Љубовта и разликата во годините

InnaLaurie

Истакнат Член
12 март 2012
281
322
363
30
На некој пуст остров
Порано имав став дека машкото не треба да биде помало од женското. Но излегував со едно момче помало од мене и искрено по интересно ми беше отколку со многу други постари. Има луге по 25год. се однесуваат како 15год и обратно.
Инаку да годините не се мерило, но сепак треба да се има некоја граница, на пр. 10год.
 

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
Се што е разлика од 6 + годинки пиши пропало. Можи еден период ќе биди интересно но да опстои не може. Барем не во денешниов цивилизиран свет, за порано не знам. Кога ќе помине заљубеноста и слепилото ќе почнат да гледаат што лајна се уствари, и дека не се на иста фреквенција со мозоците, ќе дојде до судир на интереси и стилови на живот, а тоа ќе води кон пропаст. Секогаш постариот ќе му ’’бега’’ со сваќањата на помладиот и во ниеден период нема да бидат на иста бранова должина. Поготово ако женската е средношколка, а момакот влезен у зрелост, помочај и се на врската. Не тупам на празно, имам милион примери околу мене каде што 4 и кусур годишни врски се распаѓале поради различните интереси, стилови на живот, гледања на иднината и сл., а се’ заради големата разлика во години.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: sweetgirl and Sesil

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Се што е разлика од 6 + годинки пиши пропало. Можи еден период ќе биди интересно но да опстои не може. Барем не во денешниов цивилизиран свет, за порано не знам. Кога ќе помине заљубеноста и слепилото ќе почнат да гледаат што лајна се уствари, и дека не се на иста фреквенција со мозоците, ќе дојде до судир на интереси и стилови на живот, а тоа ќе води кон пропаст. Секогаш постариот ќе му ’’бега’’ со сваќањата на помладиот и во ниеден период нема да бидат на иста бранова должина. Поготово ако женската е средношколка, а момакот влезен у зрелост, помочај и се на врската. Не тупам на празно, имам милион примери околу мене каде што 4 и кусур годишни врски се распаѓале поради различните интереси, стилови на живот, гледања на иднината и сл., а се’ заради големата разлика во години.
Ja пак спротивно од тебе имам примери кои се и по 10 години разлика (веќе 7-8 год. во брак) и им е супер. Има разлика за која возраст правиме муабет. Пример ако помалиот партнер е тинејџер, а другиот 5+ повеќе тогаш не верувам дека има некоја иднина во таа врска. Ама ако правиме муабет за личности кои можат да се грижат за себе не е исто.
 

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
Ja пак спротивно од тебе имам примери кои се и по 10 години разлика (веќе 7-8 год. во брак) и им е супер. Има разлика за која возраст правиме муабет. Пример ако помалиот партнер е тинејџер, а другиот 5+ повеќе тогаш не верувам дека има некоја иднина во таа врска. Ама ако правиме муабет за личности кои можат да се грижат за себе не е исто.
И мене ова ми е муабетот. А кога сме кај твоите примери, колку години имаат денес тие лица? Рачунај дека менталниот склоп на тинејџерите во деведесетите и раните двеилјадити со овие денес не е ист. Сега се дива лига (с.ч.з. исклучоците).
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
И мене ова ми е муабетот. А кога сме кај твоите примери, колку години имаат денес тие лица? Рачунај дека менталниот склоп на тинејџерите во деведесетите и раните двеилјадити со овие денес не е ист. Сега се дива лига (с.ч.з. исклучоците).
Чичко ми е 39, стрина ми 29. Исто и вујко ми е 50, вујна ми е 40 (+-1 не сум баш најсигурен). Абе не ги укривувајте времињата само. Сите зборат за тоа дека порано било подобро и дека денешнава младина е срање, ама сите пак продолжуваат и не се свестуваат дека тие се денешната младина.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Alix

turop

Активен Член
15 март 2012
105
68
28
Хм,дали вие девојки би излегувале со момак помал од вас 10 год,како би го завеле.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum

LoveDealer

Староседелец
3 март 2012
180
563
693
31
Во неговото срце.
За сите оние кои прашуваат дали е океј ако тој е толку, а јас сум волку!

Ние не ја знаеме вашата ситуација, а таа со три реченици не може да се раскаже. Или е океј или не е океј, тоа самите ќе си процените.
Ако барате утеха - нема да ја добиете од причина што утехата е нешто бесмислено, апсурдно и таа сигурно не ви треба како основа за да започнете некоја врска.
Ако барате совет ќе ви кажам да бидете со оној кој ве прави среќни и со кој се љубите, но и памет во глава! И твој врсник може да те заебе...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 048

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
Чичко ми е 39, стрина ми 29. Исто и вујко ми е 50, вујна ми е 40 (+-1 не сум баш најсигурен). Абе не ги укривувајте времињата само. Сите зборат за тоа дека порано било подобро и дека денешнава младина е срање, ама сите пак продолжуваат и не се свестуваат дека тие се денешната младина.
Да се поправам од предходниот пост; не се дива лига, само имаат тн позападни сваќања. ;)

Сакаш да кажеш дека родителите се криви што младинава е распуштена? Времињата од до пред 10ина год. и сега не се исти. Порано немаше интернет, социјални мрежи, турски серии(!) и сл. ствари кои влијаат врз формирањето на личноста. Денес децата не се воспитуваат само од родителите ... порано мнозинството млади македонци немаа толку голема претстава што се случува надвор од Табановце и Богородица та затоа имаа и поинакви сваќања. Глобализацијата си го направи своето, па затоа денес имаме пијанчења и дефлорации од уште од 16 год., зголемена стапка на разводи и други западни ’’благодети’’.
 

Sesil

Староседелец
20 февруари 2012
300
230
1,043
До 5-6 години оправдувам, повеке ми е безвезе, најчесто е од интерес. Шо би правела една девојка од 15години која штотуку почнала со средното школо со некој 25-годишен дечко кој веке има некаква си кариера или некој правец во животот. Или некој од нив двајца е многу напреден со свакања или некој многу заостанат.
 

sweetgirl

Истакнат Член
11 март 2012
148
125
343
Скопје
Разликата во годините во почетокот не прави проблем.
Но понатака во врската или ете ако премине во брак мислам дека ќе има доста потешкотии.
Различни желби,различни потреби,различни интереси.
Треба неверојатно разбирање да има меѓу нив за да биде како што треба.