabi96, Lovely*-* и уште 3 други им се допаѓа ова.
 2. Farfalla

  Farfalla Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  452
  Допаѓања:
  1,010
  Пол:
  Женски
  Хип- хоп не си во право.
  Секој си има свое право на избор.
  Проста ситуација- девојката е силувана, останува бремена. Мислиш ќе сака да го задржи тоа дете?
  Грешка на секој може да му се случи. Ако некој не е спремен за чување на дете, нема зошто да го роди. За да го измачува? Да не може да му пружи основни средства за живот?
  Или што ако уште во рана бременост се открие дека плодот пат од тешка болест? За која даваат најмногу деценија живот? Па ако таквото дете се роди, зарем тоа би го нарекол живот? Тоа му доаѓа како смрт во исчекување. На страна што нема да почуствува никаква убава страна на животот.
  Се додека абортусот е ран, се согласувам. Додека нема срцева активност, тоа е ембрион. Групација од клетки.
  Е кога веќе ембрионот ќе премине во фетус грев е да се абортира. Во тие случаи може да се забрани. Порано не.
   
  На ~ Скарлетка ~, Scars, Sugar и уште 3 други им се допаѓа ова.
 3. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,188
  Допаѓања:
  3,928
  Има исклучоци, јас наведов за несакана бременост каде девојчињата се најчесто сами криви.
  Иначе ако е силувана да се остава да избере или ако плодот е болен тогаш да одлучан стручни медицински лица како ќе биде подобро за родилката.
   
  На emzzy му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,028
  Допаѓања:
  2,639
  Пол:
  Машки
  јас сум за тоа е право на избор на родителите ако сеспремни и доволно зрели нека се роди детето ако не нека направат абортус, тоа е право на избор...
   
 5. Farfalla

  Farfalla Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  452
  Допаѓања:
  1,010
  Пол:
  Женски
  Темава е бесконечно опширна, може страници да се испишат дискутирајќи. Само едно ми падна во очи од твоето последно мсилење:
  Зарем само девојките се криви? А мажот што ја донира спермата? Или лесно е, битно пенисот е испразнет?
   
  На Browny му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,188
  Допаѓања:
  3,928
  Никој не ја тера на секс без заштита. Како ќе си посееш така и ожнеј си.
  После е**ње, нема каење...
   
  На Bum-Bum, Lovely*-* и emzzy им се допаѓа ова.
 7. Elizabeth Bathory

  Elizabeth Bathory Истакнат Член

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  350
  Допаѓања:
  404
  Пол:
  Женски
  Абортусот отсекогаш била табу тема за која никој не сака да дискутира се додека не дојде времето да се расчисти дали тоа би била правилната одлука или не.
  Jас мислам дека секоја жена има право на избор, па ако нејзиниот избор е абортус тогаш треба да се почитува нејзината одлука. Лично јас не би можела да се определам дали сум за или против бидејќи сепак мислам дека и абортусот е убиство, но кога би се нашла во ситуација да ми се случи на мене нескана бременост не би абортирала туку ќе се соочам со проблемот и тоа е тоа.
   
  На Hip.Hop_MKD му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,188
  Допаѓања:
  3,928
  А зошто само жената да одлучува, каде е мажот?
   
 9. Farfalla

  Farfalla Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  452
  Допаѓања:
  1,010
  Пол:
  Женски
  И машкото има одговорност. Зошто свршил во неа? М? Како му поминувале сперматозоидите низ каналот, му се јавил инстинктот за татковство?
  Неможеш да речеш дека мажот е светиња, а девојката крива.
  Кога ќе дојде до таква несакана бременост и двајцата се подеднакво одговорни.
   
  На Slatki4ka му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Elizabeth Bathory

  Elizabeth Bathory Истакнат Член

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  350
  Допаѓања:
  404
  Пол:
  Женски
  Епа она го носи, може и мажот да не дознае за тоа, има секакви случаеви. Јас само си го кажав моето мислење.
   

Сподели: