Џејмс Блант (James Blunt)

Redhead

Bookworm
23 февруари 2012
1,060
2,039
1,133
Neverland
Џејмс Хилиер Блант (анг. James Hillier Blount) роден на 22 февруари 1974 година, е англиски пејач и текстописец и бивш армиски офицер.
"Back to Bedlam" е неговиот прв албум издаден во 2005, од кој хитовите "You're beautiful" и "Goodbye my lover" му донесоа светска слава.
Неговиот втор албум "All the lost souls" е издаден 2007 год, а третиот "Some kind of trouble" е издаден во ноември 2010 год.
Има добиено повеќе награди од кои две Brit Awards, исто две MTV Video Music Awards, и две од Ivor Novello Awards.

Како армиски офицер има служено во Косово во 1999 год, и одтаму е песната "No bravery" една од попознатите негови песни, песна за ужасите кои што ги има видено таму.

Но, како и да е, Блант е еден од моите омилени изведувачи.
Има неверојатен талент, особено како текстописец, секоја песна посебна приказна.


и мојата најомилена:

Ваши омилена песни, што мислите за него, го слушате ли воопшто?
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Добар беше на времето коа слушав вакви жалопојки. Му ги имам слушано хитчињата, и симнато Back to bedlam албумот. Но исто како што ги изразнав Maroon 5, го израснав и него. Мислам дека 1973 ми е сеуште некое хитче, другиве им помина меракот. Добро де и Tear in rain чат пат си ја пуштам, коа иам bitter sweet turning of memory. Ама тоа е.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: WomanInRed and redhead

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,491
1,123
Скопје
Па не сум му некој којзнае колку голем фан, не го слушам секој ден, ама често ми се случува да си пуштам некоја негова песна и да си уживам.
Зошто вистина човеков знае што пишува и што пее, плус има феноменален глас, а и јас сум си по баладите па можеби и затоа ми се допаѓа неговото творење.
А омилена песна веројатно како и на повеќето - you're beautiful, во глобала сите негови песни ми се допаѓаат.
 

foREVer

Староседелец
20 март 2012
2,227
3,505
743
Јас му ги имав слушнато само You're beautiful и Goodbye my lover досега, не слушам иначе негови песни. Не знаев дека бил војник, офицер, шо да е... После воведов твој ја слушнав No bravery, добро видео и одличен текст, посебно делот 'it's another family's turn to die' ... :x
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The_Mayor and redhead