Џихад пред портите или само паника?

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Последниве неколку месеци имаше неколку инциденти низ Европа каде припадници на разни исламски фундаменталистички групи извршија некои убиства и обиди за убиства. Последните година-две имаше и неколку потешки инциденти, во Македонија, Бугарија и Босна пред се. Пред тоа беше инцидентот со карикатурите на Мухамед кои предизвикаа лавина на насилство.
На тоа се надоврзаа реакции на екстремно десничарски организации кои предупредуваат за наводен Џихад кој е на пат да ги уништи западноевропските вредности.

Дали мислите дека Џихадот во Европа е реалност или сепак се работи за беспотребна паника?
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Сето тоа што ги дели луѓето на некакви табори е опасно.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: the.boy

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Тие муслиманите само за бејла се родени. Освен оружје врака и тепање друго ништо не знаат. Само насилство шират.
Уф ама толку не можам органски да ги сварам :eek:
Твојот ник ми звучи муслимански,без навреда.
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
Тие муслиманите само за бејла се родени. Освен оружје врака и тепање друго ништо не знаат. Само насилство шират.
Уф ама толку не можам органски да ги сварам :eek:

Сериозна си? се надевам дека ме тролаш.. Многу се надевам дека ме тролаш.. Муслиманите се негативците исто колку и христијаните.. Исто лајно друго паковање- извинете ми за речникот. Не мора да гледаш далеку за христијанските злодела зашто ти се пред нос. Погледни во Скопје шо се дешава.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ночной охотник

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Сериозна си? се надевам дека ме тролаш.. Многу се надевам дека ме тролаш.. Муслиманите се негативците исто колку и христијаните.. Исто лајно друго паковање- извинете ми за речникот. Не мора да гледаш далеку за христијанските злодела зашто ти се пред нос. Погледни во Скопје шо се дешава.
Јас малку друкчие би го преформулирал твоето мислење.
Не сите верници се подложни кон правење на злодела.
 

Mameha

Староседелец
9 јуни 2013
365
819
1,103
Вселената
Сериозна си? се надевам дека ме тролаш.. Многу се надевам дека ме тролаш.. Муслиманите се негативците исто колку и христијаните.. Исто лајно друго паковање- извинете ми за речникот. Не мора да гледаш далеку за христијанските злодела зашто ти се пред нос. Погледни во Скопје шо се дешава.

Не велам дека ние христијаните сме цвеќина за мирисање, ама сепак друго е да фатиш работа со муслиман, не знаат тие на културен начин да се разберат, а пак да фатиш работа со христијанин барем со нас македноциве одма ќе те предај, ќе ја изневери твојата доверба. Сепак зборувам за исклучоци не за сите :)