Дволичност

She

Истакнат Член
17 февруари 2012
301
569
393
Ај да разграничиме. Caci ти конректно отвараш дискусија за дволичноста гледана еднодимензионално, т.е. во стилот со мене прекрасно однесува, а позади грб ми зборува се‘ и сешто. Така те разбрав јас.
Такви луѓе сум и мала во животот, кој немал? Ама нели бидејќи животот е прекраток, истите ги отфрлам и продолжувам без нив.
Или ги игнорирам.

Меѓутоа, во природата на луѓето е да бидат дволични, едноставно такви сме, природна појава си е тоа. Секој е дволичен, макар и за жива глава да не признава, макар и малку. Не е можно да се однесувате исто со луѓе кои ви се драги и со луѓе кои едноставно морате да ги трпите. А сигурно имате по некој и од двата вида, зар не? Тоа не е дволичност?

Во некои ситуации пак МОРАМЕ да бидеме дволични. Дволичноста мора да постои, сакале вие или не.
Дали свесно или несвесно, сакале нејќеле сите сте дволични. Ако тука викате дека скоро се‘ кажувате во лице и дека мразете дволичност :)
 

Succubus

Истакнат Член
28 февруари 2012
562
835
393
under your skin.
Ај да разграничиме. Caci ти конректно отвараш дискусија за дволичноста гледана еднодимензионално, т.е. во стилот со мене прекрасно однесува, а позади грб ми зборува се‘ и сешто. Така те разбрав јас.
Такви луѓе сум и мала во животот, кој немал? Ама нели бидејќи животот е прекраток, истите ги отфрлам и продолжувам без нив.
Или ги игнорирам.

Меѓутоа, во природата на луѓето е да бидат дволични, едноставно такви сме, природна појава си е тоа. Секој е дволичен, макар и за жива глава да не признава, макар и малку. Не е можно да се однесувате исто со луѓе кои ви се драги и со луѓе кои едноставно морате да ги трпите. А сигурно имате по некој и од двата вида, зар не? Тоа не е дволичност?

Во некои ситуации пак МОРАМЕ да бидеме дволични. Дволичноста мора да постои, сакале вие или не.
Дали свесно или несвесно, сакале нејќеле сите сте дволични. Ако тука викате дека скоро се‘ кажувате во лице и дека мразете дволичност :)

Да, баш се согласувам со She! :) Инаку, јас повеќе практикувам да кажувам во лице (зависи ситуацијата) и особено ако ми се погоди денот така :giggle
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hip.Hop_MKD

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
Дволичност.. Паа хах смешно зарем не.. Таман мислиш сум му скинал една глава излегуваат уште, и уште, и уште.... Како легендата за хидрата.:unsure
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: kones and Caci

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
876
1,104
393
31
Струмица
Ај да разграничиме. Caci ти конректно отвараш дискусија за дволичноста гледана еднодимензионално, т.е. во стилот со мене прекрасно однесува, а позади грб ми зборува се‘ и сешто. Така те разбрав јас.
Такви луѓе сум и мала во животот, кој немал? Ама нели бидејќи животот е прекраток, истите ги отфрлам и продолжувам без нив.
Или ги игнорирам.

Меѓутоа, во природата на луѓето е да бидат дволични, едноставно такви сме, природна појава си е тоа. Секој е дволичен, макар и за жива глава да не признава, макар и малку. Не е можно да се однесувате исто со луѓе кои ви се драги и со луѓе кои едноставно морате да ги трпите. А сигурно имате по некој и од двата вида, зар не? Тоа не е дволичност?

Во некои ситуации пак МОРАМЕ да бидеме дволични. Дволичноста мора да постои, сакале вие или не.
Дали свесно или несвесно, сакале нејќеле сите сте дволични. Ако тука викате дека скоро се‘ кажувате во лице и дека мразете дволичност :)


Дискусијата е општо за дволичноста, кој што мисли за неа, како прифаќа дволични луѓе, дали е тој дволичен и во колкава мера итн... јас само го дадов како пример зборувањето позади грб... ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hip.Hop_MKD

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
сите сме дволични....сите имаме друго лице.прашање на време е кога ќе се покажеме со тоа. Или што ќе не предизвика да го направиме тоа.....
 

sweetgirl

Истакнат Член
11 март 2012
148
125
343
Скопје
Дволични.Денеска нема не дволичен човек.А ќе се свртиш а ќе коментират нешто за тебе.
Не чекаат ни да си заминеш.До толку дошла работав.Луѓето да го изгубат осетот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ema09

ema09

Истакнат Член
18 февруари 2012
226
411
63
на секој чекор ... најтрагично е што и најблиските пријатели се дволични толку многу што дури и се сеќава ама простуваш за да не ги изгубиш оти ги сакаш ... имаше по фб некаде прочитав ... „Зошто си правиме толку проблеми само за да не ги повредиме луѓето што ги сакаме, а тие без проблем не повредуваат’’ и така е ... баш така ... лицемерие, користољубие и дволичност станаа главни особини на секој човек денес .. СЕКОЈА ЧЕСТ НА ИСКЛУЧОЦИТЕ !

Во потполност се согласувам со тебе, дека секој човек е дволичен, кој повеќе кој помалку... јас во принцип се кажувам во фаца, и поради тоа многу и не ме сакаат :D

И јас исто .. тоа што мислам ке го речам па ако треба на глава да се наместам .. неможам да ќутам таква сум ... мајка ми некогаш ми вика во животот некој работи не треба да се кажуваат ... научи да ќутиш ке ти треба вервај ме .. ама не не не и јас викам

ПОДОБРО ДА НЕ МЕ САКААТ ПОРАДИ ТОА ШТО СУМ .. ОД КОЛКУ ДА МЕ САКААТ ЗА НЕШТО ШТО НЕ СУМ !!
- кој ме сака ме сака ... вистината боли и зато некој луѓе се лутат и не ме сакаат, а оние што не се плашат од вистината и од критика нека зошто да не ме сакаат, јас само изнесувам свое мислење... подобро од мене да го слушнат од колку да му биди прекажано и уште илијада пати преизвртени мојте зборови ...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Caci

Дејмон

Староседелец
16 февруари 2012
456
650
1,093
Unknown
Повеќе од половина од женските што ги знам, одат се поздравуваат со некоја "другарка" нивна, се она најдобри односи ќе мислиш се дружат со години и после женската со која сум бил ми вика дека неможе да ја смисли, дека е ваква, дека е онаква. Па што не им кажете во лице бе? Туку ќути си и поздравувај си се. Тоа не е дволичност?
Кај машките ми се чини дека се случува поретко зашто бар кај нас сред друштво паѓа секоја грда работа што некој сакал да ја каже за некого позади грб. Значи ние се собираме и се ругаме. Тоа ти е начинот кај нас.
Така да, дефинитивно мислам дека ова е најзастапено кај женскиве. Баш поради случајот кој го спомнав погоре.