Љубиша Стојновиќ - Луис

FallenAngel

Староседелец
5 декември 2012
601
402
1,073
Eupen
Ете видов дека не сте уште отвориле страна за овој легендарен пеач, кој за жал почина.
Луис роден како Љубиша Стојановиќ роден е во Лесковац,Србија на 25 јуни 1952 а загина на автопатот Бачка Топола - Фекетиќ на 31 јули 2011.Тој беше познат српски пејач, познат по својот специфичен имиџ и музички стил.

18825.jpg

Со музика почнал да се бави 1970 година. На 7 годишна возраст го добил прекарот Луис поради тоа што ги имитирал сите песни на пеачот Луис Армстронг.
Во Ниш го завршил средното училиште а во Белград факултетот за музички уметности.
Тој бил меѓу првите пеачи кој комбинирал џез музика со српскиот фолклор.
Во 1980 година го снимил првиот албум, кој успешно се продавал во Србија и Југославија. Во 1984година го снимил албумот “Дуда“, кој достигнал платинест тираж. Бил творец на многубројни хитови како – “Дуњо моја“, “Обриши сузе мала моја“, “Цигански сан“, “Опа опа“. Заедно со српскиот бенд “Фламенгоси“, победил на Беовизија во 2006 година со песната “Луди летни плес“. Починал на 31 јули 2011 година во сообраќакна несреќа. Зад себе оставил сопруга и шест деца.

louis_blicrs.jpg

Една од моите омилени песни е дефинитивно Слике у оку и Дуњо моја
Ако ова не е добар пеач незнам кој друг. Го имам најголемиот РЕСПЕКТ према него
ВЕЧНА МУ СЛАВА !!

 
  • Ми се допаѓа
Реакции: kizzo

Lepaa

Истакнат Член
2 декември 2012
985
1,704
393
Шта је свама људи? |-(
Дали 10% од форумот слуша ваква музика :eek ,а ти весна само отвараш теми :D
 

FallenAngel

Староседелец
5 декември 2012
601
402
1,073
Eupen
па сеа земи инсектицид и отруј се :D


хаха не бе ја си ја сакам сета наша музика од балканот оти оваа белгиската не ја разбирам пола. А ни англиската ги нема тие емоции кои мене ми требаат
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
хаха не бе ја си ја сакам сета наша музика од балканот оти оваа белгиската не ја разбирам пола. А ни англиската ги нема тие емоции кои мене ми требаат
Кажи ми ти која емоција сакаш да ја има песната и јас ќе ти најдам нетурбо фолк музика што ќе ти ја донесе емоцијата.
Бар ќе ти царува низ ушите квалитетна музика.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TheKitten, warr and JaMi

FallenAngel

Староседелец
5 декември 2012
601
402
1,073
Eupen
Кажи ми ти која емоција сакаш да ја има песната и јас ќе ти најдам нетурбо фолк музика што ќе ти ја донесе емоцијата.
Бар ќе ти царува низ ушите квалитетна музика.


Тажно нешто љубовно да сечеш вени