Омилени цитати (со наведен автор)

Iris*

Староседелец
30 јануари 2014
842
1,432
1,103
For most humans the act of surrender has meant the loss of autonomy or worse—loss of one's own mind.
Surrender is neither control nor morbid dependency and cannot be made contingent upon giving away one's "soul"; nonetheless, the person surrendering opens completely to the moment, and runs the risk of being deeply hurt.
Christopher Hyatt
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Achernar

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,662
5,747
1,153
“Што значи “да скротиш”? … … Ако ме скротиш, ние ќе почувствуваме потреба еден од друг. За мене ти ќе бидеш единствен на светот. За тебе јас ќе бидам единствена на светот … Во мојот живот ќе загрее сонце, погледни! Ги гледаш ли житните ниви, еј таму? Житни ниви не ме потсетуваат на ништо. И тоа е тажно! Но твојата коса е со боја на злато. И кога ќе ме скротиш, ќе биде прекрасно! Житото, што е златно, ќе ме потсетува на тебе. И ќе ја сакам бучавата на ветрот во житата."
-Малиот принц
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: antonio and Prashina

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,662
5,747
1,153
Има еден пат во светот по кој не може да оди никој освен ти: Каде води? Не прашувај, само движи се.
Неговата филозофија е егзистенцијалистичка. Не може да се проучува, треба да се живее.
-Ниче
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
"But now that a fifth Element (of the Sphinx), spirit, is generally recognized in the Qabalah, I have deemed it proper to add a Fifth Power corresponding: to Go, Ire.
Then, as Spirit is the Origin, the Essence, and the Sum of the other four, so is to Go in relation to those powers.
And to Go is the very meaning of the name God, as elsewhere shewn in these letters; hence the Egyptian Gods were signalized as such by their bearing the Ankh, which is a Sandal-strap, and in its form the Crux Ansata, the Rosy Cross, the means whereby we demonstrate the Godhead of our Nature."
- Магика без Солзи, А. Кроули (достапна на македонски јазик)

glossaryankh.jpg