Телема

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
  • Ми се допаѓа
Реакции: pozdrav eden topol

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Дали ја има он лајн книгата "Месечево дете"?
Сите книги ги има онлајн на англиски. Нормално недостасуваат фусноти и објаснувања.
Тоа го има само во издадените официјални книги.

Ако не ти е проблем тоа, слободно може да ги читаш книгите и на нет :)

P.S. Ќе учиш за Телема преку Moonchild, роман напишан од Кроули?
 

pozdrav eden topol

Истакнат Член
10 ноември 2017
606
347
63
Сите книги ги има онлајн на англиски. Нормално недостасуваат фусноти и објаснувања.
Тоа го има само во издадените официјални книги.

Ако не ти е проблем тоа, слободно може да ги читаш книгите и на нет :)

P.S. Ќе учиш за Телема преку Moonchild, роман напишан од Кроули?
Немам намера да учам за телема, едноставно сакам да си ја задоволам љубопитноста, радозналоста како завршува тој роман и кој ќе биде изборот на девојката.;)
Неможам да ја сфатам суштината на телемата, што може она да ти смени во животот, што допринесува, кои се нејзините бенфити....(think)можеби дека не верувам во постоењето на слободна воља....а што знам(wasntme)
може ли слободната воља да ја промени судбината на човекот, можно ли е обидувајќи се да живееш по тој закон на телемата да отидеш во погрешна насока, па да ти се врати како бумеранг таа грешка за да се вратиш каде што треба .....(знам дека нема да ме разбереш)..
:)
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Ти не разбираш што ти зборувам и како и многумина други кратката љубопитност ви е големиот отров во животот... и никако да ме разбереш дека не знаеш ништо и дека единствена работа што треба човек да направи е да научи.
Како ќе знаеш за Телема кога ништо не си прочитала, ниту минута поминато во размислување за овие ствари? Глупости!

Со постојано а што ако ова, а што ако она без всушност да знае било што за работите што ги навидум прашува или навидум интересира - човекот умира залудно, без да живее.
Терај си патот и намали со прашањата за Телема. Доволно ти е кажано. За луѓе кои немаат намера да научат било што за Телема, а доаѓаат и досадуваат со бесцелни прашања - немам добри размисли.
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Истото мислев да ти го пратам на твојот претпоследен пост, но сепак си реков, ајде уште еднаш за последен пат ќе пробам да ти укажам во однос на тоа твое размислување „никогаш нема да разберам за Телема“ и „немам намера да учам Телема“... собрано под капата на „само онака, љубопитност“ ...

Но залудно, прашањата твои ќе мора да останат неодговорени во иднина :)
А и повеќето прашања твои се веќе дискутирани на Кајгана форумот низ годините... има добри размисли таму. Да не се повторувам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: pozdrav eden topol

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
When you read Liber Al vel Legis
1f642.png


"You disagree with Aiwass — so do all of us.
The trouble is that He can say:
"But I'm not arguing; I'm telling you." "

- Magick without Tears, Aleister Crowley
 

-alf-

Староседелец
28 август 2015
346
158
1,053
92
Човек може да стане свесен за постоењето на „Книгата на Законот“ на многу млади години.
Сам, може да дознае за Законот на Телема откако ќе научи да чита и да размислува самостојно, нормално и ако во себе го има семето за истражување.

Ова значи е за тоа кога може човек да може барем малку да го истражува Законот.

Пропушти да кажеш дека мора да верува во постоењето на Нуит и нејзината манифестација.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: pozdrav eden topol

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Пропушти да кажеш дека мора да верува во постоењето на Нуит и нејзината манифестација.
Да верува дека постои? Никаде не сум прочитал низ нашиве книги дека мора да се верува во Нуит, бидејќи Нуит како симбол е... премногу за да расправам тука бидејќи секако не ве интересира... што ќе правиме со Хадит и со Ра-Хоор-Куит? :)
Ќе веруваме? И се ќе биде одлично?
НЕ!
Не верувајте. Ако сакатре вера, марш во христијанството и исламот и уживајте. Или изгради секташко размислување со примеси на истокот и создади свое разбирање кое нема да те мрдне ни педа повеќе од стариот еон... како што постојано правите цитирајќи стари закони со нови примеси, како да барате оправдување дека сеуште важат истите.

Побарај и ти во сите класи на книги, дури и оние философските во издание на A.'.A.'. - но не верувам дека некаде пишува дека мора да се верува во Нуит.

Верувањето ќе си го оставиме/оставите назад во стариот еон... може да се надеваш на основа на минати искуства, но ќе мора да провериш и да имаш искуство и да отфрлиш колку и да не сакаш да го направиш тоа, ако нештата се апсолутно спротивни од твоите дотогашни разбирања...

Ако за тебе важи дека Нуит е апсолутно божество и мора да веруваш - ок, не може секако за тебе да биде ништо повеќе ниту помалку.
Продолжи да веруваш. Но ако разбираш што е Хадит, би требало друго да разбираш, побарај на википедија или кај мене на блогот можеби ќе научиш повеќе...
Но добро е да се дојде на Гностичка Миса и да добиете други сознанија... и искуства и разговори :)

Во овој текст Книга на Законот, Мал Вовед има доволно интересно и мудро објаснување за работите... за „тројствата“ во новиот еон!

П.С. @pozdrav eden topol се сложуваш со @-alf- ?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: pozdrav eden topol