Спорот кој Грција го има со нашето уставно име!

  • Подфорумот „Политика и политички настани“ се отвора со цел да се информираме и дискутираме за политичките збиднувања во Македонија и светот.

    Освен стандардните форумски правила, се молат членовите да:
    - Се држат настрана од својата пристрасност и да дискутираат во рамките на зададената тема, односно да ја држат дискусијата на соодветно ниво. Секое скршнување од истата ќе биде избришено и казнувано по потреба.
    - Не навлегуваат во конфликти околу политичките партии на кои (не) им се наклонети.
    - Секој обид за партиски активизам ќе биде санкциониран, а корисникот баниран.

    Пристап до овој подфорум имаат членови со над 50 мислења по останатите теми, односно членови чија цел не е ширење политичка пропаганда и нетрпеливост.

    Тимот на ЦрноБело форум се оградува од поддржување на било која политичка партија.

Дали би прифатиле промена на уставното име на Република Македонија за влез во ЕУ и НАТО?

  • Да, би прифатил промена на уставното име

  • Не, треба да го сочуваме уставното име


Резултатите се видливи откако ќе гласате.

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Јас изчегов, како и секогаш јас сум горд Македонец и горд на своето македонско потекло, секој брчи ама не се смени ништо, СДС го израмнува јазикот на најголемото малцинство да е на исто рамниште со Македонскиот јазик(дно од политика), името сакаат да го сменат, направија договор со Бугарија и се откажаа од сите македонски револуционери, страшно, а ти со кажување на празно нема да те направи поголем реалист од мене, јас ја кажувам вистината, а ти тропаш као да ме знаеш 100 години.
Се сложвам дека ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ веќе 26 години ја крадат државата и работат само за свои интереси и пари.
Да? Дали знаеш дека во населбата Колтук во Тетово и касарната во Тетово единствено се вее македонско знаме. Ало Тетово. За Дебар не ни помислувам. Мал hint: Не е тоа од времето на Зајко. Да те потсетам дека името е FYROM, сега да те потсетам дека Гоце Делчев како учител предавал бугарски јазик во Штипско Ново Село...
А да, славиме 11. Октомври.
На тој ден прилрпчанец убил прилепчанец.

Sent from my SM-T530 using Tapatalk
 

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
28
Битола
Да? Дали знаеш дека во населбата Колтук во Тетово и касарната во Тетово единствено се вее македонско знаме. Ало Тетово. За Дебар не ни помислувам. Мал hint: Не е тоа од времето на Зајко. Да те потсетам дека името е FYROM, сега да те потсетам дека Гоце Делчев како учител предавал бугарски јазик во Штипско Ново Село...
А да, славиме 11. Октомври.
На тој ден прилрпчанец убил прилепчанец.

Sent from my SM-T530 using Tapatalk
Знам за Тетово, за Дебар не знам шо се дешава, привремената референца, напоменувам ПРИВРЕМЕНАТА РЕФЕРЕНЦА е ПЈР Македонија, и е временска спогодба се додека не се изнајде взаемно прифатливо решение. Ова не е winwin ситуација туку е компромис, знам дека си паметен и сигурен сум дека знаеш да разликуваш WinWin и Компромис, едно сакам да му порачам на Муртинскиот крал дека името не му е од татко му па да го менува туку во прашање е 2 милионски народ во РМ и 2 милиони надвор Македонци што живеат ширум светот.
Промената на имињата Аеродромот Александар Велики и Автопатат Александар Македонски е само доказ колку оваа власт работи против нас Македонците, според мене не треба да се менуваат тие имиња, еве како патриот и да попуштам очекувам Аеродромот во Солун да го промени името бидејќи се вика Македонија, ако веќе ние се откажуваме нека се откажуваат и тие.
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Знам за Тетово, за Дебар не знам шо се дешава, привремената референца, напоменувам ПРИВРЕМЕНАТА РЕФЕРЕНЦА е ПЈР Македонија, и е временска спогодба се додека не се изнајде взаемно прифатливо решение. Ова не е winwin ситуација туку е компромис, знам дека си паметен и сигурен сум дека знаеш да разликуваш WinWin и Компромис, едно сакам да му порачам на Муртинскиот крал дека името не му е од татко му па да го менува туку во прашање е 2 милионски народ во РМ и 2 милиони надвор Македонци што живеат ширум светот.
Промената на имињата Аеродромот Александар Велики и Автопатат Александар Македонски е само доказ колку оваа власт работи против нас Македонците, според мене не треба да се менуваат тие имиња, еве како патриот и да попуштам очекувам Аеродромот во Солун да го промени името бидејќи се вика Македонија, ако веќе ние се откажуваме нека се откажуваат и тие.
Привременеата референца е постара или колку тебе стара ;)
Појди во Дебар. Дебар не е албански од времето на Заев туку од поооооооооооооорано. Winwin и компромис е исто инаку.
Вака сеа, дали е муртинче, егејчето грујо, бранко од слатино, небитно. како ќе каже белата куќа, така ќе биде.
2 милиони македонци нема во РМ. На последниот попис има 1,3 милиони македонци. Дај некој извор дека има 2М народ македонци вон Македонија. По општество во трето одделение пишуваше дека 500000 македонци живеат надвор од Македонија. Чисто се сомневам дека тие македонци имаат по 4 деца.
Имињата на автопатот и аеродромот. Не ме интересираат нивните имиња. Џабе се вика Александар Македонски, кога е со дупки.
Мојот став во врска со тоа.

Инаку за клетите *******, најјаките вмровци патриоти од улицава моја имаат купено албанки.
Celadae
Ve4nadae
Makedoniadoindia
Solunenas
и томе слично.
Чекам извор за бројот на македонци надвор од Македонија.
 

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
28
Битола
Привременеата референца е постара или колку тебе стара ;)
Појди во Дебар. Дебар не е албански од времето на Заев туку од поооооооооооооорано. Winwin и компромис е исто инаку.
Вака сеа, дали е муртинче, егејчето грујо, бранко од слатино, небитно. како ќе каже белата куќа, така ќе биде.
2 милиони македонци нема во РМ. На последниот попис има 1,3 милиони македонци. Дај некој извор дека има 2М народ македонци вон Македонија. По општество во трето одделение пишуваше дека 500000 македонци живеат надвор од Македонија. Чисто се сомневам дека тие македонци имаат по 4 деца.
Имињата на автопатот и аеродромот. Не ме интересираат нивните имиња. Џабе се вика Александар Македонски, кога е со дупки.
Мојот став во врска со тоа.

Инаку за клетите *******, најјаките вмровци патриоти од улицава моја имаат купено албанки.
Celadae
Ve4nadae
Makedoniadoindia
Solunenas
и томе слично.
Чекам извор за бројот на македонци надвор од Македонија.
На последниот попис има 1.297.000 Македонци а не 1.300.000 кога веќе се факаш за детали, не реков ништо за Дебар не знам и не сакам да знам, околу 2.000.000 да знаеш дека сите го имаат денонимот МАКЕДОНЦИ а етничката припадност е сосема друга работа, не може да си Македонец ако живееш во С.А.Д. туку си Американец а етничката припадност ти е македонска, по правило во Р.М. останатите етникуми го имаат предзнакот Македонски Албанци на пример.
Реков, ВМРО-ДПМНЕ не е совршен нема ни да биде се виде, ама кога е во прашање името, јазикот, нацијата немаат испади како шо имаат СДСМ.
Се сложвам за купувањето Албанки, точно инфраструктура е хаос ама според мене треба да си останат имињата, ако веќе се менуваат нека се смени Аеродромот во Солун од Македонија во нешто друго.
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
На последниот попис има 1.297.000 Македонци а не 1.300.000 кога веќе се факаш за детали, не реков ништо за Дебар не знам и не сакам да знам, околу 2.000.000 да знаеш дека сите го имаат денонимот МАКЕДОНЦИ а етничката припадност е сосема друга работа, не може да си Македонец ако живееш во С.А.Д. туку си Американец а етничката припадност ти е македонска, по правило во Р.М. останатите етникуми го имаат предзнакот Македонски Албанци на пример.
Реков, ВМРО-ДПМНЕ не е совршен нема ни да биде се виде, ама кога е во прашање името, јазикот, нацијата немаат испади како шо имаат СДСМ.
Се сложвам за купувањето Албанки, точно инфраструктура е хаос ама според мене треба да си останат имињата, ако веќе се менуваат нека се смени Аеродромот во Солун од Македонија во нешто друго.
Ако се фаќаш за детали, повеќе се од 1297000. Албанецот никогаш не се нарекувал македонски албанец.
Не е исто македонец по државјанство, и по народност. Ами ако македонците се нарекуваат американци во Америка, зашто велиш мдека има 2М македонци надвор?
Вака машко да ти кажам јас, оваа тиранскава платформа ја прифати дпмне, само без СЈО. Плус за времето на вмро се изградија повеќе ракети и орли од времето на турците.
Отвори ги очите и избриши ги од прашината на фирерот.
Ајде пак бидејќи не ти е јасно и тебе и на други.
Скопје потпиша привремена спогодба со атина за разликите во името на СКОПЈЕ, не на Атина.
Аеродромот во Солун се вика Македонија, аеродромот во Морунец се вика Александар Македонски. Навикни се на тоа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Аркантос

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
28
Битола
Ако се фаќаш за детали, повеќе се од 1297000. Албанецот никогаш не се нарекувал македонски албанец.
Не е исто македонец по државјанство, и по народност. Ами ако македонците се нарекуваат американци во Америка, зашто велиш мдека има 2М македонци надвор?
Вака машко да ти кажам јас, оваа тиранскава платформа ја прифати дпмне, само без СЈО. Плус за времето на вмро се изградија повеќе ракети и орли од времето на турците.
Отвори ги очите и избриши ги од прашината на фирерот.
Ајде пак бидејќи не ти е јасно и тебе и на други.
Скопје потпиша привремена спогодба со атина за разликите во името на СКОПЈЕ, не на Атина.
Аеродромот во Солун се вика Македонија, аеродромот во Морунец се вика Александар Македонски. Навикни се на тоа.
Значи од Прилеп си зато се контраме хахахахаха :D Поздрав северен соседу.
Види разлините ставови се такв какви што се ова е дискусија, размислуваме различно толку :D
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Значи од Прилеп си зато се контраме хахахахаха :D Поздрав северен соседу.
Види разлините ставови се такв какви што се ова е дискусија, размислуваме различно толку :D
Податоците за 2М надвор од Македонија?
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
12122959_10153668509854847_5802548033098756670_n.jpg

Што побрзо се разбере, толку подобро.


Патем насловот е скроз погрешен, Грција нема проблем со уставното име на Македонија туку Македонија има проблем со Грција околу уставното име. На Македонија е проблемот, не на Грција. Позициите на едната и другата страна не се ни приближно изедначени и нема ни да бидат и тоа треба да се прифати и да се продолжи наместо само да се скока и да се лае.

Референдум е глупава работа за вакво прашање. Ако некоја политичка структура има муда нека го реши спорот, а референдум е само начин за бегање од одговорност од какви било последици затоа што после референдум (кој знаеме и колку е тешко да се намести во вакви банана држави) секој ќе може да каже дека тоа било одлука на народот и ниеден политичар нема да сноси одговорност било каков и да е исходот.

Ова со бројките и странците мање битно колку имало надвор. Колку има внатре е битното, тие од дијаспората нема да ја водат битката овде со 200 евричи месечно. Лесно е од Торонто, Сиднеј, Чикаго и сл. да викаш „Името не го даваме!!!“, ако сакаат и 10М нека бидат скроз ирелевантни се.
 

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
28
Битола
Податоците за 2М надвор од Македонија?
https://en.wikipedia.org/wiki/Macedonians_(ethnic_group)
Сметам дека се грешни податоците во Австралија, САД, Германија, Швајцарија и Нашиот Јужен Сосед. Ако не 2 милиони сигурно 1.500.000 Македонци живеат надвор од Македонија, а со ваков терк ако продолжиме сметам дека ќе бидат и повеќе.
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
https://en.wikipedia.org/wiki/Macedonians_(ethnic_group)
Сметам дека се грешни податоците во Австралија, САД, Германија, Швајцарија и Нашиот Јужен Сосед. Ако не 2 милиони сигурно 1.500.000 Македонци живеат надвор од Македонија, а со ваков терк ако продолжиме сметам дека ќе бидат и повеќе.
Прво не знаеш да читаш. 2-2,5 милиони сосе овие 1.3М во Македонија.
2 милиони се сигурни, а другите се претпоставки.
Ги избројав по официјалните податоци и надвор од Македонија се некаде околу 600К.

Не се грешни. Имам роднини во Грција кои не се македонци туку грци. Братучед на дедо ми од Крушево бил генерал во грчката војска, сигурно не бил Македонец.
А за тие ~1.3 милиони во Македонија, не се ни толку. Проучи ја БиХ. Еден ден Македонија ќе биди иста. Меѓуентитетска линија, од една страна Република Илирида со главен град д.ф. Скопје, де јуре Тетово, и Македонско-бугарска федерација.

Немој да се радуваш дека има милиони надвор од Македонија кои се декларираат македонци. Немој да се радуваш дека има Македонци во Грција или Бугарија. Има, но до 10к максимум. Колку сакаш нарекувај ја Грција - Јужен сосед, може да ти пали дома пред ТВ, во партија.
Факт е дека Грци идат во Битола и Гевгелија, купуваат, поправаат заби, ебат македонки, не ебат нас за 150 евра плата по конфекции. Можеш да се курчиш дома, и тоа ако имаш полн фрижидер.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Аркантос