За кого би го дале вашиот живот?

ema09

Истакнат Член
18 февруари 2012
226
411
63
Навидум едноставно прашање,а колку само не е.
Мајката во повеќето случаеви се жртвувала за своето дете дали кога била на пораѓање па било прашање дали да го роди и да умре или да го абортира,донирање на органи,жртвување со храна,истрпување многу ситуации за сметка да го заштити своето чедо.
Жртвување од типот за брат или сестра се минливи муабети додека секој не оформи семејство и тогаш перцепцијата се менува,мајката наеднаш се заменува со жената,децата на братот и сестрата ги заменуваш со своите и тие ти стануваат поважни.
во право си ... секогаш децата се на прво место .. но никогаш мајката неможи да ја замени никој ... ти тука спои некои муабети шо не се така како шо изгледа .. можеби на прв поглед изгледа така но ни една жена не може да ја замени мајката ..има познавам многу браќа, брат и сестра и било што шо не разговараат но тоа не значи дека и покрај тие несогласувања тие не се сакале и не се сакаат .. само помисли колку само браќа и сестри имаат донирано органи .. колку само си помагаат .. на светот има секакви луѓе па затоа неможи ова прашање да се одговори само од една страна ;)
 

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Леле овие емо философии!
Корнење срце, вадење бубрег, давање муда од лево кај донатор за искористување од десно кај среќник што долго чекал на листа. Ова како животно осигурување кое касни две години. :place

Не умирам за никого! Себичен створ сум кога се работи за право на живот, кое е мое и ничие друго.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ludaca and Scars31

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
во право си ... секогаш децата се на прво место .. но никогаш мајката неможи да ја замени никој ... ти тука спои некои муабети шо не се така како шо изгледа .. можеби на прв поглед изгледа така но ни една жена не може да ја замени мајката ..има познавам многу браќа, брат и сестра и било што шо не разговараат но тоа не значи дека и покрај тие несогласувања тие не се сакале и не се сакаат .. само помисли колку само браќа и сестри имаат донирано органи .. колку само си помагаат .. на светот има секакви луѓе па затоа неможи ова прашање да се одговори само од една страна ;)
Јас па сум видол многу мажи што ги бркаат мајките заради жените,а да познаваш многу браќа и сестри што си помогнале а јас познавам поголем број очите што си ги вадат за парче нива или меѓа.
Јас кажав универзално а не поедини случаеви,секогаш има исклучок ама секој што имал семејство ќе каже дека прво му е детето а после се останато.
Јас па вакви теми "што би било кога би било" не ги сакам ама ете дадов еден мој осврт.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina and ema09

Дејмон

Староседелец
16 февруари 2012
456
650
1,093
Unknown
Со оглед на тоа што сум егоцентрик, за никој. Кажано е се во постовите досега, и да го дадам мојот живот за некој од моето семејство тие после нема да бидат среќни.
 

ema09

Истакнат Член
18 февруари 2012
226
411
63
ок зато реков јас дека има и такви и такви по светот .... и дека само за пријатели не вреди да се умри ..
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
За семејството, за таа што ја сакам и непромислено за татковината
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ludaca

Fallen.

Полноправен Член
26 февруари 2012
39
28
18
33
Кој го сакате толку многу за да би го дале вашиот живот на нему?

Кој најмногу ви значи во животот за да би го дале вашиот живот на него?

Отвори ја прикачената датотека 2298

Не можам баш да замислам ситуација во која ќе треба да го дадам мојот живот за некого, ама мислам дека за никого не би го дала.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Marick14

Rosana

Староседелец
24 јуни 2012
267
499
1,063
за мојата фамилија :) тие најпоќе залужуваат за да се борам и жртвувам за нив