Југословенска/Српска кинематографија

Kiril

Активен Член
24 јуни 2012
181
127
43
35
Струмица
rane_dvd.jpg
Рани
Режисер: Срѓан Драгоевич
Во улогите: Душан Пекич, Милан Мариќ, Драган Биелогрлич, Мики Манојлович, Бранка Катич, Весна Тривалич, Никола Којо, Данило'' Батали'' Стојковиќ, Зоран Цвијановиќ и др.
Држава: Југославија
Година: 1998
Времетраење: 99 минути
Резиме: Србија, 1991 до 1996 година. Период на сеопшт распад. Две момчиња влегуваат во подземниот свет. Нивните идоли се белградски криминалци и ТВ толкшоу "Пулсот на асфалтот", во кое гостуваат најголемите ѕвезди од белградските улици (пренос од овој тип е навистина емитуван на белградската телевизија). Момчињата сонуваат да бидат поканети како гости во емисијата и се трудат да го заслужат тоа.
Дополнително: Двете момчиња, се во главните улоги, живееле во населбата, во кој се снимал филмот, и така биле избрани. Едниот дошол со слики со крв по себе од убиства. Душан Пекич умира од предозирање во 2000 година.
Филмот е спонзориран од српската национална телевизија, која била главното оружје на режимот на Милошевиќ.
По завршувањето на филмот власта речиси го забранува, а Драгоевич, Драган Биелогрлич и други одат од град до град за да го претстават. Дури и при овие околности е гледан од околу 800 000 лица.

Исто така Шишање, и Српски филм.
 

fantina

Истакнат Член
29 април 2012
112
163
343
Речиси сите филмови ми се убави, повеќето се спомнати погоре, но „Лепа села лепо горе“ НАЈОМИЛЕН
Никола Којо (inlove) и Драган Бјелогрлич ми се најомилени, исто ги сакам и Срџан Тодорович и Сергеј Трифунович.
Од серијалите Жикина династија ми е нај нај.
Од постарите Бата Живојинович и Гидра-легенди.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Среќни Људи, најинтересна серија на наше детсфто, сакам па да гу има да гу глеам
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: fantina

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
По неколку пати ги имам гледано:
  • Мољац
  • 2 сата квалитетног тв програма
  • А сад адио
  • Лаф у срцу
  • Кад пораснем бичу кенгур
  • Сиви камион црвене боје
  • Варљиво лето
  • Војници
Ама најомилен ми е Кенгур, некако ко дежа ву ситуации, во кладилница кога се нервираат за голови и натпревари :)