Секти (генерална дискусија)

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco

Не се сатанисти телемитите, погрешен ти е изворот, а и гледам во српскиот јазик како и во фиромскиот уствари не се прави разлика меѓу секта (sect) и "секта" (cult), треба да си воведат соодветен збор во речникот, пошто народ не прави разлика помеѓу Адвентисти и Аум Шинрикјо.
 

-alf-

Староседелец
28 август 2015
346
158
1,053
92
Не се сатанисти телемитите, погрешен ти е изворот, а и гледам во српскиот јазик како и во фиромскиот уствари не се прави разлика меѓу секта (sect) и "секта" (cult), треба да си воведат соодветен збор во речникот, пошто народ не прави разлика помеѓу Адвентисти и Аум Шинрикјо.
Какви сатанисти ,какви секти и култови! Жута штампа е тоа, се е измислено и погрешно етикетирано на телема.
Еве имаш тука нивни преставници, самите ќе ти кажат дека само прашина се крева.
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Какви сатанисти ,какви секти и култови! Жута штампа е тоа, се е измислено и погрешно етикетирано на телема.
Еве имаш тука нивни преставници, самите ќе ти кажат дека само прашина се крева.
Ти го кладоа на суво сега и други, па „преставниците сами ќе кажеле“... ти кажуваат исто како и @Outrider - ама не оди со твојот свет на разбирања на работите па глупости читаме постојано...
Продолжи ;)
 

-alf-

Староседелец
28 август 2015
346
158
1,053
92
Ти го кладоа на суво сега и други, па „преставниците сами ќе кажеле“... ти кажуваат исто како и @Outrider - ама не оди со твојот свет на разбирања на работите па глупости читаме постојано...
Продолжи ;)
Види Хепта, сето ова можеш и без навреди да го напишеш.
Џабе толку книги , култови и секти кога домашното воспитување ти е 0 (нула).:(
 
Последна промена:

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Види Хепта, сето ова можеш и без навреди да го напишеш.
Џабе толку книги , култови и секти кога домашното воспитување ти е 0 (нула).:(

Види алф - кога ќе престанеш да зборуваш за работите без знаење, туку само на основа на верување и како ти си убеден ако нештото ти е убаво и ти има некаква логика, тоа нешто мора да е апсолутната вистина - ќе зборуваме на друг начин.

Ако ти смета Телема бујрум бре човеку отвори си блог и драпај знаеш што - до мила волја и „демистифицирај“ колку сакаш, споделувај линкови. Но немаш знаење ниту зборови за да кажеш нешто реално. Типично секташко дејствување имаш... старо-еонско!

И со претходниот nickname, @Pica pica заморуваше и сега пак се повторуваш насекаде.... не бидува така. Досаден си и апсолутно игнорантски расположен кон нови сознанија!
Што не е во ред со тебе? Его, мрзливост. неспособност за примање на информации и анализирање на истите? Што е проблемот, кажи да го решиме еднаш засекохаш... вака со години, тапкаш во место и саде нешто бладаш... и бркаш фантоми по форуми...

Не се криј зад оговарања собрани по нет и на крајот да додаваш: поправете ме ако не е така.
Не, нема да бидеш поправен ќе останеш во незанење бидејќи си кукавица и самобендисан човек полн со секташки размисли бидејќи собираш сешто од секаде и си градеш свои верувања без ритуали бидејќи нели - духовноста на сон доаѓа, гласови , ти реков ми рече...

Марш таму ајде со твоите бладања бркај девојчиња, остави ме мене, јас на стари години не мислам да учам за секти - ги избегнав во младоста.
Како беше можеби јас ќе умрам, но Телемата продолжува - знаеш, сказната што и ја опна на @pozdrav eden topol како голем дострел во твојата философија... :)

За простачки говори како твоите на основа на бладање и верувања - морам од сега натаму вака да пишувам, на твое ниво да се симнам и да си играме во калта бидејќи другото се потроши, културното го злоупотребувате и поминувате така... неказнето.
 

-alf-

Староседелец
28 август 2015
346
158
1,053
92
alf => Umpurance
Umpurance => Pica pica

Многу тешко да се види кој стои позади никот Pica pica.(facepalm)

Море Хепта, до кога ќе се вадите на жута штампа и работи кој наводно не ги познаваат сите кој не се запознаени со телема?
Тоа е простачко вадење, ама ај да видиме до кај ви сече паметот.
Незнам кое е тоа ниво кое вие го нудите за комуникација,ама секој оној кој не ви одговара во муабетот и има сомнежи спрема телема , во 99% вашето однесување е на простачко ниво кое не доликува на луѓе кој духовно се надградуваат.
Всушност во вашиот случај е духовно тонат.:(

Има многу линкови за телема кој ја посочуваат како нешто кое не доликува на човечко однесување.
Не ме чуди ако еден ден не почне некој од вас вика "јас сум Кроули" , тотално затруени во идеологијата на еден луд човек.

Цитат од линкот:
Da bi bio primljen u OTO kao član nultog reda, Goran je morao da nauči napamet „Knjigu zakona“, lidera ove sekte Alistera Kroulija i da je na ritualu ponavlja dok ne padne u trans.

Цццццц (facepalm)
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Битно е кој стои зад овие никови и дека се едно та исто бладаш и ништо не си научил! А не колку е тешко или лесно... колку само погрешно ме разбираш!

Како да ми одговара муабетот кога ми вадиш цитати од веб страници и на основа на тоа ти имаш став за работите во животот?
Србија е проклета закржлавена православна земја.... заборавена од сите... и ти на нивните вести се потпираш? Оди читај Борбу за Веру, да видиш тамо што пишува за Телема... ќе ти се наполни срцето :D
Колку ти е исперен умот тоа е страшно... чита христијански весници за да најде оправдување за Телема каква е...
Тамам твојата злоба и нивната собрано - ќе умирате во самозадоволување на вашите верувања ;)

Не е до тоа што зборуваш туку до тоа од каде собираш се ти информации...
Би зборувал ти сериозно за политика со пензионер кој што чита Нова Македонија и од таму суди за работите?
Јас не би... исто како што не би ниту со тебе зборувал сериозно за битни ствари... ;)

Ти нормален ли си или тотално си го загубил умот и потребата за спознавање на реалноста?
Разбирам да не сакаш да читаш и да си мрзлив - бидува тоа, ама само будала би поверувал на овие текстови што ти ги читаш и ни ги нудиш нам.

Не играј на картата на духовност и други романтичарски бладања за да си ги оправдаш бладањата и лажните сведочења што ги правиш ... кога зборуваш глупости и обвинуваш некој покажувајќи го со прст каков е неспособен, злобен, никаков и тоа на основа на рекла казала спрски текстови - треба да не очекуваш дека нечија духовност ќе биде оправдување за твоите лаги и незнаења.

Да знаеш колкумина велат дека се Кроули како негова инкарнација низ светот... или доаѓаат и ни велат како тие се O.H.O. на Редот :)
Будала народ има постојано... егото работи, сите сте вие просветлени и слушате гласови и сте иницирани и мора да ги водите другите...

Неспособни имало и кукавици кои се водат со тоа: ќе бидам крал во пеколот но нема да слугувам во рајот. Таков си и ти - со тие секташки размисли и барање оправдувања со тоа што ќе покажуваш кон мене како се е лошо кај мене. Сонце... оди гледај си семејството не буричкај во туѓото растопено злато, ќе ти се залепи само калта што плива на површината и ќе страдаш после...

Како што ти дотрчуваш и постојано цитираш некакви веб страници за да мене ме учиш или другите за Редот познат како О.Т.О. или зборуваш за Кроули каков е не знаеш ниту какви размисли имал тој човек...

Ти си злобен и на моменти будалест човек штом се потпираш на вакви линкови од кои градиш став за луѓето и нивната работа и за философиите на тајните учења! Но, karma is a bitch:)

П.С. Има разлика од религиозни секти кои излегуваат од религиите кои се егзотерија и тајни иницијаторски Редови кои се езотерија. Не дозволувајте христијанските философи да ви ги поматуваат умовите и да ве полнат со негативен став за работи кои не ги знаете.
 
Последна промена:

-alf-

Староседелец
28 август 2015
346
158
1,053
92
Хепта,како сакаш врти го муабетот , постојат многу текстови кој фрлаат темна слика за телема и ото.И тоа треба да го прифатиш како факт..на луѓето не може да им се затвори уста ниту да се оделат дезинформации од вистина, барем не во ова време кога секој може сешто да напише.
Тоа што е загрижувачки е како вие реагирате на такви муабети.Од тоа многу лесно може да се види вашата слаба духовна зрелост и како треба да се носите со тие работи, па во недостаток на било каков контра муабет , вие на површина ја вадите некултурата.
Што е тука духовност,што е тоа што човек го прави Човек.

Текстот беше само мало пецкање поради твојата некултура погоре.Не е лошо во вакви случаеви да се завртиш навнатре и ги погледнеш промените предизвикани однадвор или имаше лош ден.

Како и да е, и при најбанален разговор човек може да согледа одредени "навики" кој треба да ги менува.

Не се усмерувај со напад спрема коментаторот, постои змија и постои голуб.;)
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Ништо не можеш ти да согледаш... ама ајде, ќе глумиме сите лудило за да седеш мирен и да не се нервираш околу Телема и О.Т.О. :)

Да ни беше нам грижа што се пишува една будала за овие ствари - друго ќе беше :)
Не знаев дека се заморуваш како некој ја „оцрнува“ Телемата и О.Т.О. - што да правиш, војната не се води само со пушки и убивање - има војна и војна... Едната е позната, другата...

Загрижувачки е што ти и такви како тебе не разбираат какви последици може да се имаат заради лаги, посебно луѓе кои веруваат во духовност се удираат во гради со духовноста а лажат за работи кои не ги знаат...

Кај ќе ти оди душата бе брааат со лаги само за да ти се задоволи суетата што ја влечкаш со тебе?
Каде? Не дека ми е грижа, но онака ми дојде прашањето...

Секој што со мене расправа за О.Т.О. дека е секта или се обидува да ме навреди (не разбирам како) со тоа што ќе зборува како О.Т.О. е секта (Телемата не може да биде секта бидејќи не е организација, затоа намелете со тоа), јас како член на О.Т.О. се обидувам да објаснам на тој лик (колку што може тој да разбере и ако сака да разбере и ако само не прави муабет колку да се „пецка“) дека има разлика од тајни иницијаторски Редови кои постојат многу одамна со своите учења и пракси и она што е познато како секта, израсток од едно егзотерично обожување кое прераснало во религија.

Нормално, нема да расправаме за тајни и останати ствари - тоа е далеку од дотичниот соговорник бидејќи штом не прави разлика помеѓу работите, не му е дојдено времето за да разбере посуптилни ствари....

Секогаш имало текстови кои содржат негативност кон О.Т.О. и иницијации и слично... но тоа е добар филтер според мене. Замислете колку луѓе веруваат на ова што ти го читаш и веруваш дека е вистина и го споделуваш за да ни покажеш твоја вистина, што е доказ дека сеуште не истражиле доволно овие луѓе за да знаат нешто повеќе од инфото собранио од некој весник на нет :)
Затоа пак луѓе ко мене, што имаат време - даваат свои размисли и текстови до книги и подлабоко инфо до работите поврзани со овие ствари за кои некој прочитал во некаков си третостепен весник... посебно христијански!

Не се е секта, иако тоа си го прочитал некаде на некој сајт од старо-еоснките религии :)

Ако ова те загрижува, тогаш почни да учиш и да читаш книги за овие ствари бидејќи криење на својата неспособност зад духовност - нема да може поеќе. Тоа тебе те загрижува ништо друго.
 
Последна промена:

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Тоа што е загрижувачки е како вие реагирате на такви муабети.Од тоа многу лесно може да се види вашата слаба духовна зрелост и како треба да се носите со тие работи, па во недостаток на било каков контра муабет , вие на површина ја вадите некултурата.
Што е тука духовност,што е тоа што човек го прави Човек.
Чудна оваа духовност бре.... Видиш, загрижувачко било како ќе реагираме на лаги кажани за нас, тоа не требало да не навредува, загрижува, нервира.... Од друга страна, ти како духовен гуру, слободно можеш да се навредиш, налутиш и слично на секој со кој што не ти одговара дискусија со него.... ☺