Љубовта и разликата во годините

Priroden

Староседелец
4 октомври 2012
140
95
1,038
Сеа сум 25 и се плеткам со матурантки да речеме, бар 18 да имаат или повеќе. Па и постара сум имал една врска година постара беше, не се ни осеќаше, за повозрасна сум немал врска, една авантура само кратка и то
 

gabi96

Полноправен Член
4 септември 2015
36
28
18
28
разликата помеѓу нас е 10 години...и да! понекогаш ме нервира неговата озбилност но не е проблем љубовта е љубов!
се трудам да си ѓи променам навикие за да потраеме...(inlove)(inlove)(inlove)
 

Armagoddamn

Староседелец
28 октомври 2015
162
33
1,028
он беше 33 јас 19
Јас велам НЕ на толкава разлика во годините, тоа е бесмислено
немаше ништо посебно меѓу нас, но тој сакаше да има многу работи
всушност и ми кажување работи што првпат ги слушам
 

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Големата разлика во годините,се резултира повеќе со негативен исход.Најголема причина е тоа шо имаат различни сфаќања,живееле и растеле во различно време,во различна култура во тоа време(зборам за ралика од 10-13-4).Барањата на помладата личност,ќе бидат веќе ,завршено,доживеано време,во кој веке постарата личност ги доживеала.Затоа мислам дека не би требало разликата во години да биде толку голема.Макар таа да се случила по случаен или спонтан пат.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ●Untouchable°

rikica01

Истакнат Член
19 ноември 2015
58
20
118
28
јас кога би се нашла поголема од мене би ми било најубаво зато што таја сигурно повеке ке ги свака работите и ако згресам некаде ке ме поправи
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mnogo Bitno

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
Разликата во годините воопшто не и смета на љубовта..околината е таа што уште на жалост, а и незнам од каде влече корени, друштвено неприфатливо е ако жената има повеќе години од мажот. Обратна ситуација кога мажот е постар е так нормална, ама и јас незнам зошто.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ●Untouchable°

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
он беше 33 јас 19
Јас велам НЕ на толкава разлика во годините, тоа е бесмислено
немаше ништо посебно меѓу нас, но тој сакаше да има многу работи
всушност и ми кажување работи што првпат ги слушам

Со годините се ниверлира и разликата, брак помеѓу 40 годишен и 30 годишна не е ништо посебно, настрана шо жените созреваат порано така да слободно може да се додадат 3-4 години :zelen биолошка разлика.
Врска помеѓу 33 и 19 е веќе бизарна, не знам за што би комуницирале такви, коју поруку треба послати...
Лично повеќе би бил со некоја пар години постара од мене него со многу помлада, полесно би било за комуникација :pusi
 

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
Со годините се ниверлира и разликата, брак помеѓу 40 годишен и 30 годишна не е ништо посебно, настрана шо жените созреваат порано така да слободно може да се додадат 3-4 години :zelen биолошка разлика.
Врска помеѓу 33 и 19 е веќе бизарна, не знам за што би комуницирале такви, коју поруку треба послати...
Лично повеќе би бил со некоја пар години постара од мене него со многу помлада, полесно би било за комуникација :pusi
Велиш дека би бил во врска со постара...но дали би ја земал за жена, тоа ме интересира. Зошто одма на суд ги ставаме мажите што земаат постара жена, им се смееме позади грб и ги оговараме, ко којзнае каков грев да прават...знаеш ли зошто е тоа така, зошто се осудува таков брак?
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Велиш дека би бил во врска со постара...но дали би ја земал за жена, тоа ме интересира. Зошто одма на суд ги ставаме мажите што земаат постара жена, им се смееме позади грб и ги оговараме, ко којзнае каков грев да прават...знаеш ли зошто е тоа така, зошто се осудува таков брак?

Па да секако, доколку врската е ок и дојде прашање за брак, зошто да не, немам проблем со тоа дека би била постара.
А тоа дека има општествена нелагодност тоа влече потекло ваљда од биологијата пошто жените се де факто во можност да раѓаат до определна возраст, традицијата која влече корени со милениуми налагала маж кој носи `леп на софра` и жена која раѓа и гледа деци шо значи дека порано било прифатливо 50 годишен токмак да земе 17 годишна жена а обратно немало логика пошто 17 годишњакот не може нешто посебно да заработи а 50 годишната не може да раѓа.
Денес се сменети стварите и нема потреба за такви архаични ставови...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: misterija