Партнер од друга вера?

James Dean

Нов член
20 август 2018
4
0
1
32
ако е и она спремна да се бори за вас против нејзините ондак напрај го и ти тоа
а сам да се бориш не вреди
имав јас врска со муслиманка, кога дознаа нејзините инстат ја омажија у некое тетовско село
само еднаш ме имаше поздравено по една братучетка, нормално ужасен живот имала и толку веќе нишо не слушнав за неа


Sent from my iPhone using Tapatalk
Да нормално дека ќе чекам и на нејзина одлука, но чудно ми е што повторно има некој кој е исто христијанин и повторно го има истиот проблем и повторно сака само да биди со христијани.
 

123456789deset

Истакнат Член
18 јули 2018
96
36
128
42
Да нормално дека ќе чекам и на нејзина одлука, но чудно ми е што повторно има некој кој е исто христијанин и повторно го има истиот проблем и повторно сака само да биди со христијани.

ваљда такво и е опкружувањето
него земи разговарај со беа види колку е озбилна


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Ballet is my life

Истакнат Член
9 јуни 2018
298
105
353
Здраво Дечки
Да споделам мој проблем во врска со оваа тема па може да проследам ваши мислења.
Гледам многу од одговориве ги имаат дадено женски, па јас како машко да споделам мој проблем кој трае од пред 5 години а започна пред 7.
Во 2011 (кога бев 19) се запишав на факс и таму ми се допадна една девојка која беше ромка тоа беше баш онака љубов на прв поглед.
Но немав некој голем контакт за да ја поканам да излеземе. По некое време разбрав дека почнала врска со некој и јас повлеков.
После една година почнавме пак да комуницираме но онака чисто за теми од факс, но сеуште беше во врска и некаде средината 2013 повторно почнавме да контактираме но овој пат беше и малку по приватен со тогашниот имала некои проблеми но не сакаше да кажи за што станува збор.
И септември 2013 (на 21) од никаде раскина со партнерот и почнавме да се гледаме (Јас нормално пресреќен :) ) бевме заедно неколку месеци се беше супер но сеуште не сакаше да ми кажи зошто раскинале со претходниот. После некое време ми кажа дека партнерот и бил христијанин а таа е муслиманка и дека семејствата се противеле и тоа било причината.
Јас од кога го слушнав тоа веднаш знаев дека и јас би можел да го имам истиот проблем и за да се осигурам дека треба да се вложам 100% во врската сакав да се соочам со решавање на тој проблем дури сме сеуште на почеток за да не дојди до повторување.
И прв јас потегнав иницијатива и му кажав на домашните мои кои очекувано беа против и кажав дека е истиот проблем и врската почна да стагнира таа почна да се оддалечува од мене јас се борев со ситуацијата да им го сменам мислењето на домашните и да ја засржам незе но не успеав во сето тоа и некаде март 2014 официјално ми раскина таа. Јас целиот емоционално уништен од двете страни се налутив и се скаравме и изгубивме контакт.
Немавме контакт година и пол и при крајот 2015 година ме побара повторно но онака само да се видиме за некоја си ситница и после тоа повторно ја снема.
После тоа пак немавме долго време контакт се до февруари годинава ме побара повторно но онака чисто пријателски, а во меѓувреме разбрав дека имала веќе некој исто христијанин и причината што ме побара беше да ми кажи дека повторно и се појавил истиот проблем што го имаше и пред мене и со мене и дека сака да бидеме пријатели, се пробав повторно да воспоставам стабилен контакт како потенцијални партнери но видов дека нема некоја силна намера бидејќи последниве три месеци се однесува топло ладно спрема мене.
Во меѓувреме изминативе 4 години јас имав доста кавги со моите родители во врска со оваа девојка и сум пробал да бидам и со други девојки но со ниту една од нив сум ја немал таа поврзаност како што беше со незе.
Сега имам 26 години и сватив дека со незе би можел да функционирам перфектно баш како што сакам но има еден куп пречки да дојдам до тоа и плус незнам дали е спремна и дали сака да биди повторно со мене.
Знам дека има доста патетика во приказнава но тоа е што е, па е молам за ваши мислења и ставови.
Ako I dvajcata sakate I se borite ke uspeete. I jas imav takva vrska I raskinav ama od drugi pricini. I vo mojot slucaj imase mnogu borba I uspea, no posle od drugi pricini raskinavme.
Ako dvajcata se sakate i, se borite, ke uspeete I nisto nema da vi smeta
 

James Dean

Нов член
20 август 2018
4
0
1
32
Ako I dvajcata sakate I se borite ke uspeete. I jas imav takva vrska I raskinav ama od drugi pricini. I vo mojot slucaj imase mnogu borba I uspea, no posle od drugi pricini raskinavme.
Ako dvajcata se sakate i, se borite, ke uspeete I nisto nema da vi smeta
Тоа е сето ок но помина многу време од кога бевме заедно и сега не сме баш во постојан контакт а мислам дека има некој исто христијанин но го има истиот проблем, и незнам на што сум а не сакам и да губам време за џабе. Но ако би успеал да ја вратам повторно повторно би бил со незе.
 

Ballet is my life

Истакнат Член
9 јуни 2018
298
105
353
Тоа е сето ок но помина многу време од кога бевме заедно и сега не сме баш во постојан контакт а мислам дека има некој исто христијанин но го има истиот проблем, и незнам на што сум а не сакам и да губам време за џабе. Но ако би успеал да ја вратам повторно повторно би бил со незе.
Moras da zboris so nejze. Dali seuste te saka, dali planira pak da bide so tebe I da se bori.....
 

Stojne

Староседелец
29 јануари 2015
394
138
1,053
Да се има партнер од друга вера е ризик. Пријателството не е на одмет, меѓутоа за дечко или девојка од друга вера имам негативно мислење. Да кажам прво за славењето празници. Иде до потешкотии при славењето на празници. Сосема други обичаи и начин на размислување на одредени теми. Проблем се појавува ипри воспитување на деца. Тоа ми текнува како проблеми и ризици.
 

love !

Староседелец
7 август 2018
156
34
628
апсолутно против врска со друга религија, посебно со муслиман/ка
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Stojne