Јеховини Сведоци

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Не разбирам како може така распространета јавна секта како Јеховини Сведоци да е одобрена од државата?

Мислам дека се регистрирана верска заедница, според закони и прописи, секуларната држава нели треба да ги почитува верските разлики.
Освен ако е во прашање МПЦ, тогаш не се дозволува конкуренција, еден владика на робија го пратија, други не ги регистрираат законски...
Тоа би била разликата меѓу регистрирана религиска група и `секта` односно Црна Ружа која не бара од никого признавање :zelen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: balerina

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Мислам дека се регистрирана верска заедница, според закони и прописи, секуларната држава нели треба да ги почитува верските разлики.
Освен ако е во прашање МПЦ, тогаш не се дозволува конкуренција, еден владика на робија го пратија, други не ги регистрираат законски...
Тоа би била разликата меѓу регистрирана религиска група и `секта` односно Црна Ружа која не бара од никого признавање :zelen
Прашав затоа што во последно време читам по медииве многу критики за Јеховините сведоци и ги нарекуваат секташи.
Искрено и не ја ни знаев разликата измеѓу секта и религија.
Мислев дека Јеховините се некоја нова верзија,некој миш-маш на христијанството,
а не секта.
Хмммм..Интересантно.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Прашав затоа што во последно време читам по медииве многу критики за Јеховините сведоци и ги нарекуваат секташи.
Искрено и не ја ни знаев разликата измеѓу секта и религија.
Мислев дека Јеховините се некоја нова верзија,некој миш-маш на христијанството,
а не секта.
Хмммм..Интересантно.

Нова верзија се ама ги има многу низ цел свет и обично легално си работат и фунцкионираат (барем во секуларни држави) заедно со адвентисти, мормони и слични понови варијанти на христијанството.
Иако се во рамките на легалноста сепак се сметани за секта од луѓето поради тоа што не се мејнстрим (православни, католици или протестанти)...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Па затоа што..секта.
(facepalm) Ме изненадуваш..... Па зарем треба како имбециливе од ISIS да бидеме?! Биле секта?! Па секоја религија е секта за некоја друга. За јудеизмот, христијанството е секта, за православието, протестантите се секта....итн, итн.
Вистината нема потреба од цензура, само лагата може да се стреми кон замолчување на неистомислениците. Аргументот е единственото што ти е потребно, се друго е начин на репресијата и едноумието.
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
(facepalm) Ме изненадуваш..... Па зарем треба како имбециливе од ISIS да бидеме?! Биле секта?! Па секоја религија е секта за некоја друга. За јудеизмот, христијанството е секта, за православието, протестантите се секта....итн, итн.
Вистината нема потреба од цензура, само лагата може да се стреми кон замолчување на неистомислениците. Аргументот е единственото што ти е потребно, се друго е начин на репресијата и едноумието.
(facepalm) зошто те изненадувам?
Па јас не го поминувам времето студирајќи ги религиите и сектите.
За мене лично под секта се подразбира се што произлегува од оригиналните религии.Секое њу-ејџ толкување на христијанството,исламот и будизмот на пример,го сортирам во секта.Нормално и останатите "непознати групации" кои нудат некакви си вистини.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
(facepalm) зошто те изненадувам?
Па јас не го поминувам времето студирајќи ги религиите и сектите.
За мене лично под секта се подразбира се што произлегува од оригиналните религии.Секое њу-ејџ толкување на христијанството,исламот и будизмот на пример,го сортирам во секта.Нормално и останатите "непознати групации" кои нудат некакви си вистини.

Има тема за секти за повеќе инфо, една од најзабавните теми на форумот е (party)

http://forum.crnobelo.com/threads/Секти-генерална-дискусија.4210/page-11

Јеховашите се безопасна секта, ги нема по насловни на весници и портали, барем засега.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: balerina

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Има тема за секти за повеќе инфо, една од најзабавните теми на форумот е (party)

http://forum.crnobelo.com/threads/Секти-генерална-дискусија.4210/page-11

Јеховашите се безопасна секта, ги нема по насловни на весници и портали, барем засега.
Овде е малку поинаку.
Јавноста се заврте кон Јеховините и нивните лоши страни,
затоа и моето прашање погоре.
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
(facepalm) зошто те изненадувам?
Па јас не го поминувам времето студирајќи ги религиите и сектите.
За мене лично под секта се подразбира се што произлегува од оригиналните религии.Секое њу-ејџ толкување на христијанството,исламот и будизмот на пример,го сортирам во секта.Нормално и останатите "непознати групации" кои нудат некакви си вистини.
Немора да проучуваш ништо за да знаеш дека замолчувањето на неистомислениците е погрешно. Вистината нема потреба од цензура, аргументот е нејзино најсилно и единствено оружје.