Љубовни проблеми

Давор

Староседелец
10 ноември 2012
1,300
2,081
1,123
Те разбирам што сакаш да кажеш алии не имам самодоверба во менее али ретко да најдеш некоја во паркк сите цути полупијани у кафичии а фејзбукот ти зачувува време ќе видиш одма дечко има нема инфо ке си размените и ке знаеш дали ке сака нешто да има со тебе цурата или нека брка работа фала за текстот и сите што одговорија поздрав
Искрено, ти мене ми стоиш како мој другар, битно да најдам некоја и да е убава, друго ништо не е важно. Си пишал 'дали сака нешто да има со тебе или нека си брка работа' чекај, значи не те ни познава, како може да кажиш такво нешто? Освен ако не е некоја луда, не гледам како би ти пишала на фејсбук ајде сакам да имаме нешто. Смени си го однесувањето. Поштена девојка во парк навечер? (си пишал сите пијани а во парк девојка не можеш да најдеш, сигурно се пијани навечер а не денски). Освен ако не е со дечко и, не гледам шо мајка ќе бара таму сама па и со другарки у парк навечер.
Работата со тебе е сакам убава за да се фалам. Ако е осаменост или желба за нешто друго ќе се снајдеш. Ама не, ти сакаш некоја со лајкови, некоја шо постира сто селфиња на ден. Зошто на пример не се обидеш да и пријдеш на некоа во библиотека? Или еве во кафетерија, денски. Не мора да е навечер. Не може да ме убедиш дека сите се полупијани у кафич на сред бел ден. Ама не, на таа некоја која седи во библиотека не и се цицките извадени и не си сигурен колку лајкови има не фејсбук. Уствари знаеш што, обиди се. Последниот пат (у мај) кога бев у читална имаше неколку девојчиња со секси маички. Еден познајник така се запозна со женска му. Како шо знае да каже: Не одат сите у читална за да учат, некои одат да си фатат женска/дечко, други за интернет, трети за нешто трето.
Само отиди у читална. А и не верувај толку се што ќе видиш на фејсбук. 90% од 'лепотиците' на фејсбук, да ги видиш во живо ќе фатиш да бегаш.
Смири си ги хормоните, дружи се почесто денски ако мислиш дека навечер сите се пијани, не се форсирај да најдиш некоја, опушти се и љубовта сама ќе ти дојде. Не ја знаеш таа од фејсбук каква е на карактер. Биди со некоја што ќе ја запознаеш на карактер. Секоја може да ставе шминка и да облече минич и да се направе цакум пакум да те натера да падниш у несвест. Не секоја може да те освое со топлината на нејзиното срце.
 

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,473
1,200
1,133
Како да ја избегнам френд зоната??
Веројатно јас несвесно ја поставувам таа зона, а по одреден периоз ги будам своите чувства баш во време кога и другата страна ставила френд зона. Како да не поставам таква зона, а сепак да ја држам како другарка покрај мене со која може нешто ќе биде во иднина??
 

Давор

Староседелец
10 ноември 2012
1,300
2,081
1,123
Како да ја избегнам френд зоната??
Веројатно јас несвесно ја поставувам таа зона, а по одреден периоз ги будам своите чувства баш во време кога и другата страна ставила френд зона. Како да не поставам таква зона, а сепак да ја држам како другарка покрај мене со која може нешто ќе биде во иднина??
Не оди на кафе со неа, не зборувај често, само на здраво бидите.
Доколку се гледате често, те запознава подобро, ти гледа маани и слично, и зборуваш за девојки, макар и малку едно 10% да те свиѓа, ќе се откаже. Никој не сака да биде ставан во втор план. Нон стоп кажувам дека тоа што се прават 'кул' луѓето на социјалните мрежи со она, 'Ако некогаш се мажам тоа ќе биде за Џастин Бибер', 'Ако не си Адриана Лима не те сакам' и слично, само одбива удварачи. Никој, бар еве ја не би, се удварал на некоја шо ми се филма и ме споредува со некојси. Сите сме имале идоли од детството па и сеа ама треба да се ставе точка на тоа.
Заминав скроз офф топик и твоето прашање. Искрено многу чудно дете си Македонец. Како може ако некогаш ми се засвиѓа? Се знае, ако ти се свиѓа и се додворуваш и фајде. Ако не те привлекува толку ќе си бидите пријатели. Не викам не и јас се имам затрескано во личност што сметав дека ни на крај памет не би се заљубил некогаш карактерот менува доста, али со тек на време ќе си се среди се. Не постое официјална френд зона, горе тоа што ги напоменав има големо влијание, ако си со некоја мнооогу близок ама ништо не правиш ќе се откаже и да те свиѓа. Многу ретко од пријателство љубов, тоа да ама ако и обајцата се плашат дека не се достојни за партнерот и се плашат да ги искажат чувствата па однапред се откажуваат(познавам ваков пар, дури оваа му викаше 'дај да ти наредам некоja' а сега завршија заедно). Ако некоја почне да те гледа како пријател, ти кажува за тајни и дечковци и шта веч не, заборави на тоа да мењате плунка :)
Затоа преферирам со никој од познативе да не зборувам за љубовен живот доколку сум сингл. Никогаш не знаеш.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Makedonec and Beauty&Beast

Beauty&Beast

Староседелец
11 септември 2015
739
808
1,103
Како да ја избегнам френд зоната??
Веројатно јас несвесно ја поставувам таа зона, а по одреден периоз ги будам своите чувства баш во време кога и другата страна ставила френд зона. Како да не поставам таква зона, а сепак да ја држам како другарка покрај мене со која може нешто ќе биде во иднина??
Другарка и иднина ... тие 2 збора не одат во иста реченица.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Како да ја избегнам френд зоната??
Веројатно јас несвесно ја поставувам таа зона, а по одреден периоз ги будам своите чувства баш во време кога и другата страна ставила френд зона. Како да не поставам таква зона, а сепак да ја држам како другарка покрај мене со која може нешто ќе биде во иднина??


При запознавање, секогаш биди чист во своите намери.
Не ги ставај до толку на пиедестал.
Не глуми финоќа.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Како да ја избегнам френд зоната??
Веројатно јас несвесно ја поставувам таа зона, а по одреден периоз ги будам своите чувства баш во време кога и другата страна ставила френд зона. Како да не поставам таква зона, а сепак да ја држам како другарка покрај мене со која може нешто ќе биде во иднина??

Не постои френд зона, нека не те лажат :kafe
Или те свиѓа некоја или не и тоа е тоа. (исто и ти постави се во позиција кога ти се пушта некоја која не ја свиѓаш, но за френдшип не би имал против).
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Не постои френд зона, нека не те лажат :kafe
Или те свиѓа некоја или не и тоа е тоа. (исто и ти постави се во позиција кога ти се пушта некоја која не ја свиѓаш, но за френдшип не би имал против).
Комбинација на постов со оној на Бјути и мојот погоре.
Постои френдзона, ако се праиш фин додека она ти се пушта, после коа сфаќаш што губиш, она веќе те става на дистанца.
Не велам дека може да останеш другар со неа, но... *coughs (нема-да-останеш). Со тек на време се ќе ти стане јасно.
Отидена е работата одамна. Запознавај ново. Оваа само ќе ти остане за успомена и дуго сечање.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Makedonec and Beauty&Beast

Niko Belic

Нов член
11 август 2016
1
0
1
22
Здраво на сите,сакам сите да го знаете мојот проблем и ако може мала помош.Имам симпатија која ја сакам многу време проблемов е не знам како да ја привлечам шо и да напрам не ја привлекувам.Ако може совeт да ми дајте.А и имам 14 год.By the way
 

WolfGirl

Староседелец
21 јуни 2016
214
136
1,053
Здраво на сите,сакам сите да го знаете мојот проблем и ако може мала помош.Имам симпатија која ја сакам многу време проблемов е не знам како да ја привлечам шо и да напрам не ја привлекувам.Ако може совeт да ми дајте.А и имам 14 год.By the way
Иди учи таму се ближи септември :p се зезам де . По мое , нема нешто што би можел да направиш . Ако те засвиѓа тоа ќе и дојде само од себе . Не ја напнувај . Искрено , од лично искуство , оние кои правеле се за да ме добијат , никогаш не ми се свиѓале , напротов , од секогаш сум ги сметала за напорни замарачи кои очигледно не го разбираат зборот НЕ САКАМ ! Дај и време , дружи се со друштвото и не прави веќе ништо . Можеби ќе ти се посреќи . Бар кај мене така излегувало секогаш . Се најдобро :)
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Комбинација на постов со оној на Бјути и мојот погоре.
Постои френдзона, ако се праиш фин додека она ти се пушта, после коа сфаќаш што губиш, она веќе те става на дистанца.
Не велам дека може да останеш другар со неа, но... *coughs (нема-да-останеш). Со тек на време се ќе ти стане јасно.
Отидена е работата одамна. Запознавај ново. Оваа само ќе ти остане за успомена и дуго сечање.

Па има причини зошто некој би се устручавал за врска дури и ако му се свиѓа некоја, социјални, географски, икономски, здраствени причини, ама пак не е френд зона затоа што не верувам дека се развил френдшип или фелуоушип него обично познанство во најголем број случаи :) Друга динамика (и поминато време заедно) е потребна за стварање френдшип. Значи може да има обострано свиѓање а да не бидне ништо од икс фактори кои не се поврзани со некакво пријателство.