Југословенска/Српска кинематографија

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
Југословенската кинематографија е започната во далечната 1945 година и траела се до распаѓањето на Југославија. Со распаѓањето на Југославија, започнува независната српска кинематографија.
За време на Југославија биле снимени многу филмови и серии за војните кои се воделе во минатото и многу хумористични филмови.
Сте гледале ли југословенски и српски филмови? Омилени југослов./српски актери?
Давајте препораки за вакви филмови и серии. Кажете цитати кои ви останале во сеќавањето и се друго поврзано за југослов./ српската кинематографија.

Од Српско Зона Замфирова ми се допаѓаа, а од Југословенско Жикина Династија друго па и немам гледано. Колку пати и да ги гледам се смеам. :D
Ја загледав Ивкова слава, но досадна ми беше, а додека од Зона Замфирова ги знам сите реплики. :rofl

„Зоне узми си пуцке, још су вруче.“
„Ма бегај Манулач не искам.“
„Аааапустија си мустачи у Ниш се тој зна, а мустачи а женидба.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Сметам дека со оглед на условите кои ги имале во тоа време се снимени многу квалитетни филмови и серии. Омилени филмови од југословенската кинематографија ми се серијалот Жикина династија, и серискиот и играниот филм Отпишани. Од српската кинематографија единствено што имам гледано и ми се има допаднато се: Ивкова слава и Мала ноќна музика. Ги препорачувам филмчињата на сите. Доколку сакате да ги погледнете, клик на насловите. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Selma

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,275
1,911
1,123
Kumanovo
Небеска удица, Ране, Мртав ладан, Сиви камион црвене боје, Апсолутних 100, много добри филмови су.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: N|ghtmare_f

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Од Српско само ова и зона Замфирова ми се допаѓаат, друго па и немам гледано. Колку пати и да ги гледам се смеам. :D
Небеска удица, Ране, Мртав ладан, Сиви камион црвене боје, Апсолутних 100, много добри филмови су.
болдираните ми се гледани. Небеска удица е можеби најдобриот српски филм
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 990Freak and Selma

Nightmare_f

Истакнат Член
19 февруари 2012
1,359
2,207
423
Дома пред Пц
Небеска удица, Ране, Мртав ладан, Сиви камион црвене боје, Апсолутних 100, много добри филмови су.

"Сиви камион црвене боје" закон филм :D и "ми нисмо анџели" овие два филма можам да ги глеам по илјадити пат и пак да се смеам ко 1 пат :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 990Freak and 048

Dr.Gonzo

Истакнат Член
23 февруари 2012
652
1,916
393
Fukushima
www.gonzo.com
Најдобра кинематографија на Балканов, многу добри глумци многу добри филмови, јаки комедии.
Омилени ми се Лепа села лепо горе, Мртав Ладан, Ми нисмо анџели првиот дел и уште многу други не ми текнува, а Срѓан Тодоровиќ и Драган Бјелогрлиќ најачи.