Љубовните писма на великаните

Iris*

Староседелец
30 јануари 2014
842
1,432
1,103
Во минатото писмата биле единствената утеха на разделените љубовници кои само преку писмо можеле да ги изразат најдлабоките чувства кои понекогаш се спротивставувале на тогашните морални начела.
Сега за жал многу ретко(скоро никогаш)пишуваме писма,но затоа пак засекогаш ќе останат запаметени писмата на некои од великаните како доказ дека и мажите знаат да изјават љубов,кога станува збор за вистинската.
Еве да почнам јас


За Ана Болејн,
мојата господарка и пријателка

Своето срце и целото свое битие ти ги предадов в раце, со надеж дека со тоа ќе ѝ се препорачам на твојата милост и дека наклоноста што ја чувствуваш кон мене нема да се намали поради отсуството, зашто тоа само би ја засилило болката што ми ја мачи душата, што би било вистински грев, зашто самиот факт дека сме разделени веќе ми нанесува доволно страдање, дури и повеќе отколку што сум можел да замислам некогаш. Тоа неминовно ме тера да се потсетам на еден астрономски факт. Имено, колку се подалеку половите од сонцето, жештината, и покрај тоа, е посилна. Исто е и со нашата љубов. Далечината се испречи меѓу нас, но жарот на нашите срца, и покрај тоа, се засилува – барем што се однесува до мене. Се надевам дека истото важи и за тебе и те уверувам дека болката поради разделеноста во мојот случај е толку силна, што би била неподнослива ако не живеам во цврста вера дека ја уживам твојата безгранична и неминлива наклоност. За да те потсетам на тоа, и затоа што телесно не можам да бидам со тебе, ти праќам нешто што во најголема можна мера ќе ти го замени моето присуство – поточно, својата слика – како и подарокот што ти го споменав порано, со надеж дека, кога ќе го посакаш тоа, ќе го завземам нивното место.

Своерачно, Твојот слуга и пријател,
Х.Р.
(Хенри VIII)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Boyle

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Though still in bed, my thoughts go out to you, my Immortal Beloved, now and then joyfully, then sadly, waiting to learn whether or not fate will hear us - I can live only wholly with you or not at all - Yes, I am resolved to wander so long away from you until I can fly to your arms and say that I am really at home with you, and can send my soul enwrapped in you into the land of spirits - Yes, unhappily it must be so - You will be the more contained since you know my fidelity to you. No one else can ever possess my heart - never - never - Oh God, why must one be parted from one whom one so loves. And yet my life in V is now a wretched life - Your love makes me at once the happiest and the unhappiest of men - At my age I need a steady, quiet life - can that be so in our connection? My angel, I have just been told that the mailcoach goes every day - therefore I must close at once so that you may receive the letter at once - Be calm, only by a calm consideration of our existence can we achieve our purpose to live together - Be calm - love me - today - yesterday - what tearful longings for you - you - you - my life - my all - farewell. Oh continue to love me - never misjudge the most faithful heart of your beloved.

ever thine.
ever mine.
ever ours.

Ова е едно од писмата кои Л.В.Бетовен ги пишувал за својата сакана. Биле пронајдени во неговите фиоки, но не биле адресирани до никого, па така никогаш не се дознало за кого биле напишани. Според соджината на истите се претпоставува дека се работела за мажена жена за која имал силни емоции , која во тој период го напуштала градот.
 

Iris*

Староседелец
30 јануари 2014
842
1,432
1,103
Виктор Иго за Адела Фуше

Јануари 1820 год.

Неколку зборови од тебе,драга моја Адела,сосем ја променија состојбата на мојата душа.Да,ти можеш да правиш што сакаш со мене,зошто навистина би бил мртов кога нежниот звук на твојот глас,благиот допир на твоите обожавани усни,не би биле доволни да разбудат живот во моето тело.Вечерва Ќе спијам сосем поинаку од вчера!Вчера ,Адела,не верував во твојата љубов.Смртта би ми дошла како олеснување.

Но сепак си реков:"Ако навистина не ме љуби,ако ништо во мене не може да ја заслужи нејзината љубов,без која животот нема смисла,дали е тоа причина да умрам?Спремен сум да жртвувам се за неа-се,дури и надежта дека ќе ме љуби.Да,ако не може да ме љуби,морам да се обвинам само себе си.Моја должност е да да и служам на нашата љубов,како бедем од сите невољи,да и ја понудам својата рака како помош,да се поставам помеѓу неа и секоја болка,не барајќи награда.поради тоа што сум спремен да жртвувам се за неа,ми должи ли било каква благодарност?Дали е виновна што ја љубам?Мора ли поради тоа да верува дека е должна да ме љуби?Не!И доколку секој ден од мојот живот би бил обележан со жртви за неа,ни на денот на мојата смрт,не би можел да го исплатам мојот долг кон неа."

Тоа беа,најсакана моја Адела,моите мисли и одлуки вчера во ова време.Денес се помешани со среќа,толку голема што не можам да мислам на неа а да не затреперам,и едвај се осудувам да верувам во тоа.

Дали е вистина дека ме љубиш Адела?Можам ли да верувам во таа магична идеја?Би бил луд од среќа кога би можел цел живот да го поминам под твоите стапала,сигурен дека те правам среќна како што сум и јас среќен.Ох!Твоето писмо ми го врати мирот,вечерва твоите зборови ме исполнија со среќа.Илјада пати фала,Адела,љубен мој ангелу.Би сакал да клекнам пред тебе како пред боженство.Ќе бидам среќен вечерва,сонувајќи за тебе.

Убаво спиј,и дозволи му на својот маж да ти украде дванаесет бакнежи како што му вети,покрај сите оние кои сеуште не си ги ветила.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena, Boyle and MoonFairy

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Време кога било прифатливо и логично мислата да се пренесе во нов ред. :D
Џорџ Бернард Шо за неговата „Стела“ Беатриче Кемпбел, 1913.

I want my rapscallionly fellow vagabond.
I want my dark lady. I want my angel -
I want my tempter.
I want my Freia with her apples.
I want the lighter of my seven lamps of beauty, honour,
laughter, music, love, life and immortality … I want
my inspiration, my folly, my happiness,
my divinity, my madness, my selfishness,
my final sanity and sanctification,
my transfiguration, my purification,
my light across the sea,
my palm across the desert,
my garden of lovely flowers,
my million nameless joys,
my day’s wage,
my night’s dream,
my darling and
my star…
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Boyle and Iris*

Iris*

Староседелец
30 јануари 2014
842
1,432
1,103
Наполеон Бонапарта за Жозефин

I cannot go a day without loving you; I cannot go a night without holding you in my arms. I cannot have a cup of tea without cursing the glory and the ambition which keep me away from the love of my live.

In the middle of business, at the head of my troops, while patrolling the camps, only my adorable Josephine is in my heart, occupying my spirits, absorbing my thoughts. If I leave you suddenly with the speed of a torrent on the Rhone, it is only so that we can welcome each other back sooner.

If I rise to work in the middle of the night, it is so I can speed along the arrival day of my soft friend, and as such, in the letter of the 23 and 26 Ventose, you treat me to yourself. You yourself! Ah, terrible, how can you write such a letter? It is so cold! And still, from the 23 to the 26, that is four days; what were you doing, since you were not writing to your husband? Ah, my friend, you and these four days make me regret my past indifference.

What misfortune has caused this! It can, for sorrow and suffering, test the faith and evidence (which have thusfar served your friend) which it is making me test!Hell does not have such suffering, with its furies and serpents. You! You! Ah, what will this be like in fifteen days?

My love for you is saddened, my heart is enslaved and my imagination frightens me...you will find consolation in loving me less. One day, you will love me no more, admit it, at least I will know that I have deserved this misfortune. Goodbye woman, tormenter, happiness, hope and love of my life, whom I love, who inspires my tender sentiments which draw me towards nature, and my impetuous actions which are as volcanic as the thunderstorm.

I do not ask you for eternal love, nor faithfulness, but only...truth, unconditional frankness. The day when you say "I love you less" will be the end of my life. If my heart were vile enough to love without return, I would grind it between my teeth. Josephine! Josephine! Remember what I have often told you, nature gave me a passionate and decisive sense of love. She has built you of lace and gossamer.

Have you stopped loving me? Sorry, love of my life, my sense of love is hung on many vast combinations. My heart, entirely occupied with you, has these fears that render me unhappy...I am frustrated at not calling you by name. I wait for you to write me. Good-bye! Oh, if you love me less, then you have never really loved me, then I will be right to complain.

P.S. - The war this year is no longer recognisable. I have had to give meat, bread, horsefeed; my armed cavalry leaves soon. My soldiers have unspoken confidence in me; you are my only grief, only you, the pleasure and the torment of my life. A kiss to your children of whom you do not speak, of course, that would lengthen your letters by half as much again. The visitors, at ten o'clock in the morning, would not be pleased to see you. Woman!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MATEJA

Iris*

Староседелец
30 јануари 2014
842
1,432
1,103
Виктор Иго
Април,1821
Знаеш ли,Адела,дека денес,на овој ден е годишнината од нашата тајна свршувачка,ден пресуден за сиот мој живот?
....На 26 април 1819 година започнаа сите мои надежи,но 26 април е и ден кога започнува сета моја безнадежност.Бев цела една година среќен,втората година започна со очајание.Ќе ја доживеам ли третата?
Ти не знаеш, Адела, дека на денот кога решивме да не се гледаме плачев? Вистински плачев!...Од тој ден не дишам,не зборувам,не одам, ништо не работам,без мисла на тебе!Бидејќи не можам да бидам покрај тебе, за мене веќе не постои ниту една жена на светов, освен мајка ми.Ме сметаат за најстудено суштество,никој не знае дека сум најстрасниот!
Збогум за вечерва,Адела моја,ноќта е длабока,ти спиеш и не помислуваш на едно перче од твојата коса,што јас секоја вечер пред спиење, како твој маж,побожно го допирам со усните...
Секогаш твој - Виктор
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina