1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Јога

Дискусија во форумот 'Фитнес и рекреација' започната од Trajche, 28 февруари 2012.

 1. пријателство

  пријателство Активен Член

  Зачленет на:
  7 август 2018
  Мислења:
  142
  Допаѓања:
  27
  да ама со кој ќе ве соедини тоа е главното прашање !?
  П.С. исламот не ме занима
   
 2. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,609
  Допаѓања:
  841
  Тебе ништо не те занима ;)

  За секој е различна целта и патот, јога како збор на македонски преводот е Единство, не Соединување - може човек да те вози колку сака ти нема да провериш... Требаше да провериш до сега, наместо да зборуваш напразно со христијански речник на теми кои не се христијанство :)

  "Yoga means Union.
  In the mind of a pious person, the inferiority complex which accounts for his piety compels him to interpret this emancipation as union with the gaseous vertebrate whom he has invented and called God. On the cloudy vapour of his fears his imagination has thrown a vast distorted shadow of himself, and he is duly terrified; and the more he cringes before it, the more the spectre seems to stoop to crush him. People with these ideas will never get to anywhere but Lunatic Asylums and Churches."
  - Осум Лекции за Јога, А.C.

  Кому му треба грев? На Христијаните! За да има причина за надворешен спасител!
  Кому му треба Сатана? На Христијаните! За да има причина да опстои нешто толку гротесно низ вековите!

  Затоа собери си ги овие ствари и зборувај ги пред христијани - не се расфрлај со глупости наоколу. Грев не постои надвор од христијанството и исламот ... ;)
  Не го врти муабетот наоколу, сум го поминал низ годините кој знае колку пати и вакви ко тебе сум имал за соговорници десетина... ништо ново.
  Кажи што имаш да кажеш отворено, кратко и јасно и терај си патот.
   
 3. Abraxas

  Abraxas Староседелец

  Зачленет на:
  10 јануари 2013
  Мислења:
  1,076
  Допаѓања:
  787
  Со Разбирањето за суштината на нашето битие и неговата поврзаност со постоењето, божественоста и реалноста.
   
 4. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,609
  Допаѓања:
  841
  @пријателство само се шегува, не го сфаќај толку сериозно :)
  Ниту се заморува со религија ниту со философија, тука е за да “шири шарм“ и да брка девојки, остави го млад е и не се заморува со ништо ако види дека е малку потешко и бара труд за да се постигне... Не те разбира што му пишуваш, не се труди до толку :)

  Тоа не е фанатизам, тоа е мрзливост и умот бара секаков начин да се оправда таа мрзливост - ќе помине.
   
 5. Stojne

  Stojne Староседелец

  Зачленет на:
  29 јануари 2015
  Мислења:
  327
  Допаѓања:
  104
  Каде се одржуваат часови по јога во Скопје? Колку се плаќа месечно?
   

Сподели: