Сакам да ти кажам.... (љубовна исповедувачница)

Artist

Истакнат Член
16 декември 2017
7
2
303
26
Кога се запознавме многу ми се засвиѓа но највеќе гласот. Можеше да приметиш по моите образи и трапав однос. Едноставно поради местото и друштвото не комунициравме многу, бевме како мали срамежливи деца. Сега комуникацијата се одвива електронски. Зошто повторно почна да ми пишуваш? Успеа да ме збуниш во погрешно време, ти честитам.
 

Ballet is my life

Истакнат Член
9 јуни 2018
298
105
353
Ти си најдобриот човек што сум го запознала. Уште од првиот пат кога зборувавме го сватив тоа. Секогаш си покрај мене, и во довро и во зло, и кога плачам и кога се смеам, секогаш си тука за мене. И јас сум секогаш тука за тебе, запомни го тоа. Колку си сладок кога спиеш, кога се смееш, кога си лут и нервозен, сладок си и кога си љубоморен кога на пробите и на претставите играм со друг, а не со тебе. Да не зборам за тоа колку си убав. Неможам да ти се изнагледам. Колку сакам кога се гушкаме, тоа како да ми дава сила, ме прави посилна. Се што правам со тебе е позабавно, поубаво, специјално, незаборавно. Ти го правиш интересно и незабаравно дури и возењето во автобус, што е секогаш досадно.
Многу те сакам, најмногу од се! Колку ми беше досаден и обичен животот пред да те запознаам, а сега секоја минута помината со тебе е авантура. Што би правела без тебе?
 

Achernar

Староседелец
31 август 2013
2,564
3,840
1,153
An eísai éna astéri
pou fo̱s tha férei sti̱n ádeia mou zo̱í̱
poté mi̱ sví̱seis poté na mi̱ m΄afí̱seis
poté na mi̱ chatheí i̱ agápi̱ af̱tí̱
Ma óneiro an eísai ta fó̱ta sví̱se
sta óneira na zo̱
mi̱ xi̱meró̱sei poté na mi̱ teleió̱sei
mésa mou meíne na s΄agapó̱..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Iris*

Iris*

Староседелец
30 јануари 2014
842
1,432
1,103
Се нурнувам во бескрајот што во мене се крие, да се родам повторно на другиот крај на сонот кој никогаш не завршува...и таму ти... И таму јас и ти. И мојот струк меѓу твоите дланки... дојди да потонам во тебе.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Achernar

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,366
3,059
1,133
Jas sum samo izguben brod vo okeanot narecen zivot. No Od tie brodovi teretnjaci koi se mozat da ponesat vo sebe. Ne mozes da gi povleces no ni da gi potones. Za NIV treba jaka mashina I mnogu gorivo.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Achernar

Achernar

Староседелец
31 август 2013
2,564
3,840
1,153
А што ако љубовта трае,
со очи на дете те прашав кога те сретнав прв пат,
помниш,
се имав само себе и моето минато,
но ти го избриша така лесно со твојата рака ко пот од моето чело и остана да ме чекаш со секоја ѕуница после дождот,
да ме прегрнеш во илјада бои,
во кои не можам да прозборам ниту еден збор,
сплотувајќи ме во сето неискажано на моето срце,
истекувајќи го во мене сето она што секогаш недостасуваше во овие тиражни години,
жигосано со крвта на твоето раѓање,
години после моето,
за тоа вредеше да се живее,
и сум ти благодарен,
за твоето постоење,
после моето,
намасте за зракот од сонцето низ твојата коса,
до моето лице,
до моето сѐ.
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: Iris*

Iris*

Староседелец
30 јануари 2014
842
1,432
1,103
За тебе, кој ја знаеш тежината на една планина,
и како гласната врева на дождот паѓа тивко,
за еден ден во твоите вени,
за тебе се родив како светлина,
за твоите тешки чекори да ги понесам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Achernar

Achernar

Староседелец
31 август 2013
2,564
3,840
1,153
Ти умееш со мене, не знам дали ти е тоа само доблест да го претвориш во мекост некого кој е навикнат само на чизма или чекорот мој на твојата љубов го навикнуваш.